ارائه دهنده مطالب علمی و آموزشی درباره پیش دبستانی
عروسک‌های آلوده مرگ رنگین درآغوش کودکان ایرانی
 
 

 سکوتي به پهناي قاچاق عروسک‌های آلوده
مرگ رنگین درآغوش کودکان ایرانی

 
كبري هرانده:

اگر فرصت داشته باشید وبه سراغ بازاراسباب بازی ها درتهران بروید مي بينيد که بالای 90 درصد آنها اسباب بازی های چینی وارداتی است.محصولاتی که نه تنها به صورت قاچاق وارد کشور شده بلکه هیچ استاندارد و نظارتی بر روی آنهااعمال نمي شود.

نگاهی به بازار اسباب بازی

زمانی گفته می شد که مایعاتی که در اسباب بازی ها ساخت چین استفاده مي شود از فاضلاب است وحالا هم گفته می شود که اين اسباب بازی ها از مواد بازیافتی تهیه می شوند و آلوده به آرسنیک و سرب و چیز‌های دیگراست.
درحال حاضربازار اسباب بازی دنیا دست چینی ها است و براساس اظهار نظرات رسمی بیش از 95 درصد اسباب بازی هایی که در ایران به فروش می رسد از چین وارد می شود و حدود سه درصد از کشور های دیگر مانند آلمان، ایتالیا و ژاپن می آید و تنها دو تا سه درصد اسباب بازی هایی که در دست کودکان ایرانی است در داخل کشور تولید می شود.
درحاليكه آمریکایی ها اعلام کرده اند که تماس دست کودکان با آنها منجر به صدماتی به کبد، شش ها و سیستم هورمونی آنها می شود، جاي تاسف داردكه بيش از 95 درصد اسباب بازی هایی که نزدیک به 17 میلیون و 600 هزار کودک زیر 15 سال ایرانی از آن استفاده می کنند ساخت چین است.

توجيهاتي از نوع مسئولانه

جالب اينجاست كه دبير شوراي نظارت براسباب بازي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان کشورمي گويد: به دليل قيمت مناسب و تنوع توليدات چيني 95 درصد اسباب بازي هاي وارداتي به ايران ازاين کشور است.
محمد حسين فرجودرادامه اضافه مي كند: هر چند از کشورهاي آلمان، ايتاليا وتايلندنيز اسباب بازي وارد ايران مي شود اما به دليل قيمت بسيار بالا نسبت پايیني از سرجمع واردات اين کالا به کشور را به خود اختصاص مي دهند.
همچنین یک مقام مسئول در سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی استان در تهران دراين خصوص مي گويد: بيش‌ از 95 درصد اسباب بازي‌هاي بازار، آلوده هستند.
به هرحال استقبال از اين برندهاي چيني آنقدر زياد است كه حتي بعضي از توليد كننده هاي داخلي، اسباب بازي هاي شان را به اسم اسباب بازي چيني مي فروشند.
در حالی که تقریبا تمامی کارشناسان بر وجود آلودگی در مورد برخی از اسباب بازی های وارداتی تاکید می کنند نظارت دقیقی در این مورد وجود ندارد و نهاد های مسئول در این زمینه یا سکوت کرده اند یا در مقابل اجناس قاچاقی که هرچند آمار دقیقی از آنها در دست نیست اما در مورد اسباب بازیها زیاد است سلب مسئولیت می کنند.
آیا نظارتی بر بهداشتی بودن اسباب بازی های وارداتی موجود در بازار وجود دارد یا نه؟
می توان گفت موضوع اسباب بازی های آلوده علاوه بر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مربوط به وزارت بازرگانی و سازمان گمرک نیز هست. یک مقام آگاه در این زمینه به خبرنگارسياست روزمی گوید : در مورد برخی مواد به کار رفته در اسباب بازی های موجود در بازار موادی که در ساخت ماشین های عقب کش به دلیل استفاده از تکنولوژی "دایکاست" (ریخته گری تحت قشار) مقداری سرب خشک در این نوع اسباب بازی وجود دارد و از آنجایی که فلز سرب پرتوزا است لازم است تا میزان پرتوهای آن مورد بررسی قرار گیرد. 

نظارت

به هر حال ماجرای اسباب بازی ها و تاثیرات آنها چه از نظر فرهنگی و چه از نظر ایمنی ماجرایی است که نگرانی های زیادی ایجاد کرده است. این نگرانی نیز وجود دارد که ماجرای اسباب بازی ها و به ویژه آلودگی آنها مثل بسیاری از ماجراهایی از این دست از جمله آلودگی برنج، آب ، آبمیوه، گوشت و ... به فراموشی سپرده شود.
معاون اداره كل نظارت بر اجراي استاندارد موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، در همين خصوص مي گويد: اسباب بازي هاي وارداتي چه استاندارد و چه غيراستاندارد عمدتا ساخت چين هستند و در ميان اسباب بازي‌هاي وارداتي غيراستاندارد مي توان به مواردي مانند يويوي غيراستاندارد، انواع حيوانات و عروسك ها، هواپيما، ماشين اسباب بازي، تفنگ، اسكوتر برقي و غيربرقي، پوليشي و سپر شمشي اشاره كرد.
محمدمهدي جعفري با بيان اين كه واردات اسباب بازي عمدتا از بنادر جنوبي مانند هرمزگان، بوشهر و خوزستان انجام مي شود، افزود: پيش از اين مشكل اصلي توليدكنندگان چيني اسباب بازي اين بود كه آنها با مشخصات استاندارد ايران آشنا نبودند، اما هم اكنون اين مشخصات روي سايت موسسه و تحقيقات صنعتي ايران قرار گرفته است و واردكنندگان و تجار ايراني مي توانند مطابق با اين استانداردها اقدام به واردات اسباب بازي كنند.
وي توضيح مي دهد: اسباب بازي از دو جنبه مشخصات فيزيكي و مكانيكي و وجود فلزات و عناصر سنگين در آن مانند سرب، جيوه، ارسنيك و كروم بررسي مي شود و اقلامي هم به ويژه در ميان اسبا ب بازي هاي وارداتي بوده اند كه داراي عناصر سرب و كروم بيش از حدمجاز و مشكل زا براي كودكان بوده اند كه به تبع اين اقلام مرجوع شده اند.
معاون اداره كل نظارت بر اجراي استاندارد موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در ادامه اعلام کرد : از انواع اسباب بازي مي توان به سوار شدني، اسباب بازي هايي كه داراي مايع هستند، الكتريكي (باتري دار)، پوليشي مانند خرس هاي عروسكي، پرتابي مانند تفنگ و دارت، باد شونده مانند بادكنك، شناور در آب و خمير بازي اشاره كرد. حتي تخم مرغ شانسي هم كه درون اسباب بازي وجود دارد، مشمول استاندارد اجباري است.
به گفته وي برخي از اسباب بازي ها براي يك رده سني مفيد و براي رده ديگر مضر است. به عنوان مثال پازل براي گروه هاي سني بالاتر آموزنده و مفيد بوده، در حالي كه براي گروه سني پايين مانند زير 3 سال خطرناك بوده و مي تواند به عنوان عامل خفگي محسوب شود.

سم های مهلک در دستان کودکان

یک مشاور تربیتی و مربی کودک در این مورد می گوید: تا آنجا که امکان دارد والدین اسباب بازی خیلی ارزان نخرند،به ویژه اگر قرار است بچه این اسباب بازی ها را به دهان ببرد. دست کم وجود نشان استاندارد را چک کنند یا در نهایت وسایل چینی نخرند. ضمن اینکه بعضی اسباب بازی هایی که از سرب و مواد شیمیایی تهیه می شوند که بوی تند و زننده ای دارند، این وسایل بازی، مشکوک به وجود مواد سمی است. رویا – س که مادر یک کودک سه ساله است می گوید‌: قیمت اسباب بازی های خارجی بسیار بالا است که مثلا قیمت یک تکه ساده آن از 30 هزار تومان تا 50 هزار تومان است با توجه به نیاز کودکم باید اسباب بازی های مناسب سن او را تهیه کنم ولی نمی دانم اسباب بازی های ارزانتر آیا آلوده هستند یا نه ؟ اینکه مطمئن نباشی که کودکت با چه وسایل خطرناکی بازی كرد ترا همیشه با ترس و نگرانی همراه می کند .

سکوت و نبود نظارت منجر به مرگ چند کودک می شود ؟

نمی دانم شاید بتوان در مورد دیگر اجناس قاچاق وارد شده به کشور صبر کرد یا حتی زمانی برای جمع آوری یا جلوگیری از ورود آن تعیین کرد اما برای اسباب بازی هایی که هر لحظه در آغوش و دهان کودکمان
می چرخد هیچ زمانی وجود ندارد .شاید اگر مسئولین که در این مورد سکوت کرده اند و هر کدام توپ را به زمین دیگری می اندازند به این فکر کنند که شاید فرزند یا نوه شان هم اکنون در خانه مشغول بازی با همین وسایل آلوده هستند و هر لحظه مرگ آنها را تهدید می کند ممکن است کمی تجدید نظر کنند .
 
سایت : سیاست روز
+ نوشته شده در  یکشنبه 9 بهمن1390ساعت 8:22 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی

 آیا می‌دانید که در کشورهای پیشرفته 70% کودکان، زیر پوشش مراکز پیش‌دبستانی قرار دارند و در کشور ما این رقم تنها 8% است. دلیل استقبال کشورهای توسعه یافته از مراکز پیش‌دبستانی این است که امروزه روانشناسان و متخصصان علوم تربیتی معتقدند که شخصیت اصلی انسان، در چهار سال اول زندگی شکل می‌گیرد و در این سنین، کودک باید تحت تعلیم و تربیتی عمیق و همه‌جانبه قرار گیرد تا به رشد کامل جسمی، روحی و عاطفی دست یابد.در این میان، مراکز پیش‌دبستانی می‌توانند با ایجاد امکانات آموزشی،‌ پرورشی، اجتماعی و رفاهی، شرایط لازم را برای رشد همه جانبه کودکان فراهم سازند. این مراکز،‌ اولین محیط اجتماعی و در واقع پلی بین خانه و اجتماع بزرگی است که کودک به آن تعلق دارد. در این مراکز، آگاهی‌های اجتماعی کودک رشد یافته و با استفاده از روش‌های غیرمستقیم آموزشی، فرصتی برای یادگیری وسیعتر، غنی‌تر و همه جانبه‌تر پیدا می‌کند. این نوع آموزش با روحیه جست و جوگر، فعال و کنجکاو کودک سازگارتر است و او را به یادگیری و اکتشاف برمی‌انگیزد.بنابراین درکنار خانواده‌ها و هم پای تربیت آنها، لازم است که مراکز آموزش پیش از دبستان در زمینه تکامل همه جانبه کودک نقش داشته باشند.اهمیت این مراکز زمانی آشکارتر می‌شود که بدانیم در بسیاری از مواقع، خانواده وظیفه خود را به دلیل آشنا نبودن با مسائل تربیتی، فقر فرهنگی، کم سوادی یا بی‌سوادی، مشکلات اقتصادی، دور بودن والدین ازمحیط خانه به علت کار و تأمین زندگی، از هم گسیختگی خانوادگی و مواردِ بی شمار دیگر، بخوبی ایفا نمی‌کند. اینجاست که مراکز پیش‌دبستانی باید کمبودهای آموزشی، تربیتی، جسمی و عاطفی کودکان را جبران نمایند.رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی با توجه به همین ضرورت و نیاز به داشتن مربیانی مجرب و توانمند، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دایر شده است. این رشته در مقطع کارشناسی دو گرایش "کودکان عادی" و "کودکان با نیازهای ویژه" دارد.


گرایش کودکان عادی :


چگونه باید برای کودکان داستان گفت، به آنها شعر آموخت و با آنها بازی کرد؟ زبان‌آموزی و آموزش مفاهیم ریاضی چگونه باید باشد؟ اصول اجتماعی، مذهبی و اخلاقی را چگونه باید به آنها یاد داد تا کودک رشد کامل و همه‌جانبه‌ای داشته باشد؟هر بازی، سرگرمی و آموزشی در این مراکز می‌تواند نقش مؤثری بر جسم و روان کودک داشته باشد.برای مثال، کارهای هنری در مراکز قبل از دبستان، سبب تکامل ادراک، حافظه، تخیلات، خلاقیت و نیروی عضلانی کودک می‌شود و برای وی امکان کنترل اعمال او را فراهم می‌سازد. در مراکز قبل از دبستان، کودک با دیدن نمایش‌های عروسکی و عادت به بازی با دوستان در نقش بزرگسالان و بیان قصه با نقاشی و معرفی شخصیت‌های واقعی یا غیرواقعی، امکان می‌یابد تا وارد دنیای بزرگسالان شود و به اصطلاح پایش روی زمین قرار گیرد. همچنین نقاشی‌هایی که کودک در مهد کودک می‌کشد، در تشکیل شخصیت و روان او اهمیت بسزایی دارد و نه تنها برای او امکان شناسایی محیط و شرکت خود را در آن فراهم می‌کند، بلکه به او امکان می‌دهد تا مسائلی را که به صورت نامنظم ازهمه طرف برای او مطرح است، به شکل صورت‌بندی شده منظم کند.البته برای رسیدن به اهداف یاد شده، نیاز به مربیان متخصصی است که از ویژگی‌ها و نیازهای کودکان اطلاع داشته باشند. هدف رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی ـ گرایش کودکان عادی، تربیت همین دسته از مربیان است؛ افرادی که در مراکز پیش‌دبستانی وابسته به سازمان بهزیستی، وظیفه آموزش و تربیت کودکان را بر عهده دارند. گفتنی است که این گرایش نقاط اشتراکی با رشته علوم تربیتی ـ گرایش آموزش کودکان دبستانی و پیش‌دبستانی دارد؛ با این تفاوت که رشته علوم تربیتی در دو حیطه کودکان دبستانی و پیش‌دبستانی فعالیت می‌کند و مربیان مورد نیاز آموزش و پرورش را در این دو حیطه تربیت می‌نماید، اما رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی ـ گرایش کودکان عادی، زیرنظر سازمان بهزیستی کشور است و تنها مربیان دوره پیش‌دبستانی را تربیت می‌کند.


گرایش کودکان با نیازهای ویژه :


اطلاع از ناتوانی‌ها، توانایی‌ها و قابلیت‌های کودکان در سنین پیش از دبستان، به طور چشمگیری در موفقیت‌های بعدی و پیشگیری از اختلالات مؤثر است.از همین‌رو، در این دوران یکی از مهمترین خدماتی که مربی می‌تواند انجام دهد، تشخیص کودکان تحت مراقبت خود، از نظر رفتارهای فیزیکی و ذهنی است؛ زیرا یک مربی در زمانی طولانی و در موقعیت‌های بسیار طبیعی کودکان را مشاهده می‌کند و چنانچه تفاوتی جدی و زیربنایی درکودک وجود داشته باشد، می‌تواند این اختلالات را در بسیاری از زمینه‌ها، پیش از اینکه جدی‌تر شوند، تشخیص دهد و زمینه را برای کمک‌های لازم متخصصان به نحو معتبر فراهم آورد.زمانی می‌توان به اهمیت این مسأله پی برد که دانست، هر چه ناتوانی‌‌های کودکان زودتر شناخته شود، زودتر تصحیح می‌شود و حتی تشکیل الگوها و عادت‌های نامطلوب و واکنش‌های عاطفی کاهش می‌یابد.برای مثال، اگر در دوره پیش از دبستان، کودکانی که دچار تنبلی چشم، ناشنوایی یا کم‌شنوایی و اختلال ذهنی هستند،‌ شناخته شوند، در بهبود جسمی، ذهنی و روحی آنها بسیار تأثیر خواهد داشت و والدین نیز دچار تنش و آسیب اجتماعی و عاطفی کمتری می‌شوند.هدف گرایش رشد و پرورش کودکان با نیازهای ویژه، تربیت متخصصانی است که بتوانند در این زمینه فعالیت کنند و نیازهای جامعه ما را برطرف سازند.


توانایی‌های لازم:


کودک مثل آینه درخشانی است که هر چه ببیند، فوراً می‌گیرد و منعکس می‌کند. او مثل صفحه سپیدی است که هر آنچه بر آن بنویسی، درخود نگاه می‌دارد و چون خمیر یا مومی است که در دستان مربی به هر گونه‌ای ساخته می‌شود. در واقع آنچه در کودکی به خردسال آموخته می‌شود، درست مثل نقشی که بر سنگی کنده شود، اثرش همیشه باقی می‌ماند. از همین‌رو، مربی کودکان پیش‌دبستانی بودن، از سخت‌ترین کارها است؛ زیرا رفتار، طرز صحبت و بیان، نگاه، پوشش، راه رفتن و در کل همه کارهای مربی، در کودک نقش جاودانه می‌بندد و کوچکترین لغزش مربی، بر گروهی از کودکان اثر منفی می‌گذارد. از سوی دیگر، مربی کودکان بودن، از بهترین کارها است؛ چرا که وی با شخصیت و روح انسان‌هایی پراحساس و پر از شور معصومانه سر و کار دارد و پایه جامعه را می‌سازد. به همین دلیل، دانشجوی این رشته باید فردی پاک، صادق، سالم و پر انرژی و عاشق کودکان و آشنا با روانشناسی کودک باشد. همچنین لازم است که وی فردی خلّاق و سازنده باشد تا بتواند شیطنت و کنجکاوی کودکان را به بهترین راه سوق دهد و از شجاعت و جسارت کودک برای یادگیری، کشف دنیای پیرامون و پرورش هوش و استعداد وی بهره بگیرد.برای مثال، اسباب بازی که دردیدگاه اکثر مردم وسیله‌ای برای گذراندن اوقات فراغت کودک است، می‌تواند انعکاسی از ابزار شغل و حرفه‌ فردای کودک باشد؛ نحوه استفاده از آن، حرفه‌ای را به او آموزش می‌دهد، نوع، شکل و رنگ آن، او را با دنیایی از علم فیزیک آشنا می‌نماید، روش کار با آن می‌تواند دری از دنیای عجایب را بر روی کودک بگشاید و در کل این وسیله می‌تواند به او توجه و دقت در مسائل را بیاموزد.در این میان، یک مربی باید فکری سازنده داشته باشد تا با این وسایل، هم شوق و رغبت کودک را جلب کند و هم وسیله بازی، خصوصیت آموزشی وپرورشی را در خود داشته باشد و فرهنگی درست و صحیح را نیز به کودک انتقال دهد.


موقعیت‌های شغلی در ایران:


درحال حاضر 36 هزار مربی، بدون تحصیلات دانشگاهی و تخصص لازم، در مهد کودک‌های کشور فعالیت می‌کنند. این به معنای آن است که فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیل این رشته وجود دارد؛ زیرا بی‌شک هر مرکز پیش‌دبستانی مایل است که از مربیان مجرّب و متخصص برخوردار باشد؛ کارشناسانی که می‌توانند سطح کیفی مرکز رادر حد قابل توجهی افزایش دهند.در ضمن فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند به عنوان کارشناس تهیه مواد و وسایل آموزشی و کمک آموزشی، در مراکز پیش‌دبستانی و نیز به عنوان کارشناس آموزش و برنامه‌ریزی در سازمان بهزیستی کشور، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مراکز کودکان استثنایی فعالیت نماید.


درس‌های این رشته در طول تحصیل:
دروس مشترک در هر دو گرایش کودکان عادی و کودکان با نیازهای ویژه:


اصول و مبانی آموزش و پرورش، آموزش و پرورش تطبیقی، روانشناسی عمومی، روش‌ها و فنون تدریس، روانشناسی رشد ، آسیب‌شناسی روانی کودک، کمک‌های اولیه، روانشناسی تربیتی، بهداشت روانی و مسائل خانواده، مقدمات برنامه ریزی آموزشی و درسی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی، عوامل اجتماعی در رشد و پویایی گروهی، روش‌های مصاحبه، مقدمات تکنولوژی آموزشی، روش‌های آماری در علوم تربیتی، سنجش و اندازه‌گیری در علوم تربیتی، بهداشت و تغذیه مادر کودک، بیماری‌های کودکان، اختلالات رفتاری و روش‌های تغییر و اصلاح رفتار کودکان، روانشناسی بازی، مدیریت مراکز پیش‌دبستانی، آشنایی با مفاهیم ریاضیات و علوم پیش‌دبستانی، آموزش مهارت‌های اجتماعی و اخلاق به کودکان، آموزش هنر به کودکان، کاردستی و مهارت‌های فنی، کارورزی، مشاوره کودک، قصه‌گویی و نمایش خلاق، برنامه‌ریزی در دوره پیش‌دبستان، مسائل ژنتیک، جامعه‌شناسی عمومی، حقوق کودک، مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی، مقدمات تکنولوژی آموزشی، روش‌های آماری در علوم تربیتی، سنجش و اندازه‌گیری در علوم تربیتی، آشنایی با کامپیوتر، ارتباط و آموزش خانواده، آموزش و پرورش پیش‌دبستانی.


دروس تخصصی گرایش کودکان عادی:


رشد و پرورش زبان و مهارت‌های کلامی، حرکات ورزشی و سرودهای خاص کودکان، ادبیات کودکان، کارورزی ، طرح پژوهشی مقدماتی.
دروس تخصصی گرایش رشد و پرورش کودکان با نیازهای ویژه:
شناخت کودکان، آشنایی با اختلالات رشد روانی ـ حرکتی کودکان عادی و استثنایی، آشنایی با بهداشت روانی معلولین و خانواده آنها، آشنایی با روانشناسی کودکان فزون کنش و کمرویی در کودکان پیش‌دبستانی و روش‌های اصلاح، اختلالات گویایی و روش‌های اصلاح در کودکان و نوجوانان، کارورزی، طرح پژوهشی مقدماتی.

+ نوشته شده در  یکشنبه 20 آذر1390ساعت 11:57 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

آموزش پیش دبستانی

سیاستهای آموزشی

میزان ثبت نام در مراكز پیش دبستانی طی سال تحصیلی99ـ 1998 در سراسر كشور9/6 درصد برای مجموع دختر و پسر است. میزان ثبت نام برای دختران 5/6 درصد و پسران 7 درصد است. اما میزان ثبت نام براساس جنس شامل بچه‌‌هایی كه در برنامه‌‌های آموزش مادر ـ كودك شركت می‌كنند نمی‌‌شود چون آمار جداگانه ای در مورد جنسیت كودكان در این برنامه‌‌‌ها به عمل نیامده است.

علاوه بر تعداد كودكان مراكز دولتی آموزش پیش دبستانی، تعداد كودكان مراكز مهد كودك تحت نظارت مراكز خدمات اجتماعی كه بر طبق اصل191 به نگه‌داری از كودكان با هدف فراهم نمودن آموزش پیش دبستانی برای كودكان نیازمند و تامین سلامتی جسمانی و روحی آنان و آموزش عادات و نگرش‌‌‌ها و ارزش‌‌های پایه در گروه های سنی 0 تا 6 سال ، افزوده شده است.

خدمات اجتماعی فردی درمراكز نگه‌داری كودك روزانه فراهم است.مراكز مهدكودك و امكانات مراكز اجتماعی در مؤسساتی كه به آن نیاز داشتند به منظور فراهم نمودن آموزش پیش دبستانی برای كودكانی كه اولیائشان در مؤسسات و سازمآن‌‌های دولتی مشغول به كارند ساخته شده است. اصل191 قانون خدمتگزاران دولتی بر احداث مهدهای كودك و امكانات رفاهی ویزه خدمت‌گزاران دولتی تاكید دارد.

ساختار آموزشی

آموزش پیش دبستانی جریان قانونمند و هدف‌داری از آموزش است كه كودكان گروه های سنی 0 تا 72 ماهگی را براساس خصوصیات و سطح پیشرفتشان با فراهم نمودن محیطی سرشار از انگیزه پوشش می‌‌دهد. در این جریان پیشرفت فیزیكی، عقلانی، روحی و اجتماعی كودكان به بهترین وجه در مسیر ارزش‌‌های فرهنگی جامعه هدایت می‌‌شود.مقطع پیش دبستانی، مرحله ای است كه پیشرفت كودك بسیار سریع است. آموزش فراهم شده در این دوران بر روند پیشرفت كودك در سال‌‌های آتی تأثیر بسیار دارد.

تحقیقات درازمدت نشان میدهد كه قسمت اعظم نگرش‌‌های مكسوبه دوران كودكی، شخصیت،دیدگاه‌‌ها، عادات، اعتقادات و سیستم ارزشی شخصی را در سال‌‌های بزرگ‌سالی وی شكل می‌‌دهد.

كودك كه در ارتباط شدید روحی در مرحلة بعد از تولد با اعضاء خانواده است، حدود سه سالگی برای بودن با دیگر هم‌سالان و بازی با آن‌‌‌ها احساس نیاز می‌‌كند.گروه‌‌های هم‌سال محیطی را برای كودك فراهم می‌‌كنند كه در آن خود را بشناسد. كودك از طریق این محل‌‌های بازی می‌‌آموزد كه پذیرفته شود، با دیگران شریك شود، از حقوق خود دفاع كند و به دیگران احترام بگذارد. بنابراین كودك از دنیای خود محور به مرحلة احساس اجتماعی قدم می‌‌گذارد. در كشور تركیه نیز این نوع از آموزش بعنوان یكی از شاخه های الحاقی نظام آموزشی عمومی مطرح می باشد.اكثر اینگونه مدارس بطور خصوصی اداره می شوند .هرچند كه برخی به دولت وابسته هستند. عمده این مدارس در شهرهای بزرگ فعالیت داشته و نیازهای مادران شاغل را بر طرف می كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه 20 آذر1390ساعت 11:36 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

اس ام اس تبریک عید غدیر خم-اس ام اس عید غدیر خم ۴ آذر ۸۹

گزيده‏اى از سخنان حضرت امام و مقام معظم رهبرى درباره غدير

الف: كلام امام

من اين عيد سعيد بزرگ اسلامى را و مذهبى را به همه ملتهاى مستضعف و به مسلمين جهان و به ملت بزرگوار تبريك عرض مى‏كنم. (1)

غدير منحصر به آن زمان نيست، غدير در همه اعصار بايد باشد. (2)

مسأله غدير، مسأله‏اى نيست كه به نفسه براى حضرت امير يك مسأله‏اى پيش بياورد، حضرت امير مسأله غدير را ايجاد كرده است. (3)

غدير براى ايشان ارزش ندارد، آن كه ارزش دارد خود حضرت است كه دنبال آن ارزش غدير آمده است. (4)

زنده نگه داشتن اين عيد [غدير] نه به اين است كه چراغانى بشود و قصيده‏خوانى بشود و مداحى بشود، اينها خوب است اما مسأله اين نيست، مسأله اين است كه به ما ياد بدهند چطور بايد تبعيت كنيم. (5)

قضيه غدير جعل حكومت است اين است كه قابل نصب است. (6)

ولايتى كه در حديث غدير است به معناى حكومت است نه به معناى مقام معنوى. (7)

حضرت امير است كه غدير را به وجود آورده است، مقام شامخ اوست كه اسباب اين شده است كه خداى تبارك و تعالى او را حاكم قرار بدهد. (8)

غدير آمده است تا بفهماند سياست به همه مربوط است. (9)

اين حكومتى كه عجين با سياست است در روز غدير براى حضرت امير ثابت شد. (10)

اين كه اين قدر صداى غدير بلند شده است و اين قدر براى غدير ارج قائل شده‏اند ـ و ارج هم دارد ـ براى اين است كه با اقامه ولايت يعنى با رسيدن حكومت به دست صاحب حق همه اين مسايل حل مى‏شود و همه انحرافات از بين مى‏رود. (11)

امروز كه عيد غدير است و از بزرگترين اعياد مذهبى است. (12)

روز عيد غدير روزى است كه پيغمبر اكرم(ص) وظيفه حكومت را معين فرمود و الگوى حكومت اسلامى را تا آخر تعيين فرمود. (13)

اس ام اس تبریک عید غدیر خم-اس ام اس عید غدیر خم ۴ آذر ۸۹

ب) سخن رهبر

پيغمبر اكرم(ص) در قضيه غدير و در مقابل چشم مسلمانان و ديدگان تاريخ كسى را به عنوان جانشين خود تعيين كرد كه به طور كامل از ارزشهاى اسلامى برخوردار بود.

از ماجراى غدير مى‏توان فهميد كه اميرالمؤمنين در همان چند سال خلافت و حكومت خودشان اولويت اول در نظر مباركشان استقرار عدل الهى و اسلام است. (14)

در مسأله غدير حقايق بسيارى نهفته است. (15)

اهميت عيد سعيد غدير به عنوان برترين عيدها به اين دليل است كه متضمن ولايت الله وجود مقدس و شخصيت ممتاز امير مؤمنان على(ع) در قلمرو نفس انسانى و جامعه بشرى به عنوان امام و پيشوا برترين الگو و نمونه است. (16)

برگرفته شده از سایت حوزه نت

+ نوشته شده در  چهارشنبه 18 آبان1390ساعت 11:1 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

بسمه تعالی


مرکز آمادگی و پیش دبستانی دارا و سارا


مزایا


آموزش زبان / آموزش رایانه ( مجهز به سایت ) آموزش نجوم / آموزش نقاشی / آموزش سفال / آموزش قرآن / آموزش تئاتر / استفاده از اتاق بازی / آموزش کاردستی / امکان استفاده از سینما


آدرس ستاد مرکزی کانون استان قزوین


شهرک کوثر - میدان انقلاب اسلامی ( فلکه دوم ) بلوار شهید محلاتی نبش خیابان سمیه


تلفن :4 - 3771992

ثبت نام همه روزه از ساعت 8 صبح الی 14 انجام می شود

با ظرفیت محدود

ثبت نام می کند

+ نوشته شده در  یکشنبه 30 مرداد1390ساعت 12:1 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

www.difdifi.com | آیا می دانید موسیقی چه نقشی در زندگی دارد؟

آیا می دانید موسیقی چه نقشی در زندگی دارد؟

در مغز انسان مرکزى براى دریافت موسیقى وجود دارد که درست در پشت پیشانى قرار دارد، و این همان نقطه‌اى است که وظیفه یادگیرى و ابراز احساسات انسان را نیز بر عهده دارد.

به همین دلیل بین موسیقى ، یادگیرى ، کنترل و ابراز احساسات رابطه مستقیمى وجود دارد. دانشمندان در یافته‌اند که افراد در موارد مختلف واکنشهاى متفاوتى به یک موسیقى مشابه نشان می‌دهند، زیرا شرایط احساسى گوناگون انسانها در زمانهاى متفاوت باشد.

* اما آیا تنها شرایط احساسى ماست که باعث شفابخشى یا بیمارى زایى موسیقى در وجود ما می‌شود؟
* یا این مسأله به ذات موسیقى و نوع آن نیز بر می‌گردد؟
* اولین مطلبى که باید بدانیم این است که اصلا چه اتفاقى می‌افتد که یک موسیقى در ذهن ما جاى می‌گیرد؟

                          

آیا موسیقی مفید است؟

دانشمندان بر این باورند که علت تکرار شدن ناخودآگاه برخى قطعات موسیقى در ذهن انسان به ناحیهاى در قشر جلویى مغز باز می‌گردد. این ناحیه از مغز مسئول یادآورى قطعات موسیقى است که فرد در گذشته شنیده و با ناحیه گیجگاهى در ارتباط است. ناحیه گیجگاهى نیز خود وظیفه پردازش صداهاى اولیه و ساده ، استدلال و همچنین یادآورى خاطرات را بر عهده دارد.

باید بدانیم که چه نوع موسیقى در مغز ما ایجاد آرامش و در جسم ما نوید درمان می‌دهد و چه نوع موسیقى منجر به استرس و در نتیجه بیمارى می‌گردد. از طریق موسیقى می‌توان مصونیت انسانها را در برابر بیماریها تقویت کرد، دردها را کاهش داد و از بروز حوادث جلوگیرى به عمل آورد. تحقیقات نشان می‌دهد که باید به انواع موسیقى در درمان بیماریها توجه شود.

                           

طب سنتی با موسیقی

موسیقى شرقى و درمان کوفتگى

بر اساس شواهد تجربى برخى از ملودیهاى قدیمى مشرق زمین براى از بین بردن سردردها و کوفتگى بدن موثر است. و به گفتهای حدود ۸۰۰ سال پس از میلاد مسیح ، در برخى از مراکز درمانى مشرق زمین ، از موسیقى براى درمان دردها استفاده می‌شده است.

                             

کاهش خطر آلزایمر با موسیقى

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند مطالعه ، نواختن موسیقى و انجام بازیهایى مثل شطرنج با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در افراد مسن مؤثر است.

                            

درمان رگ گیرى کودک با موسیقى

استفاده از موسیقی‌هاى مخصوص کودکان باعث انحراف ذهن آنان نسبت به درد ناشى از اقدامات تهاجمى کوتاه مدت مثل “رگ گیرى” می‌شود. “رگ گیرى” یکى از شایعترین اقدامات دردناک پزشکى است و به صورت مکرر به عنوان لازمه و مقدمه تشخیص یا درمان بیماریها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شدت درد “رگ گیرى” در کودکانى که فکرشان در زمان “رگ گیرى” به سمت موسیقى کودکان معطوف شده به طور معنى دارى کمتر از سایر روشها بوده است.

نقش موسیقی در بهبود یادگیری

موسیقى و افزایش توان یادگیرى

پزشکان با مقایسه کودکانى که تحت آموزش موسیقى قرار داشتند با سایر کودکان به این نتیجه رسیده‌اند که کودکانى که در گذشته تحت آموزش موسیقى قرار گرفته بودند حافظه شفاهى بسیار قویترى دارند و می‌توانند لغات بیشترى را از فهرست خوانده شده به یاد بیاورند و در هر سنجش ، بهتر از سنجش قبل عمل می‌کنند.
افزایش حافظه با آموزش موسیقی

تداوم آموزش موسیقى به افزایش حافظه می‌انجامد. روانشناسان بر این باورند که آموزش موسیقى نیم کره چپ مغز را تحریک می‌کند و یادگیرى شفاهى نیز توسط همین قسمت از مغز انسان کنترل می‌شود. بنابراین ، بهبود حافظه انسان با ادامه یادگیرى موسیقى ، ادامه پیدا می‌کند و با توقف آموزش موسیقى متوقف می‌شود.

                                                                                                           

                             

موسیقی ویژه هر انسان

شنیدن موسیقی‌هایى که بر مبناى آهنگ ضربان قلب تدوین شده‌اند، در آرامش اعصاب و کاستن تنش افراد مؤثر است. برای پی بردن به این مطلب محققی از ۲۲ داوطلب خواست که در اتاقى به پاسخگویى یک سلسله پرسش که مرتب سختتر مىشد، بپردازند. براى نیمى از داوطلبان ، موسیقى متکى به ضربان قلب آنان پخش شد و دیگران در سکوت به حل مسائل ادامه دادند. پرسش‌هاى تنظیم شده در پرسشنامه به منظور اندازه‌ گیرى میزان استرس و اضطراب داوطلبان و احساس خستگى آنان تدوین شده بود. نتایج حاصله از پاسخها حکایت از آن داشت داوطلبانى که به موسیقى قلب خود گوش می‌داده‌اند به مراتب از آرامش بیشترى برخوردار بوده‌اند.                         

موسیقی معجزه می‌کند!

ارتباط موسیقی با هوش و عواطف

موسیقى هوش و عواطف روحى افراد را تقویت می‌کند. محققان دریافته‌اند که موسیقى ، دقت ، هوش ، حس مشاهده ، استنباط و عواطف روحى انسان را تقویت می‌کند. تحقیقات انجام شده ، نشان می‌دهد که موسیقى به میزان قابل توجهى در تسکین و تقلیل وضعیت بحرانى بیمارانى که در بخش آى.سى.یو بسترى بوده‌اند، تأثیر داشته است. سامانه اعصاب انسان به محرکهاى موزیکال پاسخ مثبت می‌دهد و عملا موسیقى در تغییر حالت بیماران مؤثر است. استفاده از موسیقى باعث آرامش روحى ، بهبود وضعیت ذهنى ، کاهش اثرات استرسهاى وارده می‌شود و به افراد در برقرارى ارتباط ، اتحاد و تطابق کمک می‌کند.

موسیقى و نقش بیمارى زایى آن

برخى از موسیقی‌ها هستند که با توجه به مرکز موسیقى در مغز که هم مکان با بخش احساس است بر روى روح انسان تأثیر منفى می‌گذارد. که دو نمونه از آنها و نتیجه تحقیقاتى که درباره آنها شده بیان می‌شود.

موسیقی‌های غیرمفید

موسیقى تند و ایجاد رفتار پرخاشگری

یک محقق آمریکایی این باور عمومى را که گوش کردن به موسیقى تند و خشن بدون ایجاد هیچ تأثیر مضرى به تخلیه عواطف و احساسات منفى کمک می‌کند، رد می‌نماید. پژوهشگران دانشگاه ایالتى آیوا و بخش خدمات انسانى تگزاس بر روى بیش از ۵۰۰ دانشجو که به ۷ آواز تند توسط ۷ هنرمند و ۷ آواز ملایم توسط ۷ هنرمند دیگر گوش کرده بودند، آزمایشهایى انجام داده شد. در این مطالعه براى ارزیابى احساسات و افکار پرخاش جویانه ، از دانشجویان آزمونهاى مختلف روانشناسى گرفته شد. نتایج بدست آمده نشان داد موسیقى تند بدون آنکه تحریک یا تهدیدى وجود داشته باشد احساسات خصمانه را افزایش می‌دهد.

موسیقى بسیار بم غم‌انگیز است!

دانشمندان انگلیسى در یک آزمایش نشان دادند صداهاى بسیار بم و غیر قابل شنیدن براى انسانها، موسوم به مادون صوت (Infrasound) ، موجب بروز حالات غیر طبیعى از قبیل اضطراب ، نگرانى ، غم شدید و ناامیدى در افراد می‌شوند. دکتر “ریچارد لرد” از آزمایشگاه ملى فیزیک انگلیس براى بررسى تأثیر صداهاى غیر قابل شنیدن بر افراد ، آزمایشى ترتیب داد. در این آزمایش لرد و همکارانش در یک سالن بزرگ اجراى موسیقى زنده ، قطعاتى از موسیقى را براى ۷۵۰ شنونده پخش کردند و بدون اطلاع شنوندگان ، در لابه‌لاى برخى از این قطعات به کمک یک فلوت هفت مترى اصوات بسیار بم و غیر قابل شنودى تولید کردند و سپس از شنوندگان خواستند تا واکنش خود به این قطعات موسیقى را بیان کنند.

با وجود اینکه شنوندگان نمی‌دانستند در کدام یک از قطعات موسیقى ، مادون صوت گنجانده شده است، اما ۲۲ درصد از آنها با اشاره به قطعات موسیقى حاوى صداهاى غیر قابل شنود، بیان کردند که در هنگام شنیدن این قطعات دچار احساسات غیر عادى شده‌اند. این احساسات غیر عادى عبارت بودند از احساس ناآرامى و اندوه ، ناامیدى شدید ، نگرانى و اضطراب ، تنفر و همچنین احساس ترس ، صداهاى مادون صوت به طور طبیعى و در هنگام وقایعى نظیر طوفان ، وزش باد و تغییرات الگوهاى آب و هوایى و همچنین برخى انواع زلزله نیز تولید می‌شوند. دانشمندان عقیده دارند که چنین اصواتى ممکن است به طور طبیعى در برخى مکانها و خانه‌ها نیز تولید شود که در پى آن ساکنین چنین مکانهایى ناخودآگاه احساس ترس و نگرانى می‌کنند و این احساسات خود را به وجود روح و یا مسائلى از این قبیل ، نسبت می‌دهند. 

منبع :http://www.difdifi.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 مرداد1390ساعت 9:47 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

 

تحقيقات جديد نشان مي دهد کودکان بيش از بزرگسالان در معرض سموم باقيمانده از دود سيگار در محيط خانه قرار مي گيرند.روزنامه لوفيگارو نوشت: بسياري از والدين سيگاري فکر مي کنند با باز کردن پنجره ها و خارج شدن دود ، از فرزندان خود محافظت مي کنند در حالي که ناپديد شدن دود سيگار به معني رفع خطر براي سلامتي نيست.سموم حاصل از سوختن سيگار تا مدت ها بر روي شيشه پنجره ها ، فرش و ساير اثاث برجاي مي ماند.تحقيقات پزشکان امريکايي که در نشريه تخصصي طب اطفال به چاپ رسيده است نشان مي دهد اين پديده موسوم به "سيگاري دست سوم" هنوز براي بسياري از مردم ناشناخته است در حالي که اين حالت سلامتي کودکان را تهديد مي کند و بايد هر چه سريعتر به ممنوعيت استعمال سيگار در خانه توجه شود.دود سيگار حاوي اسيد سيان هيدريک ، مونواکسيد کربن ، آرسنيک ،پلونيوم دويست و ده و بيش از چهار هزار ماده شيميايي است که پنجاه مورد ان سرطانزا شناخته شده است.در افراد بزرگسالي که بطور مرتب بطور ناخواسته در معرض دود سيگار قرار دارند ، خطر سيگار براي سلامت انها به ميزان فرد سيگاري است.اما کودکاني که در معرض دود سيگار والدين خود قرار دارند نسبت به عفونت هاي گوش و حلق و بيني و آسم اسيب پذيري بيشتري دارند.بسياري از سيگاري ها براي محافظت اطرافيان خود از دود سيگار مکاني را در خانه انتخاب مي کنند که تهويه مناسبي داشته باشد.اما به گفته دکتر وينيکف از بيمارستان عمومي ماساچوست در بوستون ، اين مراقبت ها کافي نيست.به گفته اين پژوهشگر ، بسياري از مطالعات نشان داده اند که سطح بالاي سموم سيگار حتي پس از ترک سيگار نيز در محيط خانه باقي مي ماند.به گفته پزشکان امريکايي ، کودکان به سبب جست و خيز دو برابر بيش از بزرگسالان گرد و خاک اغشته به سموم سيگار را مي بلعند.پزشکان توصيه مي کنند بايد دو بار در روز دست کم به مدت پنج تا ده دقيقه پنجره ها را براي تهويه هواي داخل خانه باز گذاشت.

منبع :دانستنیهای پزشکی

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 مرداد1390ساعت 9:16 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

خطرات زندگى الكترونيكى 

 

 دستاوردهاى زندگى الكترونيك در سرعت بخشى و خدمت رسانى و افزايش دقت عمل در كارهاى گوناگون امكان پذير نيست ولى اين پديده نيز مانند همه دستاورد هاى بشرى همواره دو كفه ترازو دارد كه با بالا رفتن يكى، ديگرى رو به پائين ميل خواهد كرد. كفه منافع و كفه مضرات. منافع و ويژگى هاى مثبت زندگى الكترونيك از جمله مباحثى است كه نيازى به اثبات و تفصيل ندارد و يا كفه مثبت آن به عينه براى همگان لمس شدنى است ولى آن كفه مضرات است كه از چشم بسيارى پنهان خواهد ماند.

 اين مضرات شامل موارد زير است:

1.   دكوراژه الكترونيك: اولين عارضه در دكوراژه كردن آدمى كه از قضا اندام فيزيكى كاربران را مورد تهديد قرار مى دهد، كار مداوم با ابزار الكترونيك است كه ارمغان زندگى مدرن و عجين شده با E است.

به عنوان مثال مى توان از مشكلات بينايى ، دردهاى عضلانى، درد مچ دست، خميدگى پشت و دردهاى موضعى در نزد اغلب كاربران كامپيوتر و اينترنت نام برد كه هر روزه بر شمار آنها افزوده مى شود.

2.   انزواى الكترونيك: فردگرايى از ديگر آسيب هاى زندگى الكترونيكى است كه در بطن خود به تدريج ايجاد حصارى براى فرد خواهد كرد كه گريز از آن به سادگى ميسر نخواهد بود. زندگى الـــكترونيك خاصيت بى نيازى را در آدم ها افزايش و در عوض تعامل طبيعى در روابط اجتماعى را به شدت خواهد كاست. تنهايى ناشى از طبيعت كار با وسايل و ابزار الكترونيك از جمله رايانه كه دنياى خصوصى و يا مجازى را به ارمغان مى آورد،.( فرد محورى با سنگ بناى ديجيتالى و مدرن با شدت هر چه تمامتر در حال گسترش است. )

3.  بمباران اطلاعات الكترونيك: با آمدن اينترنت كه به تـــعبيرى همه چيز را به شكل الــــــكترونيك در اختيار كــــاربرانش قرار مى دهد و چندين رسانه را به صورت مجتمع در خود گرد آورده است، به شكلى بسيار آرام و خزنده كاربران را دچار خستگى و يا به عبارت بهتر گرفتار سرسام الكترونيك خواهد كرد.

ميليون ها سايت و ميلياردها وبلاگ و تريليون ها صفحات اينترنتى و موضوعات گوناگون به يك باره در كمين كاربر نشسته و با اشاره اى ده ها صفحه حــاوى انواع اطلاعات راست و دروغ به سمت استفاده كننده هجوم مى آورند. قدرت پردازش و تجزيه و تحليل آدمى به هر ميزانى كه باشد از چنبره اين پديده رهايى نداشته و در آن واحد صدها و هزاران اشاره (hint) او را به سوى خود فرا مى خواند. بدين شكل انسان ها تبديل به موجوداتى خواهند شد كه از يك سو با گستره و انبوهى از اطلاعات مواجه شده و از سويى ديگر اجازه و امكان تفكر و تعمق و بالطبع پردازش را نخواهند يافت كه عارضه طبيعى آن دل نگرانى (stress) و خستگى الكترونيك است.

4.    خشونت الكترونيك: از جمله غرايز بشرى كه مانند ساير غرايز در ساختار آدمى نهادينه است، غريزه خشونت است كه در اثر ترغيب و رشد دادن آن، انسان را به هــــــيولايى غيرقابل پيش بينى و خارج از تصور تبديل خواهد كرد. گذشته از ترويج خشونت در رسانه هاى ماهواره اى و تلويزيونى، هم اكنون ده ها هزار سايت بر روى اينترنت به انحاى مختلف تبليغ خشونت مى نمايند تا از اين رهگذر به اهداف مادى خود كه ساليانه بالغ بر ميليارد ها دلار است دست يابند.

بسيار بديهى است كه صحنه هاى خشن در فيلم هاى تلويزيونى، سينمايى و بازى هاى رايانه اى، عملكرد مغز كودكان را تحت تاثير قرار مى دهد كه منجر به تغييرات رفتارى خاصى در آنها خواهد شد.

5.   پورنوگرافى الكترونيك: دســـــتيابى به تصاوير و فيلم هاى غيراخــــلاقى به خصوص براى كودكان و جوانان در بزرگراه اطلاعاتى يا اينترنت از مباحث بسيار جدى و نگران كننده اى است كه خانواده ها و ساير اقشار فرهنگى و فرهيخته جوامع را به چالش كشيده است. اين موارد ضـــد فرهنگى و ضداخلاقى الكترونيك كه تنها در اينترنت شامل ده ها ميليون صفحات الكترونيكى است، كانون خانواده ها و در رأس آن كودكان و جوانان را هدف خود قرار داده است.

6.   اعتياد الكترونيك: تحقيقات و آمار نشان مى دهد كه الگوهاى رفتارى اعتيادگونه در بين كاربران دائمى اينترنت وجود داشته و بى وقفه بر تعداد آنها افـــزوده مى شود.نگران كننده ترين جنبه اعتياد به اينترنت، آسيب ديدن كودكان و نوجوانان است كه آنها را با ايجاد جذابيت گوناگون در كام خود فرو مى برند.

بدين ترتيب كودكان و نوجوانان به راحتى به سوى بازى هاى چند نفره (Group Games) و حتى بخش هاى مبتذل آن كشيده مى شوند. اعـــتياد به اينترنت ساعت هاى بسيار زيادى از طول شـــب و روز اين قبيل افراد را به باد نيستى داده و آنها را به ولگردى الكترونيك و گشت و گذارهاى بى هدف (Surface) مى كشاند. كارشناسان استفاده غيرطبيعى از اينترنت را اصطلاحاً اعتياد به اينترنت مى نامند. علت اعتياد به اينـــترنت در بسيارى از اين افراد، دستيابى به راهى براى سركوبى اضطراب ها و تنش هاى زندگى است. به گفته پژوهشـــــگران درصد اعتياد به اينترنت در افراد منزوى و همچنين افرادى كه در ارتباط هاى اجتماعى و بين فردى خود مشكل دارند بيش از سايرين ديده مى شود.

      برخى از علائــــم شناخته شده اين اختلالات به شرح زير هستند : استفاده از كامپيوتر براى خوشـــگذرانى، شادى يا وقت گذرانى، احساس افـــــــسردگى به هنگامى كه از كامپيوتر استفاده نمى كنند، صـــرف زمان طولانى در شبانه روز با كامپيوتر، صرف هزينه زياد براى نرم افـــــزار و سخت افزار و فعاليت هاى مرتبط با آن بدون توجيه منطقى، بى توجهى نسبت به كار، مدرسه و خانواده.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 19 مرداد1390ساعت 1:4 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

ماهواره ،همراه جديد کودکان!؟


ماهواره ،همراه جديد کودکان!؟

نمي توان تصور کرد که فرزندي در يک خانواده بدنيا بيايد و پدر و مادر وي تمام تلاش هاي خود را براي موفقيت او بکار نگيرند. گاهي اين تلاش ها به شکلي است که تمام فعاليت هاي والدين در سايه رشد و پيشرفت فرزندشان قرار مي گيرد، آنهم در دنياي پرهياهوي فعلي که همراه با پيشرفت تکنولوژي کار را براي تربيت نسل آينده و کودکان سخت تر هم کرده است.
در حال حاضر سر و صداي حاکي از موفقيت جامعه ايران که بدليل همبستگي و پايداري کانون گرم خانواده ها و تربيت درست کودکان شکل گرفته به جوامع غرب رسيده تا آنها هم ثبات خانواده را در دستور کار خود قرار داده و براي پيشبرد اهداف خود بخصوص در ايران تيرهاي زهر آلود خود را به سمت همين کانون خانواده نشانه روند .زيرا مي دانند هميشه يک جامعه سالم متاثر از خانواده هاي سالم است .
در اين بين فطرت پاک کودکان بيشتر از بقيه مورد آماج حملات قرار مي گيرد و اين حملات بگونه اي طراحي مي شوند تا پدر و مادر کودک ناخواسته در اين حملات براي آسيب زدن به فطرت کودک سهم بسزايي هم داشته باشند.

تلويزيون به عنوان يکي از فراگيرترين رسانه هاست که عمدتا خانواده ها کمترين نگراني را درباره برنامه هاي آن دارند . اما اکنون فارغ از نقدهايي که به برنامه سازان تلويزيون و حتي ساير رسانه ها به خصوص در حوزه کودک وارد است که نياز به مجالي ديگر جهت آسيب شناسي جدي آن مي باشد، در اينجا تاثيرات منفي رسانه هايي را بيان مي کنيم که به مدد پيشرفت تکنولوژي و حمايت همين خانواده ها به آغوش گرم خانواده وارد مي شوند تا با استفاده از غفلت پدرها و مادراني که بقولي تمام هم و غم شان کودکان شان هستند ، اولين آسيب هاي طراحي شده به پاک ترين ومعصوم ترين افراد جامعه وارد شود. آسيب هايي که شايد ديگر مجالي براي بازسازي آن فراهم نشود.
اگر سري به خانواده ها بزنيم تقريبا بخش اعظم و قابل توجهي از اين خانواده ها به خصوص جواناني که تازه تشکيل خانواده داده و اتفاقا داراي فرزندي هم شده اند ماهواره از ضروريات زندگي شان شده تا جايي که برخي عنوان مي کنند ابزاري است براي پر کردن اوقات فراغت!
گشتي در کانالهاي ماهواره اي جدا از برنامه هاي مستهجن آن که در اين مبحث قصد پرداخت به آن را نداريم نشان مي دهد که برنامه هاي ويژه کودکان در اين شبکه هاي ماهواره اي روزبه روز در حال افزايش است و حتي برخي از برنامه هاي بزرگسالان بطور عمد بصورت انيميشن و فانتزي ساخته مي شود تا کودکان را هم همراه خود کنند.

جالب اين است که برنامه هاي ويژه کودکان به مراتب بسيار حرفه اي تر هم ساخته شده و دوبله هاي حرفه اي هم دارند برنامه هايي که ميلياردها دلار صرف ساخته شدن آنها شده و حتي کانالهاي با فرکانسهاي بسيار قوي هم براي آنها در نظر گرفته مي شود.
هزينه هاي ميليارد دلاري براي ساخت انيميشن و حتي سريال ويژه کودکان به منظور سرگرمي کودکان ما ساخته شده و اين هزينه ها از سر دلسوزي بوده ؟ آيا تا بحال دقت کرده ايد که محتواي اين کارتونها چه هستند ؟
کودک درسنين 3 تا 5 سالگي فقط بيننده است و قدرت تشخيص بين خوب و بد را ندارد و هر آنچه براي او به نمايش بگذاريم مي بيند و به عنوان يک حرکت پسنديده مي پذيرد. آنها قدرت تفکيک خوب، بد و يا افسانه بودن را ندارند و اين باعث مي شود تا ارزش هاي آنها در دنياي واقعي تغيير کند.
کودکان چيزي را که مي بينند و يا مي شنوند به عنوان يک باور واقعي مي پذيرند بويژه زماني که اين باور با ابزارهاي جذاب تري هم بيان شود.
اين کارتون ها موريانه وار در ذهن کودکان رسوخ مي کنند تا فرهنگي در ذهن آنها شکل بگيرد جداي از فرهنگ بومي کشورمان. و حتما اين سئوال براي کودک پيش مي آيد که چرا من دختر خاله مو طلايي که دامن کوتاه داشته باشد ندارم؟ آيا دقت کرده ايد در کودکان و شخصيت ها در اين کارتون ها که صدا وسيماي خودمان هم گاهي پخش مي کند پسر ها در اين کارتونها دوست دختر دارند و...!؟ و سئوالهايي از اين قبيل که نشان از آغاز دوگانگي فرهنگ کودک دارد آنهم در زماني که شخصيت کودک در حال شکل گيري است.
اين کارتون ها موريانه وار در ذهن کودکان رسوخ مي کنند تا فرهنگي در ذهن آنها شکل بگيرد جداي از فرهنگ بومي کشورمان.

شوهاي تلويزيوني با پوشش هاي زننده همراه تيزر هاي تبليغاتي که نمايش بدن هاي عريان و....از اساس جدانشدني اين برنامه ها هستند به اضافه تصويرهاي مستهجن که بطور اتفاقي بر صفحه تلويزيون نقش مي بندد و امکان هرگونه عکس العمل را از ما مي گيرد و ....را در نظر بگيريد و حتما آگاهي هم داريد که هرچقدر اين برنامه ها را کنترل کنيد بدليل حس قوي کنجکاوي کودک امکان دسترسي به هر کانال ماهواره اي آنهم با هر شرايطي امکان پذير است.
خوب اين سهل انگاري پدرو مادر به ماهواره هم ختم نمي شود .اخيرا باب شده که کودکان در کنار مداد،پاکن ، کتاب ،کيف و ... يک عدد گوشي موبايل با امکانات کامل از جمله داشتن بلوتوث هم با خود حمل مي کنند تا اين فرزند بقول پدر ومادرشان چيزي از بقيه کم نداشته باشد.
يعني به لطف پدر ومادر همان تصاوير مستهجن از داخل منزل به مدارس و بصورت يک بسته کامل بدور از چشم مسئولين در بين همکلاسي ها رد و بدل مي شود.
اين گونه است که به مدد خانواده، ماهواره و عدم برنامه ريزي صحيح مسئولين يک کودک 8-9 ساله که آينده ساز اين کشور است، هر آنچه نبايد بداند با تعاريف و باورهاي غربي مي آموزد.

منبع : جهان

+ نوشته شده در  چهارشنبه 19 مرداد1390ساعت 12:41 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

خطرات واقعی ابزارهای ارتباطی در انتظار کودکان ، نوجوانان و جوانان 

پدیده ای که امروزه روبه افزایش است گسترش ابزارهای ارتباطی و عدم اطلاع والدین از چگونگی عملکرد این ابزارها ، قبل از تهیه این ابزارها راجع به موارد استفاده آنها تحقیق به عمل رسانید تا با اطلاعات بدست امده بتوانید تا حدی فرزندان خود را از آسیبهای احتمالی دور نگه دارید .

تا چند سال گذشته تلفن و نمابر جزء تنها ترین وسایل ارتباط عمومی به شمار می آمدند با گسترش تکنولوژیی در بخش ارتباطات به مرور شبکه های تلویزیونی محلی از حالت محلی خارج شده و بواسطه ماهواره های ارتباطی در سراسر دنیا قابل مشاهده شدند ، هنوز چندی از از روی کار آمدن ماهواره ها نگذشته بود که دنیای دیجیتال شکل تازه ای به خود گرفت سیستمهای ماهواره ای به صورت دیجیتال اقدام به انتقال تصاویر به سراسر دنیا نمودند .استفاده از سیستم ماهواره باعث سهولت درا مر ارتباطات جوامع مختلف شد . کم کم سیستمهای مخابراتی نیز سیستم تلفن همراه را راه اندازی کردند ، استفاده از اینترنت در جوامع گسترش یافت تا اینکه در کشوری همچون ایران طی مدت زمان کمتر از 10 سال به راحتی در هر خانه ای یک رایانه متصل به اینترنت و برای هر عضو خانواده بالای 18 سال یک گوشی و یک سیم کارت تلفن همراه در دسترس قرار گرفته است گذشته از این استفاده از ماهواره به رغم ممنوعیت ان روبه افزایش رفته حال آنکه از خطرات استفاده غیر متعارف از این ابزارهای ارتباطی بی اطلاعیم .


خطراتی که در استفاده از شبکه های ماهواره ای برای کودکان نوجوانان و جوانان شکل میگیرد:
مسلما هر تکنولوژی هم میتواند مفید واقع شود و هم مضر گاهی وقتها انتخاب با شماست که کدامیک را انتخاب کنید اما گاها پیش میاد زمانی که بیینده یک برنامه هستید به طور اتفاقی با تبلیغات و تصاویر مستهجن روبرو می شوید فرض کنید با اعضای خانواده مشغول دیدن یک فیلم خانوادگی هستید در همان لحظه اوج فیلم ، تبلیغات بر صفحه تلویزیون ظاهر می شود که عموما تبلیغات غربی همراه با نشان دادن تصاویر عریان بخشی از بدن زنان همراه است پخش این تصاویر به گونه ای تحریک امیز انهم در شرایطی که شما در کنار مادر ، خواهر پدر و برادرتان که فقط قصد تماشای یک فیلم خانوادگی را داشتید . مسلما در هنگام پخش این تصاویر ذهنیت شما از فیلم خارج شده و به سمت و سوی دیگری میرود .ترفندهای تبلیغاتی غربی :

بعد از دهه 60 میلادی که این دهه همراه با انقلاب سکسی یا آزادی رابطه جنسی در جوامع غربی به حساب می اید اکثر تبلیغات تلویزیونی این جوامع با استفاده از نمایش بخشی ازاندامهای عریان زنان به شکلی تحریک آمیز یا نمایش اندامهای عضلانی مردان همراه بوده است برخی از بارزترین این تبلیغات مربوط به تولید کنندگان لباسهای های مردانه و زنانه ، تبلیغات اتومبیل ، تبلیغات عطر و لوازم آرایشی و بهداشتی و ... بود که تا امروز نیز ادامه دارد . کم اتفاق می افتد در بیلبوردهای تبلیغاتی عکس صورت یا بدن زنی نمایش داده نشده باشد واین ترفند تبلیغاتی باعث آن شده که حتی در صورتی که شما صرفا قصد تماشای یک برنامه مفید را هم داشته باشید نتوانید احساس امنیت داشته باشید حال اگر به اقتضای سن نوجوانی و جوانی و کنجکاویهای این دوران قصد دیدن شبکه های دیگر را داشته باشید با دیدن شبکه ای که به نمایش فیلمها و تصاویر غیر اخلاقی و مستهجن می پردازد نا خود آگاه برای چند لحظه مکس میکنید همین چند لحظه باعث ضبط تصاویر توسط مغز شما و تحریک جنسی شما می شود و به نوعی اولین قدم در زمینه انحرافات اخلاقی را برداشته اید .رایانه ، اینترنت :

یکی از ابزارهای کارامد دنیای امروز رایانه میباشد که هر کس با هر سنی و دانشی را به سمت خود جذب می کند بازیهای مهیج رایانه ای ، فیلمهای انیمیشنی ، برنامه های آموزشی ، اشتغال ، ارتباط ، سهولت در امر فعالیتهای روزمره ، سرگرمی از یک سو ، ورود به سایتهای غیر اخلاقی اتاقهای گپ و گفتگو ( چت ) و بحثهای متفاوت توسط افراد از سوی دیگر باعث می شود تا کودک به علت کنجکاوی ، نوجوان و جوان به علت گرایشات جنسی ولذت طلبی چنانچه در دام افراد سودجو یا افراد بی هویتی که به منظور و هدف انحرافات اخلاقی در چت رومها یا در سایتهای مختلف فعالیت میکنند ، قرار بگیرند در ادامه این مسیر کم کم راه بازگشت را از دست میدهند .تلفن همراه :
یک وسیله ارتباطی کار امد که باعث می شود در هر لحظه و هر مکاینی بتوانیم از حال عزیزان خود مطلع شویم کارهای روزمره خود را انجام دهیم و ... اما همین تلفن همراه میتواند باعث از هم پاشی یک زندگی شود . انتشارو انتقال تصاویر خصوصی از یک گوشی به گوشی دیگر یا قرار گیری آنها در فضای اینترنت و...


سخنی با والدین : اولین قدم ، ایجاد رابطه دوستانه و صمیمی با فرزندان خود به خصوص اگر در دوران بلوغ قرار دارند یک شرط مهم و اساسی است . قدم بعدی شناخت دوستان فرزند خود است .

پدیده ای که امروزه روبه افزایش است گسترش ابزارهای ارتباطی و عدم اطلاع والدین از چگونگی عملکرد این ابزارها ، قبل از تهیه این ابزارها راجع به موارد استفاده آنها تحقیق به عمل رسانید تا با اطلاعات بدست امده بتوانید تا حدی فرزندان خود را از آسیبهای احتمالی دور نگه دارید .بهتر است رایانه در اتاق شخصی فرزند شما نباشد ( مخصوصلا اگر در سن نوجوانی و بلوغ میباشد و رایانه قابلیت اتصال به اینترنت را دارا است) رایانه باید در محلی باشد که شما براحتی بر صفحه مانیتور نظارت داشته باشید . در صورتی که امکان قرار دادن رایانه در محلی غیر از اتفاق شخصی میسر نمیباشد لازم است در مواقعی که فرزند شما در اتاق خود مشغول کار با رایانه است به صورت غیر مستقیم نظارت داشته باشید ( هراز گاهی به اتاق وی سربزنید و با بهانه بردن نوشیدنی یا مطرح کردن سوال به نحوی که احساس بی اعتمادی به فرزند شما دست ندهد فعالیت وی را نظارت کنید )

اگر مشاهده کردید چند وقتیست گوشی تلفن همراه فرزندتان در خانه مدام در دست وی است یا نزدیک وی و هر چند لحظه یکبار پیام ارسال و دریافت میکنید یا موقع تماس از محیطی که شما قرار دارید به اتفاق شخصی خود میرود ، به صورت غیر مستقیم نظارت را بیشتر کنید .

 چند پدیده جدید که متاسفانه در ابزارهای ارتباطی روبه افزایش است :
ارضای جنسی از طریق چت - گفتگوی تلفنی و پیامک
درخواست ارسال تصویر یا به صورت عکس یا از طریق دوربین اینترنتی ( وب کم web cam )
پیشنهاد دوستی یا اشنایی بیشتر جهت امر ازدواج وتبادل عکس و شماره تلفن که غالبا هدف از این ارتباط از سوی افراد سودجو برقراری ارتباط جنسی است .
قرارهای ملاقات مخفیانه در محل های خلوت
مخفی کردن برخی پوشه های قرار گرفته بر روی رایانه فرزندتان
فراموش نکنید هرگز نباید فرزند شما به خصوص در دوران بلوغ دچار احساس بی اعتمادی از جانب شما شود برقراری یک ارتباط دوستانه می تواند تا حد زیادی به شما و فرزندتان در جهت برقررای امنیت و آسایش کمک کند. 


منبع :  سایت گرداب

+ نوشته شده در  چهارشنبه 19 مرداد1390ساعت 10:24 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
 

خطر سرطان‌زايي موبايل براي كودكان به مراتب بيشتر است

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: امواج موبايل به علت وجود آب در مغز و هدايت

الكتريكي در بافت مغز نفوذ مي‌كند و باعث گرم شدن آن مي‌شود كه خطر بروز تومور سرطاني را در پي دارد و هر چه سن فرد كمتر باشد اين خطر بيشتر مي‌شود.
 

به گزارش «شيعه نيوز» محمد صابري اظهار داشت: هر چه سن فرد كمتر باشد شانس سرطان‌زايي استفاده از تلفن همراه براي فرد بيشتر مي‌شود لذا توصيه مي‌شود به دليل نازك بودن جمجه كودكان و اينكه اشعه تلفن همراه به راحتي در آن نفوذ مي‌كند بچه‌ها كمتر از تلفن همراه استفاده كنند.

وي گفت: هنگام خواب بهتر است گوشي تلفن همراه را خاموش كرد و 30 سانتيمتر از خود فاصله دهيم. در غير اين صورت به دليل وجود آب در مغز و هدايت الكتريكي آن امواج موبايل به راحتي جذب مي‌شود و درجه حرارت مغز را بالا مي‌برد.

وي با بيان اينكه استفاده از پيام كوتاه اشعه تلفن همراه را كمتر به مغز مي‌رساند، گفت: ميزان اشعه تلفن‌هاي همراه نيز متفاوت است و آنها را زير نظر سازمان‌هاي نظارتي بررسي مي‌كنند كه ميزان اشعه آنها به حد استاندارد باشد لذا اين مورد روي كاتالوگ تلفن همراه به نام SAR ذكر شده است كه بهتر است حداقل باشد.


صابري با بيان اينكه تعداد و مدت تماس‌هاي تلفن همراه بهتر است كم باشد گفت: هنگام تماس گرفتن در صورتي كه از هدست استفاده نمي‌شود بهتر است اجازه دهيم تلفن شماره را بگيرد و وقتي اتصال برقرار شد تلفن همراه را به گوش خود نزديك كنيم كه در اين صورت ميزان اشعه‌اي كه به مغز مي‌رسد كمتر مي‌شود.

وي اضافه كرد: همچنين هنگامي كه وارد آسانسور مي‌شويم به دليل آنتن‌دهي ضعيف، قدرت خروجي موبايل براي دريافت اشعه از پايگاه‌هاي تلفن همراه به شدت افزايش مي‌يابد لذا توصيه مي‌شود در اين هنگام و هر موقع كه آنتن‌دهي ضعيف است از تلفن همراه استفاده نشود.

اين متخصص مغز و اعصاب خاطر نشان كرد: هنگام خواب بهتر است گوشي همراه را خاموش كرده و 30 سانتيمتر از خود فاصله دهيم چرا كه هر چه گوشي موبايل به مغز نزديكتر باشد به دليل وجود آب در مغز و هدايت الكتريكي آن امواج موبايل به راحتي جذب مي‌شود و درجه حرارت مغز را بالا مي‌ برد.


منبع : فارس


 
 
+ نوشته شده در  سه شنبه 18 مرداد1390ساعت 11:32 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

تأثيرات دوره پيش دبستاني بر آمادگي نونهالان

 تأثيرات دوره پيش دبستاني بر آمادگي نونهالان

پژوهشهاي انجام شده در دنيا حاكي از آن است كودكاني كه آموزشهاي پيش دبستاني را مي گذرانند نسبت به كودكاني كه اين آموزشها را نديده اند، مستقل تر و منظم تر هستند و از ثبات عاطفي بيشتر و اضطراب كمتري برخوردارند. روحيه مشاركت و فعاليتهاي گروهي واجتماعي در آنان تقويت شده و داراي ارتباطات قوي تر مي باشند. در اين خصوص علي اصغر خليل زاده امينيان معاونت آموزش و پرورش عمومي سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي اشاره اي به پيشينه دوره پيش دبستاني داشت كه مي خوانيد.

تاريخچه پيش دبستاني در ايران به چه سالي برمي گردد؟

كودكستان و دوره پيش دبستاني با قدمتي 80 ساله در ايران سابقه درخشان ايران در اين عرصه را نشان مي دهد. اولين كودكستان توسط مرحوم باغچه بان در تبريز داير شد و در سال 1310 مجوز تأسيس كودكستان توسط وزارت معارف صادر شد، از اين رو سال 1310 آغاز فصل جديدي در تاريخ آموزش پيش دبستاني كشور به شمار مي رود. اولين آيين نامه ويژه كودكستانها در مراكز پيش دبستاني در سال 1312 به تصويب شوراي عالي فرهنگ رسيد و كودكستان به شكل امروزي در سال 1334 با دستورالعملي مبني بر تشكيل كودكستانهاي دولتي از طرف آموزش و پرورش راه اندازي شد و در سال 1353، اصلاحاتي در آيين نامه كودكستانها به عمل آمده كه بر طبق آن فقط ثبت نام كودكان 5 ساله در كلاسهاي آمادگي با نظارت آموزش و پرورش مجاز شمرده شد و ثبت نام كودكان 3 تا 5 ساله در كودكستانهاي خصوصي با نظارت سازمان بهزيستي انجام مي گيرد.

دوره پيش دبستاني اكنون به چه صورت است؟

بر اساس دستورالعمل و مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش، دوره 2 ساله براي كودكان 4 تا 6 سال در اسفندماه 82 تصويب شده است.

دوره پيش دبستاني چگونه تعريف مي شود؟

دوره پيش دبستاني يعني آموزشهايي براي گروه 4 و 5 ساله كه كودكان براي ورود به مدرسه و اجتماع فرا مي گيرند. بچه ها قبل از دبستان مي بايد مهارتهاي پايه را مثل تمركز، طبقه بندي، آمادگي نوشتن، تقويت حواس مثل ديداري و شنيداري و گفتاري را بياموزند و اگر در دوران پيش دبستاني اختلالات يادگيري و تلفظي در كودك مشاهده شود در همان دوران در رفع آن تلاش شود و يا برخي اختلالات يادگيري و سلامت آن را كه مانع آموزش است شناسايي و در دوران تحصيل با همكاري معلمان برطرف شود.

واجدان شرايط حضور در اين دوره چه كساني هستند؟

تمام كودكان 4 تا 6 ساله ايراني مي توانند در كلاسهاي پيش دبستاني شركت كنند. امسال كودكان متولد 1/7/80 و قبل از آن كه شرايط ثبت نام در دوره پيش دبستاني را دارند، مي توانند در پيش دبستاني دولتي و غيردولتي ثبت نام نمايند، كه از اول تيرماه ثبت نام دوره پيش دبستاني آغاز شده است.

آيا براي ورود به اين دوره سنجش هم داريد؟

خير، سنجش براي كودكاني است كه مي خواهند وارد مدرسه شوند. اين كودكان سنجش سلامت، شنوايي، بينايي و اخيراً هم سنجش رفتاري در مشهد و برخي از شهرستانها را پشت سر مي گذارند، و شناسنامه سلامت مي گيرند.

چه نوع مراكزي اقدام به ثبت نام اين كودكان مي كنند؟

براي كودكان هم مراكز دولتي و هم خصوصي وجود دارد. مراكز دولتي در كنار مدارس ابتدايي مراكز پيش دبستاني دارند و مراكز فرهنگيان و مهدكودكهاي غيردولتي نيز به صورت مجزا كودكان را پذيرش مي كنند. مراكز پيش دبستاني ضميمه ( در مدارس ابتدايي دولتي و غيرانتفاعي) فقط مجاز به ثبت نام كودكان 5 ساله مي باشند. البته همه امكانات تفريحي و بازي براي كودكان فراهم مي شود

در مراكز فرهنگيان و مهدهاي خصوصي در هر سني كودكان را ثبت نام مي كنند، مهدهاي خصوصي بايد براي ثبت نام كودكان 5 ساله از آموزش و پرورش مجوز بگيرند كه تاكنون اين امر بدون مجوز آموزش و پرورش انجام شده است.

محتواي آموزشي در دوره پيش دبستاني چيست؟

آموزش و پرورش معتقد است كه كودكان قبل از ورود به دبستان بايد فرصت يادگيري مهارتهاي پايه را داشته باشند به همين دليل در مدت سال تحصيلي به كودكان آموزشهاي خاص و در حد سن آنان آموخته مي شود.

در اين دوره از طريق فعاليتهاي جذاب و با نشاط و مورد علاقه كودك از قبيل نقاشي، كاردستي، شعر، قصه، نمايش خلاق، گردش علمي، بازي و آزمايشهاي ساده به صورت غيرمستقيم آموزش داده مي شود. البته آموزشها در حدي است كه با كلاس اول ابتدايي تداخل پيدا نكند و براي يادگيري بهتر اين دوره هم از لوازم سخت افزاري و هم نرم افزاري استفاده مي شود و يكي از وسايل مهم در اين دوره، كتاب كار كودك است.

كتاب كار كودك چيست و شامل چه مواردي است؟

در سال 79 كتاب كار كودك در همه استانها منتشر شد. هر استان كميته اي براي تهيه اين كتاب كه به فعاليتهاي ياددهي و يادگيري كودكان مي پردازد، دارد كه وظيفه آن برنامه ريزي درسي پيش دبستاني و توليد مواد و محتواي آموزش وآموزش مهارتهاست. بر اساس چارچوبهاي تعيين شده از طرف وزارت آموزش و پرورش اين كتاب داراي واحدهاي كار، بهداشت، مهارتهاي پايه، مفاهيم علوم، رياضي. رفتارهاي اجتماعي در قالبهاي مورد علاقه كودك كه بيشتر بازي و شعر و قصه و... است عرضه مي شود.

دوره پيش دبستاني با كلاس اول ابتدايي تداخل پيدا نخواهد كرد؟

خير، در اين دوره مباحث آموزشي مخصوصي عرضه مي شود و فقط كودكان پايه هاي آموزشي را مي آموزند. در اين دوره كودكان فقط مقدمات خواندن و نوشتن مانند تصويرخواني- تقويت مهارتهاي زباني و... را فرا مي گيرند، همچنين كودكان براي نوشتن، نحوه قلم دست گرفتن و كشيدن خطوط آماده مي شوند يا براي درس رياضي فقط شمارش و... را آموزش مي بينند ولي نمادهاي عددي در كلاس اول آموخته مي شود. در اين دوره كودك را توانمند مي كنند تا در كلاس اول ابتدايي پيشرفت بهتري داشته باشد.

مربي دوره پيش دبستاني بايد داراي چه شرايطي باشد؟

مربي در اين دوره نقش هدايت كننده و راهنما را در انجام فعاليتهاي آموزشي برعهده دارد.

هر كلاس پيش دبستاني علاوه بر يك مربي بايد داراي كمك مربي آگاه و آشنا به اصول آموزشي باشد.

مربيان بايد ويژگيهاي عمومي مثل سلامت جسمي و رواني ( كه توسط مراكز بهداشتي معتبر كارت سلامت براي آنان صادر مي شود) و همچنين نظم و آراستگي ظاهر داشته باشند و از نظر تخصصي بايد مدارك معتبر مرتبط مانند ليسانس علوم تربيتي يا آموزش ابتدايي داشته باشند.

البته شرط علاقه به تدريس نيز لازمه كار با كودك است. در مراكز ضميمه دولتي از معلمان رسمي استفاده مي شود و در مراكز غيردولتي مربيان را مديران با رعايت ضوابط و شرايط گزينش، انتخاب مي نمايند.

مراكزي كه پيش دبستاني دارند، بايد چه تجهيزاتي داشته باشند؟

هر مركز مي بايد حداقل امكانات را داشته باشد كه مهمترين آنها فضاها و كلاس مناسب و ميز و صندلي مخصوص بچه ها و وسايل بازي حياطي كودكان است كه البته بايد شرايط بهداشتي و ايمني آنان نيز رعايت شود. وجود برخي وسايل آموزشي و كمك آموزشي مثل نوارهاي صوتي و تصويري و وسايل پخش آنها و بسته هاي آموزشي

( كارتها- لوح ها- كتابها و...) نيز در اين مراكز لازم است و البته بايد مسايل ايمني و بهداشتي براي كودكان لحاظ شود و امكانات و سرويسهاي بهداشتي نيز بايد مدنظر باشد.

آيا استفاده از اين آموزشها براي همه شهرها و روستاها امكان پذير است؟

بله، بيشتر مدارس دولتي در شهرها كلاس آمادگي ضميمه دارند وكودكان 5 ساله در همه شهرها مي توانند در مراكز دولتي ثبت نام كنند همچنين كودكان4 ساله نيز در مراكز فرهنگيان يا مهدهاي خصوصي مي توانند حضور پيدا كنند و از 2 سال گذشته نيز با اجراي طرح آمادگي ويژه روستايي كودكان 5 ساله روستايي زير پوشش اين طرح قرار گرفته اند برخي از شهرستانها يا روستاها كه امكان تشكيل كلاس يك ساله را ندارند و تعداد كودكان كم است يا امكان تشكيل كلاس نيست از ساعتهاي تعطيلي مدارس روستايي استفاده شده و در روزهاي پنج شنبه و يا ساعت ميان روز به كودكان تعليم مي دهند.

شهريه دوره پيش دبستاني بر چه مبنايي محاسبه مي شود؟

شهريه دوره پيش دبستاني، بر اساس سقف اعلام شده توسط سازمان آموزش و پرورش استانها تعيين مي شود. البته چارچوب كلي آن توسط وزارت آموزش و پرورش مشخص شده است. مراكز پيش دبستاني انواع مختلفي دارد از جمله ضميمه مدارس دولتي، فرهنگيان و غيردولتي كه با توجه به امكانات، نيروي انساني، منطقه ها از نظر محروم و برخوردار شهريه تعيين مي شود. حداقل شهريه بر اساس دستورالعمل براي پيش دبستاني ضميمه دولتي ماهيانه 500/2 تومان به عنوان رقم پايه است كه با توجه به شرايط متغير خواهد بود و مي تواند تا 50 درصد افزايش يابد.

در مراكز غيردولتي شهريه بر اساس 80 درصد مبلغ دوره ابتدايي محاسبه و اخذ مي شود. كه هر ساله تغييراتي ايجاد مي شود.

چرا پيش دبستاني هاي غيردولتي هزينه بيشتري دريافت مي كنند؟

به دليل امكانات و تجهيزات و هزينه هاي مربي است كه بايد به صورت شخصي و از طرف مؤسس پرداخت شود. در پيش دبستاني ضميمه دولتي از معلمان رسمي استفاده مي شود ولي درمراكز خصوصي مربي آزاد به كار گرفته مي شود.

ضوابط به كارگيري در مهدكودكهاي خصوصي چيست؟

آنها طبق ملاكها و ضوابط تعيين شده مربي را انتخاب مي كنند، البته درحال حاضر شوراي نظارت بر مدارس غيردولتي نظارت بر استخدام مربيان را نيز انجام مي دهد.

همه مراكز به صورت استانداردهاي آموزشي تدريس مي كنند؟

خير، برخي مراكز با تبليغات بي اساس مثل كلاسهاي زبان انگليسي و... براي خردسالان سعي در جذب خانواده ها مي كنند. اين كلاسها نه تنها به آموزش آنان كمكي نخواهد كرد، بلكه در يادگيري كودكان نيز اختلال ايجاد مي كند. برخي آموزشهاي غيراصولي در سنين پايين به كودك لطمه خواهد زد و كودك را در دوران ابتدايي دچار سردرگمي خواهد كرد و اولياي كودكان بايد در نظر داشته باشند هر نوع آموزش در سنين خاص آن بايد فرا گرفته شود.

با توجه به اهميت فراوان دوره پيش دبستاني براي كودكان چرا اين دوره هنوز اجباري نشده است؟

به نظر ما حضور كودكان در اين دوره ها و آموزش اين افراد الزامي است و ضرورت دارد كه كودك قبل از ورود به دبستان، آمادگي لازم را براي ورود به دوره ابتدايي پيدا كند. و اين امر فقط از طريق آموزش حاصل مي شود كه مي بايد به آن توجه شود البته اين امر زير نظر مربيان متخصص انجام مي شود ولي از نظر آموزش و پرورش هنوز مصوبه اي مبني بر اجباري شدن اين دوره صادر نشده است كه در صورت اجباري شدن، بايد مراحل قانوني طي شود. (البته آموزش و پرورش تدابيري را بر آموزش قبل از دبستان به صورت اجباري انديشيده است.)

چه طرحي براي آينده در نظر گرفته شده است؟

اكنون طرحي در آموزش و پرورش در دست بررسي است كه كودكان در سن 5/5 سالگي وارد دبستان شوند. در اين نظام آموزشي، بخشي از آموزشهاي پيش دبستاني در داخل دبستان و سال اول خواهد بود. در اين صورت كودك قبل از ورود به پايه ابتدايي فرصت يادگيري مهارتهاي پايه را خواهد داشت.

اين طرح هنوز در حد بررسي است زيرا اين كار حجم بالايي از امكانات و شرايط انساني و اعتباري را مي طلبد و چون اين امر تغيير در نظام آموزشي محسوب مي شود بايد با يك طرح مدرن و كامل به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد و سپس به صورت اجباري در سراسر كشور اجرا شود. سخن آخر اينكه تا زماني كه طرح به تصويب برسد و شامل همه كودكان ايراني شود بهتر است كه براي همه كودكان 5 ساله ايراني در راستاي تقويت اصول يادگيري و روابط انساني و اجتماعي و پي بردن به عوامل كندي يادگيري در برخي كودكان چه از نظر جسمي و يا روحي حضور در اين دوره ها الزامي باشد.

والدين با فرستادن فرزندان خود به دوره پيش دبستاني از مشكلاتي كه براي دانش آموزان در بدو ورود به مدرسه پيش مي آيد و به آسيبهايي در آينده منجر مي شود جلوگيري كنند.


منبع : nonahal.org

+ نوشته شده در  یکشنبه 16 مرداد1390ساعت 10:5 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar22.com

www.bahar-20.com      قالب ، کد موزیک ، تصاویر زیباسازی وبلاگ ، فال   WWW.BAHAR-20.COM

كودكان بايد آموزش امنيت اينترنتي ببينند
محققان دانشگاه لنشاير بريتانيا طي بيانيه‌اي اعلام كردند: امنيت اينترنتي و فراگيري آن از سوی كودكان و نوجوانان بايد در دستور كار سيستم آموزشي كشورها قرار بگيرد و هر چه سريع‌تر در كليه مدارس تدريس شود.

www.bahar-20.com      قالب ، کد موزیک ، تصاویر زیباسازی وبلاگ ، فال   WWW.BAHAR-20.COM

 
به گزارش گرداب به نقل از ايتنا، كارشناسان و محققان فعال در زمينه امنيت رايانه‌اي، معتقدند آموزش در مورد نحوه استفاده صحيح از اينترنت، برقراري امنيت رايانه‌اي و جلوگيري از نفوذ هكرها به داخل رايانه‌هاي شخصي بايد به صورت جدي در مدارس برقرار شود.
 

www.bahar-20.com      قالب ، کد موزیک ، تصاویر زیباسازی وبلاگ ، فال   WWW.BAHAR-20.COMمحققان دانشگاه لنشاير بريتانيا طي بيانيه‌اي اعلام كردند: امنيت اينترنتي و فراگيري آن از سوی كودكان و نوجوانان بايد در دستور كار سيستم آموزشي كشورها قرار بگيرد و هر چه سريع‌تر در كليه مدارس تدريس شود.                                                   

www.bahar-20.com      قالب ، کد موزیک ، تصاویر زیباسازی وبلاگ ، فال   WWW.BAHAR-20.COMكودكان به هنگام استفاده از اينترنت و ورود به تالار‌هاي گفت‌وگو بايد از خطري كه آنها را تهديد مي‌كند مطلع باشند و به اين وسيله اجازه فعاليت گروه‌هاي مخرب را ندهند. در حالي كه امروزه خطرهاي جدي اينترنت براي كودكان، مشخص شده است، هم اكنون تنها تعداد كمي از اين افراد از خطرات ياد شده مطلع هستند و آنها را جدي مي‌گيرند.

www.bahar-20.com      قالب ، کد موزیک ، تصاویر زیباسازی وبلاگ ، فال   WWW.BAHAR-20.COM"راسل اوكنل"، مدير اين مركز تحقيقاتي در اين باره گفت: «در حالي كه امكان دسترسي به اينترنت در مدارس بيش از 92 درصد كودكان و نوجوانان 9 تا 19 ساله بريتانيايي فراهم شده است، يك سوم آنها هنوز هيچ چيز در مورد امنيت اينترنتي و خطرات ناشي از به كار بردن اينترنت را نمي‌دانند.»

www.bahar-20.com      قالب ، کد موزیک ، تصاویر زیباسازی وبلاگ ، فال   WWW.BAHAR-20.COMطبق آمار‌هاي به دست آمده، حدود نيمي از اين كودكان تصاوير و فيلم‌هاي مستجهن را در پايگاه‌هاي اينترنتي مشاهده مي‌كنند، اما در اين ميان تنها 40 درصد آنها اعلام كرده‌اند كه به هنگام بروز مشكلاتي در اينترنت، آنها را با والدين خود در ميان مي‌گذارند.

www.bahar-20.com      قالب ، کد موزیک ، تصاویر زیباسازی وبلاگ ، فال   WWW.BAHAR-20.COMدكتر اوكنل در ادامه خاطر نشان كرد: «كليه دولت‌ها و مسئولين بايد علاوه بر تدريس مواردي در زمنيه مهارت‌هاي مختلف رايانه‌اي و فناوري ارتباطات و اطلاعات، بايد كلاس‌هاي ويژه‌اي را در مورد اينترنت و امنيت اينترنتي تشكيل دهند.»

www.bahar-20.com      قالب ، کد موزیک ، تصاویر زیباسازی وبلاگ ، فال   WWW.BAHAR-20.COMهم اكنون نوشتن وبلاگ، ارسال تصاوير از طريق اينترنت، شركت در كنفرانس‌هاي مجازي و... براي بيشتر كودكان دنيا امري عادي شده است.

                    تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar22.com      

منبع :گردابwww.bahar-20.com      قالب ، کد موزیک ، تصاویر زیباسازی وبلاگ ، فال   WWW.BAHAR-20.COM
+ نوشته شده در  سه شنبه 11 مرداد1390ساعت 10:52 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

اسم خودتون را با حروف انگليسی بنويسيد    بهاربيست    zibasazi.bahar-20.com

اسم خودتون را با حروف انگليسی بنويسيد    بهاربيست    zibasazi.bahar-20.comدریافت مجوز پیش دبستانی ها از آموزش و پرورش اجباری شد اسم خودتون را با حروف انگليسی بنويسيد    بهاربيست    zibasazi.bahar-20.com

اسم خودتون را با حروف انگليسی بنويسيد    بهاربيست    zibasazi.bahar-20.com

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: دریافت مجوز پیش دبستانی های وابسته به مهدکودکها و سازمان بهزیستی از آموزش و پرورش در سال ۹۰ اجباری شد. 

 

اسم خودتون را با حروف انگليسی بنويسيد    بهاربيست    zibasazi.bahar-20.com

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: دریافت مجوز پیش دبستانی های وابسته به مهدکودکها و سازمان بهزیستی از آموزش و پرورش در سال ۹۰ اجباری شد.

اسم خودتون را با حروف انگليسی بنويسيد    بهاربيست    zibasazi.bahar-20.com

فاطمه قربان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: همچنین تمام مهدکودکهای جدیدی که در نظر دارند دوره پیش دبستانی دایر کنند باید از آموزش و پرورش مجوز لازم را کسب کنند.

اسم خودتون را با حروف انگليسی بنويسيد    بهاربيست    zibasazi.bahar-20.com

وی ادامه داد: مهلت خاصی برای ارائه مجوز قرار نداده ایم و آموزش و پرورش استانها باید در این زمینه تصمیم گیری کنند چرا که برای ارائه مجوز نیاز به بازدید از فضای آموزشی و امکانات آن را دارند.

اسم خودتون را با حروف انگليسی بنويسيد    بهاربيست    zibasazi.bahar-20.com

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه توسعه مراکز پیش دبستانی به علت فواید تربیتی در دستور کار آموزش و پرورش است، گفت: بیش از ۷۰ درصد از نوآموزانی که در سال تحصیلی آینده به کلاس اول می روند، در سال جاری تحت پوشش دوره پیش دبستانی قرار گرفته اند.

        

   اسم خودتون را با حروف انگليسی بنويسيد    بهاربيست    zibasazi.bahar-20.com  

       

           

         

             

             

 

     

+ نوشته شده در  سه شنبه 11 مرداد1390ساعت 10:7 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com

خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.comتماشایم کنید؛ من خجالت نمی کشمخدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com

 

من احساس تو را به خوبی درک می کنم. من هم خودم گاهی چنین احساسی داشتم هنگامی که مطمئن نبودم چکار باید بکنم و دیگران مرا تماشا می کردند...

تماشایم کنید؛ من خجالت نمی کشم

یکى از مشکلاتى که اغلب کودکان و نوجوانان تجربه اى از آن در ذهن دارند، احساس خجالت و کمرویى است. کمرویى به مفهوم احساس ناراحتى کردن از بودن در جمع است. کودک خجالتى در موقعیت هاى ناآشنا و هنگام تعامل و گفت وگو با دیگران عصبى و مضطرب مى شود. یک کودک خجالتى، زمانى که تصور کند مورد توجه اطرافیانش قرار گرفته است، بى نهایت ناراحت و پریشان مى شود. یک کودک خجالتى ترجیح مى دهد شاهد بازى کودکان دیگر باشد، ولى خود به بازى آنها نپیوندد. بیشتر کودکان در شرایط مختلف قدرى احساس خجالت و کمرویى مى کنند، اما کودکانى که این مشکل را به صورت حاد دارند، در تمام اوقات زندگى شان احساس خجالت و شرمسارى مى کنند. این احساس نه تنها مى تواند بر رشد اجتماعى کودک تاثیرى منفى به جا گذارد، بلکه مى تواند موجب کاهش عملکرد تحصیلى و افت آموزش و یادگیرى او شود. احساس خجالت و کمرویى احساسى دوسویه است؛ احساسى است مرکب از هیجان هایى مثل ترس و علاقه، تنش و رضایت، میل و اضطراب. احساس خجالت موجب تند شدن ضربان قلب و بالارفتن فشار خون مى شود. با یک مشاهده ساده مى توان آثار خجالت و کمرویى را در چهره کودک تشخیص داد. کودکان خجالتى روى شان را از دیگران بر مى گردانند، به پایین نگاه مى کنند و حرکات و سخنان شان بسیار احتیاط آمیز است. صداى آنها حین گفت وگو خیلى آهسته، لرزان و مردد است. همچنین کودکان خردسال ممکن است انگشت دست شان را بمکند، حرکات محجوبانه از خود نشان دهند، لبخند بزنند و خودشان را به کنارى بکشند.

خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com

به طور کلى، احساس خجالت و کمرویى با دو نوع رفتار قابل شناسایى است:  ملاحظه کارى و دورى از اجتماع.

کودکان زیر دوسال، نسبت به افراد غریبه اى که در اطراف خود مى بینند، احساسى از دورى گزیدن و امتناع از روبه روشدن در خود دارند. برخى از کودکان4 _ 3 ساله نیز ممکن است بازى هاى آرام و دور از جمع را - که کمترین نیازى به تعاملات اجتماعى دارد - بر بازى هاى گروهى و جمعى ترجیح دهند .

اگر کودکى در موقعیت اجتماعى احساس شرمسارى و خجالت مى کند، ممکن است خودش را به دلیل رفتار خجولانه اش سرزنش کند. این فرآیند مى تواند موجب خودآگاهى و خوددارى بیشتر او از تعاملات اجتماعى شود و او را نسبت به شیوه عکس العمل هاى آینده اش حساس و آگاه کند

 به تدریج اعتماد به نفس این کودکان کم مى شود و این کاهش موجب کمرویى بیشتر او در شرایط بعدى مى شود.

احساس کمرویى کودک چه زمانى مشکل ساز است؟ بدیهى است کودک هنگام ورود به محیطى جدید، ابتدا کمى احساس ناراحتى کند، ولى بعد از مدتى که احساس آرامش مى کند مى تواند خود را در محیط باز یابد و با دیگران ارتباط برقرار کند. هر چه تجربه کودکان از بودن در محافل و اجتماعات کمتر باشد، این احساس در آنها پایدارتر است، و هر چه کودکان بیشتر در محیط هاى جمعى و گروهى باشند، شدت کمرویى آنها نیز کاهش خواهد یافت. کودکانى که فاقد مهارت هاى اجتماعى هستند و یا خودپنداره ضعیف ترى دارند، بیشتر احساس خجالت مى کنند .

 

بنابراین درك نوع كمرویی فرزندتان به شما در برنامه ریزی برای توجه به نیازهای خاص او كمك خواهد كرد.توصیه های زیر می تواند برای شروع به شما كمك كند:

خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com

 

هنگامی که کودکان از تعامل با دیگران واهمه دارند با آن ها همدلی نشان دهید

تماشایم کنید؛ من خجالت نمی کشم

یک روش برای کمک به کودکان در زمینه کنترل ترسشان از برخی موقعیت های اجتماعی، نشان دادن همدلی با آن ها هنگامی که از تعامل با دیگران واهمه دارند است. بنابراین، اگرمثلاً کودکی به دلیل کمرویی ازرفتن به زمین ورزش و بازی کردن با دیگران سرباز زد، پدر و مادر می توانند به او بگویند " من احساس تو را به خوبی درک می کنم.من هم خودم گاهی چنین احساسی داشتم هنگامی که مطمئن نبودم چکار باید بکنم و دیگران مرا تماشا می کردند" با نشان دادن همدلی، پدر و مادر به کودک کمک می کنند که حس کند او را درک کرده و پذیرفته اند و نیز به او کمک می کنندکه هیجاناتش را بشناسد و درباره آن ها صحبت کند و شروع به جستجوی راهی برای کنترل آن ها نماید.

خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com 

 فرزندتان را كمرو معرفی نکنید

مطالعات نشان داده اند كه اغلب یك كودك همانطور رشد خواهد كرد كه به او برچسب می زنند. فشارهای والدین بر بچه های كمرو، می تواند باعث اضطراب و عدم امنیت وی گردد كه خود مشكلی بدتر از خجالتی بودن است. فرزندتان را مجبور نكنید كه بیشتر از سطح شخصی اش پیشرفت كند. اگر شما مجبورید كه از واژه كمرو برای توصیف فرزندتان استفاده كنید همیشه آن را با نكته ای مثبت جبران كنید، مثلاً " پسرم در حضور دیگران اندكی خجالتی است ولی او یك ورزشكار فوق العاده است."

 خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com

در خانه با او تمرین كنید

بازیهای مختلفی خارج از فعالیتهای روزمره فرزندتان انجام دهید؛ مانند ملاقات با یک شاگرد جدید در مدرسه، کارها و بازیهائی ترتیب دهید تا او بتواند به طور یکسان همه موقعیتهای اجتماعی را تجربه کند. به فرزندتان کمک کنید که آنچه را انجام می دهد،تجربه کند. به عقیده روانشناسان تکرار بعضی از بازیها و نقشها کمک می کند تا فرزندانتان کمتر احساس ترس و نگرانی کرده و راحتتر دوستی صمیمانه ای با دیگران داشته باشند.

طرد اجتماعی و مسخره کردن می تواند به شکل گیری کمرویی کمک کند.بنابراین، کودکتان را مسخره نکنید و به دیگران نیز اجازه ندهید که چنین کنند. در صورت لزوم، کودکتان را از جمع کودکانی که او را مسخره می کنند خارج نمائید. با کودکانتان صحبت کنید و به آن ها بگوئید که حرف دیگران اهمیتی در زندگی آن ها ندارد

خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com

موقعیت هایی را كه باعث خجالت فرزندتان می شود را شناسایی كنید

برخی از بچه ها فقط در جاهای خاصی خجالتی هستند مثلاً بعضی از آنها ممكن است هنگامی كه در گروه قرار می گیرند خجالتی اند. برخی دیگر وقتی خجالت می كشند كه از آنها خواسته شود چیزی را در جلو كلاس برای همكلاسی ها ارائه دهند.سعی كنید مهارت های خاصی را كه فرزندتان نیاز دارد تا در موقعیت های اجتماعی احساس راحتی نماید شناسایی كنید.

خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com 

برای رفتارهای اجتماعی کودک هدف گذاری کنید و پیشرفت او را بسنجید

پژوهش های زیادی بر ارزش هدف گذاری در بهبود عملکرد صحّه گذاشته اند. برای بسیاری از کودکان کمرو، یک هدف واقعی و چالش انگیز، گفتن حداقل یک جمله به یک آدم جدید در هر روز است. هدف های مناسب دیگر می تواند صحبت کردن در مقابل کلاس، شرکت کردن در بازی با دیگر کودکان(حتی بدون حرف زدن)، یا سوال کردن از معلم باشد. پدر و مادر می توانند پیشرفت کودک را با قرار دادن جدول یا نموداری در خانه و مثلاً گذاشتن یک ستاره در جلوی هر روزی که کودک به هدف مورد نظر دست یافته است، پیگیری کنند.کودکان معمولاً دوست دارند خودشان ستاره ها را در جدول قرار دهند.

خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com 

رفتارهای مثبت كودك خود را پاداش بدهید

تماشایم کنید؛ من خجالت نمی کشم

از كارهایی كه كودكان به صورت مثبت آنها را انجام می دهند پاداش بدهید.به عنوان مثلا وقتی كودكان تكالیفشان را خوب انجام می دهند در حضور دیگران آنها را تشویق كنید.یا به آنها یاد بدهید كه وقتی به مجلسی وارد می شوند سلام كنند و وقتی این كار را انجام دادند كودك خود را با گفتن تشكر یا آفرین تشویق كنید.در واقع گفتن جنبه های مثبت كودك به دیگران می تواند مفید باشد.

 

رفتار اجتماعی دیگران را در جلوی فرزند خود تحسین کنید

پدر و مادر با اظهار نظر مثبت درباره رفتار اجتماعی دیگران می توانند به کودک کمرو در ارزش گذاری بر رفتارهای اجتماعی کمک کنند.برای مثال، پدر ومادر می توانند به فرزندشان بگویند" من از شیوه ای که آن پسر بچه نزد ما آمد و اسم ما را پرسید خوشم آمد" و یا این که مستقیماً به تعریف از آن بچه در مقابل فرزند خود بپردازید.البته مواظب باشید که از اظهار نظرهایی از قبیل این که "چرا تو نمی توانی مثل او عمل کنی؟" پرهیز نمائید.

 

خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com

برای هر کودک کمرو در هر موقعیت مهم، یک جفت پیدا کنید

یک کودک کمرو که بتواند در یک موقعیت جدید حتی یک دوست هم پیدا کند، احساس آسایش بیشتری خواهد یافت و نهایتاً با کودکان بیشتری به تعامل خواهد پرداخت. پدر و مادر یا معلم می توانند با درخواست از دو بچه برای بازی کردن با یکدیگر و سپس صبحت کردن با هر دوی آن ها در مورد فعالیت ها و علایق مشترک، این فرایند را تسهیل کنند.پدر و مادر یا معلم همچنین می توانند به آن دو کودک کاری را تخصیص دهند(مثل سر هم کردن یک پازل) و از آن ها بخواهند با هم آن را انجام دهند.

خدمات وبلاگ نویسان جوان , قالب وبلاگ        www.bahar-20.com 

جلوی تمسخر کودکان را بگیرید

طرد اجتماعی و مسخره کردن می تواند به شکل گیری کمرویی کمک کند.بنابراین، کودکتان را مسخره نکنید و به دیگران نیز اجازه ندهید که چنین کنند. در صورت لزوم، کودکتان را از جمع کودکانی که او را مسخره می کنند خارج نمائید. با کودکانتان صحبت کنید و به آن ها بگوئید که حرف دیگران اهمیتی در زندگی آن ها ندارد. برای آن ها از مواردی که در گذشته خودتان مورد تمسخر دیگران قرار گرفته بودید صحبت کنید. خود افشاگری شما به فرزندتان کمک می کند که احساس ناراحتی کمتری از مسخره شدن توسط دیگران پیدا کند.

با تقویت و جایگزین کردن افکار مثبت به فرزندتان در از بین بردن بدبینی و تفکرهای منفی ذهن او کمک کنید، مثل "شما خیلی خوب با او بازی کردی" و او را تشویق کنید که خود را باور کند و بداند که او هم می تواند مثل دیگران خوب بازی کند و کاری را انجام دهد

 

بدبینی كودك خود را از بین ببرید

خجالتی بودن معمولاً از الگوها و تفکرهای منفی که باعث بدبینی می شود نشأت می گیرد مانند" بچه ها مرا دوست ندارند". از آنجا که کودکان خجالتی آمادگی زیادی در گوشه گیری دارند، پس بهتر است بزرگسالان مواظب رفتار خود باشند و به کودکشان اجازه دهند تا نظاره گر کارهای اجتماعی آنها به عنوان بخشی از زندگی روزمره شان باشند. با این وجود، بهتر است که صبور باشید. با تقویت و جایگزین کردن افکار مثبت به فرزندتان در از بین بردن بدبینی و تفکرهای منفی ذهن او کمک کنید، مثل "شما خیلی خوب با او بازی کردی" و او را تشویق کنید که خود را باور کند و بداند که او هم می تواند مثل دیگران خوب بازی کند و کاری را انجام دهد.

 

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar-20.com 

منبع : بخش خانواده ایرانی تبیان

+ نوشته شده در  یکشنبه 9 مرداد1390ساعت 2:10 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

ترنم ادیبی ،مجری کوچولوی برنامه سلام کوچولو

ترنم ادیبی

 

نمی دانم شما به برنامه های رادیو گوش می دهید یانه؟ رادیو ایران هرروز ساعت نه و چهل و پنج دقیقه برنامه ای برای کوچولوها پخش می کند که جالب و شنیدنی است.اگر شما هم کودکی در خانه دارید،بهتر است در این ساعت او را پای رادیو بنشانید تا به این برنامه گوش کند و لذت ببرد.خانم عذرا وکیلی سالهاست که با کمک مجریان کوچولو،این برنامه را تهیه می کند.امروز می خواهم شما را با یکی از این مجریان کوچولو آشنا کنم.مصاحبه ی او را بخوانید تا با این کودک با استعداد و دوست داشتنی بیشتر آشنا شوید.

لطفا خودتان را معرفی كنید.


به نام خدا. من ترنم ادیبی هستم روز چهارشنبه دوازدهم مرداد سال 1379 در شهر تهران به دنیا آمدم.

من تنها فرزند خانواده هستم. دركلاس سوم ابتدایی دبستان دولتی شهدا هویزه منطقه 2 تهران درس می‌خوانم وگوینده برنامه سلام كوچولو رادیو هستم.

از چه سالی و با چه كسانی كار در رادیو را شروع كردی؟

از پنج‌ سال پیش برای اولین بار وارد رادیو شدم برنامه سلام كوچولو به تهیه‌كنندگی و اجرای خانم عذرا وكیلی و افراد مختلفی كه خیلی از آنها رفتند و افراد جدیدی وارد شدند.

الان عوامل برنامه سلام كوچولو چه كسانی هستند و این برنامه چه ساعتی و از كدام شبكه رادیو پخش می‌شود؟

به جز من، آقایان علیرضا آقابابایی (آهنگساز برنامه)‌، رامین جواد‌پور، علی ‌پنجه‌ای و علی‌ اسدی هستند كه در این برنامه در كنار خانم وكیلی كار می‌كنیم. برنامه سلام كوچولو هر روز به غیر از پنجشنبه و جمعه از ساعت یك‌ربع‌ به یازده تا یازده از رادیو ایران پخش می‌شود.

چطور شد كه برای اولین بار با برنامه سلام كوچولو همكاری كردی؟

خیلی‌‌ها این سوال را از من می‌پرسند و می‌گویند حتما پارتی داشتی كه رفتی رادیو در صورتی‌كه من هیچ آشنایی در صداوسیما نداشتم و آشنایی ما با این برنامه خیلی اتفاقی صورت گرفت.

می‌توانی برایمان تعریف كنی؟

بله خرداد سال هشتادودو درنمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست با خانمی آشنا شدیم به نام خانم حوریه صداقتی كه از گویندگان مهربان و توانای رادیو هستند. ایشان در آنجا برای بچه‌ها برنامه‌های آموزشی در زمینه محیط‌‌زیست اجرا می‌كردند و من هم یكی از شركت‌كنندگان آن برنامه بودم. گاهی وقت‌ها برای این‌‌‌كه بچه‌ها خسته‌ نشوند از ما می‌پرسیدند كی‌ بلده شعر بخونه و هر بار من از همه زودتر دستم را بالا می‌بردم و شعر آهویی دارم خوشگله فرار كرده ز دستم را می‌خواندم خانم صداقتی از این‌كه من این‌قدر راحت ارتباط برقرار كردم و قشنگ شعر خواندم خوشش آمد. این نمایشگاه چند روز برگزار شد و چون پدرم هم از طرف شركت‌شان در آنجا بودند. من هم هر روز با اصرار با مادرم به نمایشگاه می‌رفتم و هر بار هم كلاس آموزشی خانم صداقتی و هر بار شعر آهویی دارم خوشگله و...

تا این‌كه روز آخر خانم صداقتی گفتند من بین این همه بچه، دختر شما را انتخاب و به خانم وكیلی تهیه‌كننده برنامه سلام كوچولو رادیو معرفی كردم، شماره‌ای را داد و گفت با این شماره تماس بگیرید و برای تست صدای ترنم وقت بگیرید. یادم می‌آید مادرم گفت: من از بچگی آرزوی رفتن به برنامه سلام كوچولو و دیدن خانم وكیلی را داشتم و حالا تو آرزوی منو برآورده كردی.

روز یكشنبه 24 تیر ما در استودیو سلام كوچولو رادیو بودیم خانم وكیلی از صدای من خوشش آمد و من ماندگار شدم تا امروز.

اولین بار كه پشت میكروفن نشستی چه احساسی داشتی؟

بار اول كه پشت میز نشستم چون خیلی كوچولو بودم صدایم به میكروفن نمی‌رسید برای همین خانم وكیلی من را روی پای خودش نشاند من نمی‌دانستم میكروفن چیه فقط خانم صدابردار به من گفت به این (منظور میكروفن)‌ نگاه كن و حرف بزن. اما من تمام حواسم به چراغ سبز و قرمز مربوط به ضبط استودیو بود. فهمیده بودم كه اگر چراغ قرمز شد باید حرف بزنیم اگر سبز شد دیگر صدا ضبط نمی‌شود برای همین تا چراغ قرمز می‌شد و خانم صدابردار به خانم وكیلی اشاره می‌كرد كه صحبت كنند من می‌‌گفتم: خانم وكیلی چراغ قرمز شد و خانم وكیلی می‌گفت: هیس اینها را نباید بگی و باز تا چراغ سبز می‌شد من می‌گفتم: خانم وكیلی چراغ سبز شد.

غیر از گویندگی در رادیو به كدام هنر علاقه‌مند هستی؟

شاید باور نكنید اما من همه كارهای هنری را دوست دارم اما فرصت یادگیری همه را ندارم ولی بیشتر از همه موسیقی، نقاشی، خطاطی و شعر را زیاد دوست دارم.

مدت 2 سال است كه در آموزشگاه موسیقی،‌ دوره ارف (آموزش بلز و فلوت)‌ را زیر نظر استادانم خانم‌ها گلنار شهباززاده، ارمغان مهدوی و پرند نصری می‌گذرانم و ان‌شاءالله اسفند امسال فارغ‌التحصیل می‌شوم. من از استادانم كه برایم زحمت زیادی كشیدند متشكرم سال آینده باید زدن ساز تخصصی را شروع كنم اما من هنوز ساز مورد علاقه‌ام را انتخاب نكرده‌‌ام.

به نقاشی هم خیلی علاقه دارم. از بچگی نقاشی با پاستل، آبرنگ، گواش و مدادرنگی را خیلی دوست دارم بهار سال 87 نقاشی من در زمینه تصویرگری قصص قرآن در آموزش و پرورش استان تهران اول شد و پاییز هم یك نقاشی در زمینه حجاب داده‌ام كه هنوز جواب آن مشخص نشده است.

تصویرگری قصص قرآن كه در آن برنده شدم داستان زندگی حضرت یوسف(ع)‌ بود در 3 قسمت تعریف خوابشان برای پدر حضرت یعقوب(ع)‌ كه 11 ستاره با ماه و خورشید به او سجده كردند و به چاه افتادن ایشان توسط برادرانش و به زندان افتادنش به خاطر زلیخا.

در هفته چند ساعت كتاب مطالعه می‌كنی و بیشتر چه كتاب‌هایی می‌خوانی؟

من علاقه زیادی به مطالعه كتاب دارم. شب‌ها اگر كارهایم را زود انجام دهم و درس‌‌هایم تمام شده باشد كتاب‌های قصه و شعر می‌خوانم بعضی وقت‌ها با مادرم بعضی از شعرهای شاهنامه را می‌خوانیم و مادرم برایم معنی می‌كند. در كنار این كتاب‌ها من كتاب‌های زبان انگلیسی را هم مطالعه می‌كنم چون استاد زبان انگلیسی‌ام خانم مرادی خیلی مرا به زبان علاقه‌مند كرد و من از ایشان هم متشكرم.

شیرین‌ترین خاطره هنگام گویندگی‌ات را تعریف كن.

از برنامه سلام كوچولو و كار با خانم وكیلی و دوستانم خاطرات زیادی دارم كه شیرین‌ترین آنها مربوط به اوایل كارم می‌شود و یك خاطره نیست چند تا خاطره بامزه برایتان تعریف می‌كنم.

در برنامه اول خانم وكیلی ماه‌های تابستان را از من پرسید و من بلد نبودم خودشان به من یاد دادند و گفتند بگو تیر مرداد شهریور و من بعد از چند بار گفتن بالاخره یاد گرفتم و درست گفتم بعد خانم وكیلی از من پرسیدند ترنم در مورد دوقلوها چی می‌دانی و من كه هنوز در فكر سوال قبلی بودم گفتم تیر مرداد شهریور و همه به حرف من خندیدند.

در یك برنامه دیگر خانم وكیلی پرسیدند ترنم توی فصل تابستان بهتره كدام ورزش را انجام دهیم؟ والیبال، شنا یا اسكی و من جدی گفتم: اسكی چون من برف‌رو بیشتر دوست دارم.

در برنامه‌ای قرار بود یك پیام بهداشتی در مورد دهان و دندان و مسواك به بچه‌ها بدهم و من گفتم بچه‌ها باید حتما از دندان‌های خودمان استفاده كنیم و نباید دندان‌هایمان را با هم عوض كنیم.

یادم رفت بگویم خاطرات من در رادیو و جاهای دیگر را مادرم در دفترچه‌ای یادداشت می‌كرد تا هرگز فراموش نشود.

برنامه‌ها را از روی متن اجرا می‌كنی یا نه؟ توضیح بده.

خانم وكیلی یك بار از روی متن تمام برنامه را برای همه ما توضیح می‌دهد و اگر داستان باشد نقش هر كدام از ماها را به ما می‌گوید، ولی هنگام ضبط بیشتر مطالب متن را فراموش كرده‌ایم و معمولا هر چه به ذهنمان برسد می‌گوییم. البته شعرها را قبل از این كه باسواد شوم همان جا حفظ می‌كردم. مادرم برایم می‌خواند و من حفظ می‌شدم، اما الان از روی متن می‌خوانم.

دوست داری در آینده گوینده شوی یا شغل دیگری در نظر داری؟

خیلی دوست دارم در آینده گوینده‌ای بشوم كه مردم از شنیدن صدای من لذت ببرند و رادیو را خاموش نكنند ولی در كنار گویندگی دوست دارم یك آهنگساز و استاد موسیقی بشوم تا به بچه‌ها هم موسیقی درس بدهم و هم خوب شعر خواندن و خوب صحبت كردن را یادشان بدهم.

حرفی داری كه دوست داری به بچه‌های هم‌سن و سال خودت بگویی؟

دوست دارم به آنها بگویم قدر زندگی و پدر و مادرشان و سلامتی را بدانند. برای كارهایشان برنامه‌ریزی داشته باشند. هم بازی كنند و هم به موقع چیزهای جدید یاد بگیرند و وقت خود را بی‌خود تلف نكنند. بچه‌ها با همدیگر مهربان باشید و به بزرگ‌ترها در همه جا احترام بگذارید و بچه‌های كوچك‌تر از خودتان را اذیت نكنید.

و حرف آخر.

دلم می‌خواهد اگر اجازه دهید از كسانی كه برایم زحمت كشیدند و من مدیون آنها هستم تشكر و قدردانی كنم.

از پدرم كه از صبح زود تا شب كار می‌كند تا من و مادرم راحت زندگی كنیم و آرامش داشته باشیم و اجازه می‌دهد تا من در كلاس‌های مورد علاقه‌ام شركت كنم تشكر می‌كنم.

از مادرم كه همه جا همراه من است و هیچ وقت خسته نمی‌شود و برای تمام كارهایم مرا تشویق می‌كند.

از خانم عذرا وكیلی كه هر چه در رادیو یاد گرفتم از اوست و اگر الان با شما صحبت می‌كنم به خاطر محبت‌های اوست.

 

 وبلاگ ترانه های کودکان
+ نوشته شده در  شنبه 1 مرداد1390ساعت 12:32 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

باربی نماد و سمبل فرهنگ بیمار و مهاجمی

باربی نماد و سمبل فرهنگ بیمار و مهاجمی است که با خیل سربازان خود، از نزدیک ترین مکان، کودکان نورسته و مادران آینده را هدف تیرهای آموزه های زهرآگین خود قرار می دهد و بدون هیچگونه حساسیتی آرام آرام به تسخیر قلب آنها مبادرت می ورزد، از این رو یقه دَرانی طراحان فرهنگی آمریکا در حمایت مستقیم و غیرمستقیم از این پرنسس چشم آبی چندان هم دور از انتظار نیست.

در روش های تعلیم و تربیت، مهم ترین و کلیدی ترین عامل، بحث الگوسازی است. هر سن و هر جنس، الگوی خاص خود را بر می تابد. در این میان مهم ترین سن، دوران کودکی است. تربیت دوران کودکی توأم با بهره گیری از الگوهای خاص و ویژه این دوران است. طبیعی است که الگوهای دوران کودکی بطور عمده از مؤلفه های عاطفی بجای گزاره های عقلانی بهره می برند. لذا رمز و رازهای موجود در خیال پردازی های کودکانه، جایگزین گزینه های واقع گرایانه در تربیت بزرگسالان می شود. مبتنی بر این اصل، استفاده از نماد حیوانات به صورت فانتزی، در انتقال مفاهیم آموزشی و تربیتی به کودکان، همواره مدنظر بوده است. بگونه ای که امروزه بیشترین حجم تولیدات فرهنگی مربوط به کودکان در زمینه انیمیشن، کتاب، داستان، و اسباب بازی، به استفاده از نمادگرایی از حیوانات محدود می شود.

در این میان دختر بچه ها انحصاراً به عروسک علاقمند هستند. این علاقه نشأت گرفته از عاطفه ویژه دختربچه ها و همچنین بدلیل قدرت برتر عروسک در ایجاد حس همزادپنداری وتفاهم خیالی با کودک است.

عروسک، بالاترین نقش تربیتی را بویژه در شکل دهی و پایه ریزی شخصیت دختران دارد. دختر بچه ها، زنان آینده هر ملت هستند و برای انحطاط هر ملت بایستی دختران و زنان آن را منحط تربیت کرد؛ همانگونه که برای اعتلای هر ملت، بایستی دختران و زنان آن ملت را متعالی تربیت کرد. از این منظر، نقش عروسک در تهاجم فرهنگی و جنگ نرم بسیار برجسته ای است.

کمپانی متل در سال 1945، توسط زوج هندلر و مت در ایالت کالیفرنیای جنوبی امریکا تأسیس شد. این شرکت، ابتدا قاب عکس تولید می کرد و سپس به ساخت مبلمان خانه، و در نهایت به تولید اسباب بازی روی آورد.
کمپانی متل در سال 1955، برای تبلیغ اسباب بازی ها در نمایش های تلویزیونی با کلوپ میکی ماوس به همکاری پرداخت که موجب دگرگونی ساختاری در تجارت اسباب بازی شد.
در سال 1959، بدلیل علاقه دختر هندلر به عروسک های کاغذی، این شرکت طرح ساخت عروسک را دنبال کرد که منجر به عقد قرارداد برای دریافت امتیاز عروسک آلمانی لی لی شد.

این عروسک در واقع برگرفته از شخصیت و اندام و چهره یک زن خیابان گرد آلمانی به همین نام بود. عروسک آلمانی لی لی بعنوان یک قطعه کلکسیونی فقط به بزرگسالان بویژه کلکسیونرهای اسباب بازی فروخته می شد.
کمپانی متل، امتیاز عروسک لی لی را از آلمان خرید و پس از تغییراتی، صورتبندی نژادی آن را به نژاد آنگلوساکسون همانند کرد و به تولید انبوه آن در امریکا اقدام نمود.

این عروسک تغییرنژادیافته (به نژاد امریکایی-انگلیسی آنگلوساکسون) باربی لقب گرفت. باربی، اسم خلاصه شده باربارا؛ دختر کوچک رئیس کمپانی متل یعنی آقای هندلر بود. باری بزودی در صف اول اسباب بازی دختران در غرب قرار گرفت. در سال 1959 هر عروسک باربی به قیمت 3 دلار فروخته می شد، اما اکنون هر عروسک باربی اصل ساخت کمپانی متل، 4500 دلار قیمت دارد.
طراح تغییرات باربی در امریکا در کمپانی متل، جک رایان است. وی قبل از آن در پنتاگون (وزارت جنگ امریکا) طراح موشک های اسپارو و هاوک بود. شرکت متل او را بخاطر تخصص و استعدادش در شناخت فرم هیکل زنان استخدام کرد.
در سال 1960، شرکت متل، سهام خود را به فروش رساند و به سهامی عام تبدیل شد. از 1963 تا سال 1965، ثروت کمپانی متل از 100 میلیون دلار به 500 میلیون دلار افزایش یافت.


تولد کِن (دوست پسر باربی)


در سال 1961، کمپانی متل عروسک «کن» را تولید کرد. این عروسک پسری بود با لباس های شیک و موهای قهوه ای با نامی برگرفته از نام پسر آقای هندلر؛ رئیس کمپانی متل. به این ترتیب عروسک باربی صاحب یک دوست پسر شد. باربی برای یک مدت طولانی بدون اینکه با کن ازدواج نماید، دوستی و رفاقت خود را با او ادامه داد و بدینوسیله تبلیغ و ترویج دوستی با پسران نیز در دستور کار باربی قرار گرفت. دوستی نامشروع و درازمدت باربی با کِن، موهای افشان، لباس های دو تکه و نیمه عریان، آرایش های غلیظ، خودنمایی های حریصانه، رقص های عمومی، سکس و بی بندوباری از مصادیق اخلاق جنسی غرب است که باربی عهده دار ترویج آنها می باشد. بعدها در سال 1963، عروسک «میچ» و در سال 1965، عروسک اسکیپر به جمع «کن» و «باربی» پیوستند.

در سال 1968، کمپانی متل برای اینکه به باربی یک شخصیت تربیتی جهانی ببخشد، اقدام به ساخت و فروش عروسک های سیاه و زردی نمود که هیکل و اندام آنها کاملاً همانند اندام باربی، ولی رنگ و پوست و چهره آنها متفاوت است. عروسک دو رگه آفریقایی- امریکایی برای کودکان سیاه پوست در امریکا و افریقا که به باربی سیاهان معروف شد، با نام «کریستین» توسط کمپانی متل به بازار آمد. این همه مسئله نبود؛ بازار بیش از یک میلیاردی زردپوستان در آسیا و همچنین تربیت غربی دختران آنان، ضرورت نگاه فرهنگ غربی به آن عرصه را جدی ساخت. در سال 1990، «کی یرا» باربی ژاپنی ها و چینی ها را ساخته و روانه بازار کرد. در کنار این دوست زرد پوست باربی، دو سال قبل از آن (1988) ترزای امریکای لاتین به جمع دوستان باربی پیوسته بود.

از سال 1965، کمپانی متل در راستای تبلیغ و ترویج باربی به ساخت و فروش اسباب بازی های جنبی و تکمیلی آن پرداخت، اسباب بازی «ببین و بگو» در مهد کودک ها، خدروهای مسابقه ای احتراقی، اسباب بازی های الکترونیکی، سرگرمی های ویدئویی خانگی، پازل ها و ... .

کمپانی امریکایی متل، برای ترویج باربی در سال 1968، شرکت «هنگ کنگی اراکو» را تأسیس کرد. در سال 1988 با کمپانی «والت دیسنی» در جهت تولید و بازاریابی اسباب بازی ها و فیلم های شخصیت های عروسکی و کارتونی معروف والت دیسنی در سراسر جهان، قرارداد همکاری منعقد نمود. همچنین در سال 1988، کمپانی متل کل سهام شرکت اسباب بازی سازی فرانسوی «اس.ای» را خرید و در سال 1989، شرکت «کورجی تویز» انگلیسی را تأسیس کرد. باتوجه به گسترش نفوذ باربی، کمپانی متل در 1991 شرکت «آویوا» تولیدکننده اسباب بازی های ورزشی را تأسیس کرد.

در سال 2001، عروسک باربی در اولین فیلم کامپیوتری خود به نام «باربی در فندق شکن» ظاهر شد. از آن پس تاکنون، تعداد قابل توجهی فیلم کامپیوتری، انیمیشن، فیلم سینمایی، و مستهجن و سکس در مورد باربی تولید شده است.

در طی سالیان گذشته، باربی بیش از 500 بار در نقش ها و شخصیت های متفاوت عرضه شده است از آن جمله : پرستار، افسر پلیس، آموزگار، پزشک، دندانپزشک، دامپزشک، خواننده موسیقی راک، ژیمناست، کاراگاه، افسر نیروی دریایی، افسر خلبان، مهماندار هواپیما، دزد، گدا و ... که این شخصیت پردازی ها، برای کارکردهای تربیتی این عروسک است.

در طول 40 سال گذشته عروسک باربی فعال در عرصه سیاست امریکا بوده است. در طول انتخابات ایالتی و ملتی، باربی بسیار فعال است. در طول جنگ ویتنام، گرانادا، پاناما و در انتهای جنگ سرد، باربی نقش های متفاوتی ایفا کرد.

در طول جنگ عراق و امریکا در سال 1990، عروسک باربی با پوشش یونیفرم نظامی امریکایی به تهییج افکار عمومی مردم امریکا پرداخت. پس از واقعه 11 سپتامبر نیز باربی با پوشیدن یونیفرم نیروهای ضدتروریست، با ایفای نقش جدید خود به تهییج افکار عمومی پرداخت. تیتر آگهی های تبلیغاتی باربی، برای نبرد ضدتروریسم این بود : باربی - روح امریکایی.


باربی و تعلیم و تربیت


خانم روت هندلر همسر رئیس کمپانی متل دریافته بود همچنان که فرزندش باربارا رشد می کند، به شخصیت سازی و تقلید از بزرگسالان در رفتار با عروسک های کاغذی می پردازد، بنابراین طرح ایده ابداع عروسک واقعی (سه بعدی) به ذهن او خطور کرد.

پس از ساخت باربی، تصمیم بر این شد تا مدل های گوناگونی از لباس ها در اختیار کودکان قرار گیرد تا آنان بتوانند شخصیت دلخواه خود را در مدل های مختلف به باربی ببخشند. به مرور زمان باربی کارکرد مهمی یافت؛ باربی به دختران آموزش می داد که جامعه مدرن از آنها بعنوان یک زن چه انتظاری دارد.

کمر باریک و اندام کشیده باربی باعث شده است تا دختران نوجوان در غرب و سایر کشورها برای اینکه اندامشان شبیه باربی شود یا از الگوی باربی خیلی فاصله نداشته باشد، از خوردن غذا به اندازه کافی در سن رشد خود پرهیز کنند. لذا آمار حیرت آور سازمان های بهداشتی غرب از سوءتغذیه دختران غربی خبر می دهد.
چون مطرح می شد که ترکیب اندام باربی هیچگاه بهم نخواهد خورد، لذا در تربیت دختران برای اینکه در سنین بزرگسالی هیچگاه باردار نشوند، در حفظ تناسب اندام آنان بسیار مؤثر بود. در دهه 90 میلادی بدلیل کاهش نرخ تولیدمثل در غرب بویژه در امریکا، باربی برای تربیت دختران در آن زمینه وارد صحنه شد و در سال 1955 این عروسک با یک جنین در شکم خود، به بازار عرضه شد تا دختران نوجوان با وضع حمل باربی بدست خود، اشتیاق مادرشدن بیابند. امروزه اسکیپر که خواهر کوچک باربی محسوب می شود، بخشی از پاسخ به درخواست سیاست گذاران فرهنگی برای بچه دار بودن باربی است.

نگاهی به تحول لباس ها و شخصیت باربی، بیانگر آن تحول اجتماعی است که باربی در آن آفریده شده است. امروزه عروسک بزرگ باربی در هیکل دختر جوان حقیقی، برای مقاصد مستهجن در فروشگاه های غربی خرید و فروش می شود. تعداد زیادی از هنرپیشه ها و خوانندگان زن غربی با صرف هزینه های زیاد اندام و چهره خود را همچون باربی می سازند تا مورد توجه عموم واقع شوند. امروزه باربی بر روی تمام وسایل مورد استفاده کودکان و نوجوانان اعم از لوازم التحریر، لوازم بهداشتی و آرایشی، پوشاک، اسباب بازی، لوازم تزئینی و ... حک شده است و حتی خوردنی های فانتزی کودکان مانند آدامس و شکلات نیز از حضور باربی بی نصیب نیستند. چه اینکه دخترها در سراسر جهان بایستی حضور مدل و الگوی غربی خود (باربی) را همواره در پیرامون خود حس کنند. مادران غربی می پرسند؛ چرا دختران ما زودتر از آنچه که باید بالغ می شوند؟ دلیل این بلوغ زودرس جنسی دختران ما در چیست؟


استراتژی فرهنگی امریکا و باربی


از آنجا که بیان دکترین فرهنگی امریکا بر اومانیسم (بشر مداری بجای خدا محوری)، لیبرالیسم (اباحی گری)، سکولاریسم (عرفی اندیشی و دنیاگرایی) و هدونیسم (لذت محوری) است، طبیعی است که سیاستمداران و استراتژیست های فرهنگی امریکا تلاش نمایند تا از طریق شیوه و راهکارهای مختلف، بنیان فرهنگی خود را تقویت، و آن را در امریکا و سراسر جهان بسط و تسری دهند. یکی از شیوه ها، تربیت دختران امریکا و سراسر جهان با گزاره های فرهنگ امریکایی است. لذا به عنوان بهترین و کارآمدترین راه، اگر دختران سایر ملت ها با ارزش های امریکایی تربیت شوند، این دختران، نقش همسران و مادران را در جوامع خودشان عهده دار می شوند، لذا مبتنی بر ارزش های امریکایی، جامعه شان را اداره می کنند و این مهم ترین کارکرد تهاجمی یک فرهنگ مهاجم است که شهروندان دیگر ممالک را با ارزش های خود بپرورانند.
اینگونه است که باربی در استراتژی فرهنگی امریکا واجد بالاترین تأثیرها و ارزش گذاری هاست. و در عرصه پدافند در برابر تهاجم فرهنگی عروسک باربی، مهم ترین اقدام در گام نخست تبیین مخاطرات تربیتی و فرهنگی این عروسک است. لذا هشدار بصیرت بخش در صدر این اقدامات است.


[تصویر: barbie.jpg] [تصویر: my95995654197323.jpg]


مکانیزم تربیتی عروسک باربی


عروسک باربی برخلاف سایر عروسک ها تداعی کننده بچه نبوده و دارای چهره بچه گانه نمی باشد، بلکه یک زن بیست ساله امریکایی با تمام مشخصات اندامی آن است که با دقت فراوان طراحی و ساخته می شود و با حضور تصاویرش در اکثر مایحتاج و ملزومات ضروری کودکان و نوجوانان از قبیل لوازم التحریر، کیف، کفش، شکلات ها، ظروف، البسه، ساعت، وسایل شخصی و ... که به بیش از دهها هزار مورد موجود در بازار حتی بازار داخلی می رسد، ملکه ذهنی کودکان و نوجوانان گردیده و خود را به آنان تحمیل و موجب خرید عروسک می گردد. خریداران باربی با خرید یک عروسک کارشان تمام نشده و مجبورند تمام وسایل مکمل آن را از قبیل لباس خواب، وسایل حمام، مایوی شنا، لباس میهمانی، وسایل آرایش و ... را که همه ساله در چندین نوبت نیز تغییر مد داده، بازسازی و تولید می شوند را تهیه و همواره آن را به روز نمایند.


بدیهی است مدل لباس باربی و تمام آنچه که تحت عنوان متعلقات عروسـک عرضه می شود، مـدل لبـاس و سایر وسـایل مورد نیاز دختران و زنـان قرار گرفته و بدین صـورت دختران مأنوس با این عروسک با سلیقه باربی (یا به قول دقیق تر با سلیقه و خواست یک زن امریکایی) بزرگ شده و در زمانی که به سن انتخاب می رسند، دقیقاً دارای سلیقه ای همانند باربی (یا یک زن امریکایی) می باشند. بنابراین هرآنچه در تمدن غرب برای انحطاط بشر تولید و عرضه می شود، قبلاً ذائقه و احساس نیاز به آن را با هزینه مصرف کنندگان بوجود آورده اند.
باشد که عروسک های ملی سارا و دارا که از نژاد آریایی و دارای فرهنگی ایرانی- اسلامی می باشند، بتوانند خلاء مزبور را پر نموده و در رقابتی سنگین و نفس گیر، باربی را در رزمگاه تربیتی دختران جهان اسلام با شکست روبرو سازند.

منبع:گرداب

+ نوشته شده در  شنبه 18 تیر1390ساعت 12:56 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
باربی و نمادهای مبتذل فرهنگ غرب
 
مثل باربی‌ها حرف بزن!
«مثل باربی‌ها حرف بزن!» شنیدن این جمله از زبان مادری خطاب به فرزند خردسالش اگرچه تعجب برانگیز بود اما از تاثیر عمیق این محصول و نارسایی در تربیت بخشی از نسلی حکایت دارد که در بحبوحه جنگ پا به عرصه ظهور گذاشت و کمتر فرصت و امکان تربیت صحیح فرهنگی، اجتماعی و هویتی یافت، چنانکه شیوه تربیتی این مادر از تعامل و تاثیر گروه‌هایی اجتماعی از چنین طبقه و دیدگاهی نشأت گرفته است.

این گرایش فرهنگی موجود در برخی والدین به تولد کودکانی می‌انجامد که صبح خود را با حمام کردن و به آغوش کشیدن عروسکی آغاز می‌کنند که ضمن عیان کردن تمام توان و جاذبه جنسی خود حیای ایرانی و اسلامی را در ذهن معصوم و فطری آنان به ورطه نابودی کشانده و به سبب صورت و ترکیب بندی بدنی باربی‌ها که نشانگر شخصیتی با سن حدود ۲۰ سال هستند، تمرین احساس مادری که از مهم‌ترین کارکردهای اسباب بازی‌های دخترانه به حساب می‌آید را از بین می‌برند.

همچنان که پوشاندن لباس‌های مرد عنکبوتی به تن پسربچه‌ها با توجه به تاکید این فیلم بر انسان مداری و ایجاد تلقی کودکانه از منجی بشریت در قالب مردی با توانمندی‌های عجیب و غریب که از جهان غرب سر بر می‌آورد، به منحط شدن معیارهای انسانی و اخلاقی شرق و اسلام منجر خواهد شد.فرهنگ «باربی» را بشناسیم
بیان این جمله تربیتی از زبان یک مادر به رغم این نکته که باربی‌ها عموما سخنگو نیستند برای کودک دارای ابعادی بسیار گسترده‌تر از آنچه به کلام در می‌آید، ‌است. این به معنای «باربی» بودن بعنوان یک «فرهنگ» و در همه زمینه‌های اجتماعی و اخلاقی است، از وضع ظاهر و شیوه رفتار و گفتار گرفته تا نحوه اندیشیدن و زندگی کردن که باید بر مدار عملکرد موجودی مصنوعی ساخته ماشین آلات و اندیشه انسان امریکایی بگردد که با تبلیغات گسترده خود توانسته است نه به ایجاد یک شی ء محبوب کودکان به لحاظ ساختار و فرم، که به تولید یک «فرهنگ» دست پیدا کند.

شاید این مادر هرگز نداند امتیاز «باربی» از عروسکی به نام «لی لی» خریداری شده که زنی خیابان گرد در آلمان بوده است و پس از جنگ آلمان با خودفروشی به محبوبیت رسیده است.

شاید همین مختصر کافی باشد تا بدانیم ریشه افزایش آمار خودفروشی زنان در کشورهای اروپایی، یا روند رو به رشد فرستادن این گونه زنان برای خاموش کردن آتش شهوت سربازان امریکایی در جنگ‌های گوناگون این کشور از توسعه کدام فرهنگ ناشی می‌شود.

گسترش این فرهنگ به نحوی است که به محض شنیدن نام باربی تصوری روشن از شکل و ظاهر این عروسک تا شیوه رفتار او در ذهنمان پدیدار می‌شود چنانکه گویی با شنیدن این کلمه از کشوری با سابقه و قدمتی عظیم یاد می‌کنیم! به راستی این همه اثرگذاری و سیاست گذاری با تنها خلق یک عروسک در جهان حیرت آور نیست؟!

در شرایطی که کشور‌ها می‌کوشند با چنگ و دندان از غنای فرهنگی خود حفاظت کنند و‌گاه در این عرصه ناتوان می‌مانند، کشوری با ساخت عروسک و تبلیغات گسترده روی آن در ذهن همه کودکان جهان نفوذ کرده و «فرهنگ باربی» را ایجاد می‌کند که جز با هدف اقتصادی و تسخیر ذهن کودکان تا رسیدن به نظم جهانی مورد نظر تولیدکنندگان تولید نشده است! این درست بر اساس گفته طراحان و مسئولان شرکت سازنده باربی است که آمار زاد و ولد و ترکیب فرهنگ‌ها را در جوامع مختلف مورد بررسی قرار داده و از این طریق از میزان نفوذ خود برای توسعه فعالیت‌هایشان آگاهی می‌یابند.

تغییر معیار مهمی چون الگوهای زیبایی‌شناسی که فطرت انسان به طور طبیعی از آن برخوردار است و از موهبت‌های آفرینش دچار شعف و لذت می‌شود را می‌توان از مهم‌ترین کارکردهای هجوم این فرهنگ به اذهان عمومی مردم جامعه دانست.

اگرچه ظاهر عروسکهای باربی زیباست اما فرهنگی که در پی آن می‌آید برگرفته از اصولی است که در ‌‌نهایت به توسعه بی‌بند و باری و پیروی از مدهای غربی می‌انجامد؛ اصولی که به هیچ روی با ذائقه زیبایی‌شناسی اسلام هماهنگ نیست و با تاکید بر برهنگی، اصالت بدن انسان را بعنوان یکی از آفریده‌های ارزشمند خداوند که عیان کردن آن تنها در برابر همسران و محارم مجاز است را نابود می‌کند.

در این شرایط شاید بیش از آنچه نیازمند اصلاح کودکان باشیم باید به اصلاح دیدگاه خانواده‌ها در این زمینه روی آوریم. ساخت عروسک‌هایی چون دارا و سارا با وجود همه کاستی‌های موجود در ساخت آن، اگرچه حرکتی مثبت جهت واکسینه نمودن کودکان برای عدم روی آوری به عروسک‌های ساخت خارج است اما این به هیچ روی کافی نیست.

مهد‌ها باید مهد شکل گیری شیوه تفکر باشند
مهدهای کودک از جمله مهم‌ترین بخش‌هایی است که می‌تواند در این زمینه فعالیت کنند و محیط را برای رشد اندیشیدن در کودکان مهیا کند.

استفاده از اسباب بازی‌های سنتی، به کارگیری نمادهای فرهنگی و ایرانی – اسلامی، آموختن شیوه‌های تفکر و ایجاد پرسش در کودکان از مهم‌ترین کارکردهای این بخش است که در برهه‌هایی مورد غفلت مسئولین واقع شده است.

همچنین مسئولان این مراکز می‌توانند با دعوت از خانواده‌ها و آگاهی بخشی به آنان در این زمینه بسیار موثر واقع شوند.

مادران باید بدانند پیروی از اصول غرب نه تنها به رشد کودکانشان منجر نمی‌شود که در آینده‌ای نزدیک آنان را با بحران‌هایی در تربیت فرزندان مواجه می‌کند که به هیچ روی از پس اصلاح آن بر نخواهند آمد و چه بسا روزی برسد که پشیمانی سودی نخواهد داشت.

گرفتار شدن جوانان در دام انواع اعتیاد، ‌ انحطاط اخلاقی، دور شدن از معنویات و توسعه مادی گرایی که هر یک به تنهایی برای ایجاد بحرانی عظیم در یک خانواده کافی است می‌تواند از پیامد‌های ریشه دواندن فرهنگ «باربی» و امثال آن در جامعه باشد.

اگرچه کودکان دارای حق انتخاب هستند اما به طور قطع تربیت کودک نقش بسیار چشمگیری در شکل گیری سلایق و خواست‌های او دارد. کودکی که در خانواده‌ای با اصول فرهنگ ایرانی و اسلامی رشد می‌کند به طور قطع در انتخاب‌های خود تفاوتی عمده دارد با کودکی که پیوسته تحت آموزه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و استقبال والدین خود از آن بوده است. پس این ما هستیم که با شیوه تربیتی خود آینده، سلایق و خواست‌های بعدی کودکانمان را شکل داده و برابر عملکرد نسلی که از خود به جای می‌گذاریم مسئولیم.

از این رو انتظار می‌رود مسئولین با بهسازی اصول و سنت‌های ایرانی و اسلامی که قدمتی هزاران ساله دارند کشش‌ها و جذابیت‌های کوتاه مدت مدهای غربی را در نگاه والدین و کودکان کاهش داده، ‌ با روشنگری در میان خانواده‌ها آنان را برای انتخاب بهترین انواع اسباب بازی راهنمایی و تشویق کنند.

منبع: moltamesin + تريبون
+ نوشته شده در  شنبه 18 تیر1390ساعت 12:50 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

بازي كردن علاوه بر اينكه جزو ذات و سرشت كودكان است، موجب شكل‌گيري شخصيت و رشد مناسب جسمي و هوشي و رواني آنها نيز مي‌شود. از همين روي رسول گرامي اسلام (ص) مي‌فرمايد: «بازي‌گوشي و شيطنت بچه در دوران كودكي‌اش، موجب افزايش عقل او در بزرگسالي‌اش مي‌‌باشد.»...

مقدمه:

بعد از پايان جنگ‌هاي جهاني و ظهور انقلاب اسلامي با شعار نه شرقي، نه غربي، پيدايش موج بيداري اسلامي در بين مسلمانان جهان ـ متأثر از اين انقلاب ـ و در نهايت تجربه‌هاي تلخ شكست درپي تهاجمات نظامي، دولتمردان ايالات متحده را بيش از پيش به اين فكر واداشت تا به شيوه‌ي ديگري از مباره بيانديشند و جدي‌تر به عرصه‌هاي غيرنظامي جنگ روي آورند. لذا مسأله سبك و شيوه زندگي مورد توجه سياستمداران ايالات متحده آمريكا قرار گرفت. مجموعه‌اي كه بوسيله آن مي‌توان براي لحظه لحظه زندگي مردم برنامه داشت؛ يعني چگونگي خوراك، پوشاك، تفريح، معماري، روابط با ديگران، لوازم زندگي و ...، بر همين اساس پديده فرهنگ زندگي آمريكايي موضوعيت يافت. در اين ميان يك نكته‌ حائز اهميت و تأمل است؛ توجه ويژه برنامه‌ريزان آمريكايي و اروپايي به نقش زنان و دختران در ترويج فرهنگ. چيزي كه در تجربه تاريخي اندلس ثبت شده است و آن شكست تدريجي مسلمانان با استفاده از اهرم افساد زنان و دختران مي‌باشد و عروسك باربي پديده‌اي است كه در همين راستا طراحي شده است.

عروسك‌ها اسباب‌بازي‌هايي در هيأت انساني هستند كه به طور عمده به شكل يك دختر طراحي و ساخته مي‌شوند. عروسك‌ها به دليل شكل انساني خود توانايي ايجاد ارتباط و تأثيرگذاري فراواني بر روي ذهن دختربچه‌ها دارند. بايد توجه داشت كه عروسك هرگز قادر نيست احساساتي كه در دختران برمي‌انگيزد را در پسران ايجاد نمايد و اين نه به توانايي عروسك بلكه به سرشت و روحيات متفاوت پسران و دختران باز مي‌گردد. «كريستيانف سومرز» در همين رابطه مي‌‌گويد: شركت توليد اسباب‌‌بازي «هسبرو» درصدد بود يك خانه عروسكي را از نظر بازاريابي و مطلوبيت براي پسران و دختران امتحان كند، ولي خيلي زود مشخص شد كه واكنش دختران و پسران در مقابل محصول يكي نيست. دختران شروع به پوشاندن لباس به عروسك، بوسيدن آنها و خانه‌بازي كردند در حالي كه پسران اسباب بازي‌ها را از سقف‌ خانه بيرون مي‌انداختند.

نكته‌ي بسيار مهم، كاركرد الگويي و تربيتي عروسك است. چرا كه در حساس‌ترين مقطع سني يعني در دوران كودكي مورد استفاده قرار گرفته و نقش بسيار مؤثري در الگوسازي ذهني دختربچه‌‌‌ها آن هم در قالبي عاطفي و دوست داشتني دارد.


عروسك‌ها: حلقه‌اي از زنجير ترويج فرهنگ زندگي آمريكايي


خانواده «هندلر» در سال 1945 «كپاني متل» را در ايالت كاليفرنياي جنوبي آمريكا تأسيس كردند و در ابتدا امتياز عروسك آلماني «لي‌لي» كه برگرفته از شخصيت، اندام و چهره يك زن خيابانگرد آلماني است را دريافت نمودند.

با ايجاد تغييراتي در صورت‌بندي «لي‌‌لي» عروسك «باربي» متولد شد و به زودي در صف اول اسباب‌بازي ويژه دختران قرار گرفت.


ويژگي‌هاي باربي


كمپاني متل جك رايان (طراح موشك‌هاي ضد‌هوايي پنتاگون) را به خاطر استعداد ويژه‌اش در شناخت فرم بدن زنان استخدام نمود. جك رايان عروسك «لي‌لي» را تبديل به چهره «آنگلوساكسون» (نژاد آمريكايي ـ انگليسي) نمود و سرانجام باربي را خلق كرد. دختر 20 ساله‌اي كه پاهاي بلند و فيزيك بدني لاغري داشته و نمايش‌گر يك قد 195سانتي‌متري است. بايد توجه داشت كه اين ويژگي‌ نمايش‌گر دوران جواني يك دختر است و از همين جا مي‌توان به الگوسازي باربي براي آينده كودكان به خوبي پي برد.


فرم لباس باربي


لباس‌هاي ظريف، خوش رنگ و خوش دوخت باربي محصول هنر و تفكر بزرگترين طراح لباس دنياست كه در كمپاني متل گرد هم آمده‌اند. هيچ عروسكي تا به حال به اندازه باربي لباس متنوع، زيبا و اشرافي به تن نكرده و اين تنها اختصاص به دختري دارد كه نماينده فرهنگ آمريكايي و نمايش‌گر يك زن تمام عيار آمريكايي است.

«عريان‌گرايي، اشراف‌گرايي و مصرف‌گرايي» سه مؤلفه‌ اصلي لباس‌هاي باربي است.


جهاني شدن باربي و كمپاني متل


آمار نوزادان و فرهنگ خانواده‌‌‌هايشان را داريم!

اين جمله «براندا آندولينا» بازارياب كمپاني توليد كننده باربي (متل)، تكان دهنده است؛ «ما همواره با دقت، آمار نوزادان متولد شده را بررسي مي‌كنيم و تركيب والدين و فرهنگ و زبان آنها را كاملاً در نظر مي‌گيريم».


كمپاني متل و ميكي ماوس:


كمپاني متل در 1955 با كلوپ ميكي ماوس (كمپاني صهيونيستي هاليوود) براي تبليغ اسباب بازي‌ها در نمايش‌هاي تلويزيوني به همكاري پرداخت و اين امر موجب دگرگوني ساختاري در تجاب اسباب‌بازي شد.

در سال 1968 كمپاني متل براي اين كه به باربي يك شخصيت تربيتي جهاني ببخشد، اقدام به ساخت و فروش عروسك‌هاي سياه و زردي نمود كه هيكل و اندام آنها كاملاً همانند باربي اما با رنگ و پوستي متفاوت بود. عروسك دو رگه آفريقايي ـ آمريكايي «كريستين» كه به باربي سياهان معروف بود به بازار آمد. اما اين تمام مسأله نبود، بازار بيش از يك ميلياردي زردپوستان در آسيا و همچنين تربيت غربي آنها، عروسك «كي يرا» باربي ژاپني‌ها و چيني‌ها را روانه بازار كرد. در كنار اين دوست زردپوست، عروسك «ترزاي» آمريكاي لاتين به جمع دوستان باربي پيوست.


كمپاني متل و هري پاتر:


در سال 2000 كمپاني متل امتياز مجموعه بازي‌ها و فعاليت‌هاي سرگرم كننده پيرامون داستان‌هاي هري پاتر شامل «عروسك‌ها، پازل‌ها، خودروها، بازي‌هاي كامپيوتري و فيلم‌هاي مربوط» را با همكاري كمپاني سينمايي (برادران يهودي ـ صهيونيستي) وارنر خريداري نمود.


باربي و رسانه‌‌ها


براي دستيابي به اهداف پيش‌بيني شده و كاركرد‌هاي مورد انتظار، اين بازيچه استراتژيك بايد به گونه‌‌اي متفاوت و در اندازه‌اي قابل قبول آن هم با در نظر گرفتن تمام ظرايف هنري و فني تبليغ شود، چرا كه عصر، عصر ارتباطات است و هر پديده‌اي براي حفظ بقا و افزايش تأثير خود ناچار از در نظر گرفتن حمايت رسانه‌اي و تبليغي خويش است.

نبايد از ياد برد كه يكي از كاركرد‌‌هاي رسانه‌ نزديك نمودن سليقه مصرف افراد به يكديگر و كمك و فراگيري استفاده از يك كالاست.

«در سال 2001 عروسك باربي در اولين فيلم كامپيوتري خود به نام باربي و فندق‌‌شكن ظاهر شد و از آن پس تاكنون تعداد قابل توجهي فيلم‌هاي كامپيوتري، انيميشن، سينمايي و مستهجن در مورد باربي توليد شده است.»

يكي از نكات قابل توجه در حمايت رسانه‌اي از باربي، سايت اينترنتي آن است. سايتي كه پس از ورود به آن، نشان‌گر شما هم تغيير شكل داده و به پروانه‌اي بال زنان تبديل مي‌شود. افراد پس از ورود به سايت «در يك قسمت مي‌توانند بازي كنند، در جايي ديگر با باربي در كنار دريا قدم بزنند يا در منزل جشن توليد بگيرند و ...» و همين امر جذابيت بسيار بالايي براي كودكان ايجاد نموده است.


تأثيرات مخرب عروسك‌ باربي


روانشناسان آمريكايي در گزارششان هشدار داده‌اند كه: «عروسكي كه دامن كوتاه سياه چرمي و چكمه‌هاي تنگ ساق بلند به تن دارد به كودكان خردسال مي‌آموزد كه چگونه لباس بپوشند، موهايشان را آرايش كنند و در شو‌هاي لباس شركت كنند و اين امر باعث بروز برخي مشكلات مانند افسردگي، كاهش اعتماد به نفس و بلوغ فكري زودرس در دختران جوان شده است.» و ...


سوء تغذيه:


اگرچه فرم بدن باربي به گونه‌اي طراحي شده كه بعيد به نظر مي‌رسد هيچ زني بتواند با ويژگي‌‌هاي فيزيكي آن به حيات خويش ادامه دهد، اما در اثر تبليغات ويژگي‌هاي باربي به مثابه «ملاك زيبايي زن روز»، موجب گرديده كه بسياري از زنان و دختران با اتخاذ رژيم لاغري و تلاش در جهت شبيه شدن به فيزيك بدني باربي در دام بيماري‌هاي سوء تغذيه همچون آنوركزيا و بوليميا گرفتار شوند. در همين رابطه يك ضرب‌المثل آمريكايي نيز وجود دارد كه مي‌گويد: «هر چه قدر لاغر شوي يا پولدار شوي باز هم كم است»


بلوغ زودرس، تقليل حيا، ترويج اخلاق جنسي، مصرف‌گرايي و ... . 
 برگرفته شده از سایت جامعةالزهراء سلام الله علیها

حوضه علمیه خواهران قم

+ نوشته شده در  شنبه 18 تیر1390ساعت 12:0 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

 

 

 

 

 


سکوتي به پهناي قاچاق عروسک‌های آلوده
مرگ رنگین درآغوش کودکان ایرانی

برگرفته از سایت سیاست روز

 كبري هرانده:
اگر فرصت داشته باشید وبه سراغ بازاراسباب بازی ها درتهران بروید مي بينيد که بالای 90 درصد آنها اسباب بازی های چینی وارداتی است.محصولاتی که نه تنها به صورت قاچاق وارد کشور شده بلکه هیچ استاندارد و نظارتی بر روی آنهااعمال نمي شود.

نگاهی به بازار اسباب بازی


زمانی گفته می شد که مایعاتی که در اسباب بازی ها ساخت چین استفاده مي شود از فاضلاب است وحالا هم گفته می شود که اين اسباب بازی ها از مواد بازیافتی تهیه می شوند و آلوده به آرسنیک و سرب و چیز‌های دیگراست.
درحال حاضربازار اسباب بازی دنیا دست چینی ها است و براساس اظهار نظرات رسمی بیش از 95 درصد اسباب بازی هایی که در ایران به فروش می رسد از چین وارد می شود و حدود سه درصد از کشور های دیگر مانند آلمان، ایتالیا و ژاپن می آید و تنها دو تا سه درصد اسباب بازی هایی که در دست کودکان ایرانی است در داخل کشور تولید می شود.
درحاليكه آمریکایی ها اعلام کرده اند که تماس دست کودکان با آنها منجر به صدماتی به کبد، شش ها و سیستم هورمونی آنها می شود، جاي تاسف داردكه بيش از 95 درصد اسباب بازی هایی که نزدیک به 17 میلیون و 600 هزار کودک زیر 15 سال ایرانی از آن استفاده می کنند ساخت چین است.

توجيهاتي از نوع مسئولانه


جالب اينجاست كه دبير شوراي نظارت براسباب بازي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان کشورمي گويد: به دليل قيمت مناسب و تنوع توليدات چيني 95 درصد اسباب بازي هاي وارداتي به ايران ازاين کشور است.
محمد حسين فرجودرادامه اضافه مي كند: هر چند از کشورهاي آلمان، ايتاليا وتايلندنيز اسباب بازي وارد ايران مي شود اما به دليل قيمت بسيار بالا نسبت پايیني از سرجمع واردات اين کالا به کشور را به خود اختصاص مي دهند.
همچنین یک مقام مسئول در سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی استان در تهران دراين خصوص مي گويد: بيش‌ از 95 درصد اسباب بازي‌هاي بازار، آلوده هستند.
به هرحال استقبال از اين برندهاي چيني آنقدر زياد است كه حتي بعضي از توليد كننده هاي داخلي، اسباب بازي هاي شان را به اسم اسباب بازي چيني مي فروشند.
در حالی که تقریبا تمامی کارشناسان بر وجود آلودگی در مورد برخی از اسباب بازی های وارداتی تاکید می کنند نظارت دقیقی در این مورد وجود ندارد و نهاد های مسئول در این زمینه یا سکوت کرده اند یا در مقابل اجناس قاچاقی که هرچند آمار دقیقی از آنها در دست نیست اما در مورد اسباب بازیها زیاد است سلب مسئولیت می کنند.
آیا نظارتی بر بهداشتی بودن اسباب بازی های وارداتی موجود در بازار وجود دارد یا نه؟
می توان گفت موضوع اسباب بازی های آلوده علاوه بر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مربوط به وزارت بازرگانی و سازمان گمرک نیز هست. یک مقام آگاه در این زمینه به خبرنگارسياست روزمی گوید : در مورد برخی مواد به کار رفته در اسباب بازی های موجود در بازار موادی که در ساخت ماشین های عقب کش به دلیل استفاده از تکنولوژی "دایکاست" (ریخته گری تحت قشار) مقداری سرب خشک در این نوع اسباب بازی وجود دارد و از آنجایی که فلز سرب پرتوزا است لازم است تا میزان پرتوهای آن مورد بررسی قرار گیرد.

جاي خالي نظارت


به هر حال ماجرای اسباب بازی ها و تاثیرات آنها چه از نظر فرهنگی و چه از نظر ایمنی ماجرایی است که نگرانی های زیادی ایجاد کرده است. این نگرانی نیز وجود دارد که ماجرای اسباب بازی ها و به ویژه آلودگی آنها مثل بسیاری از ماجراهایی از این دست از جمله آلودگی برنج، آب ، آبمیوه، گوشت و ... به فراموشی سپرده شود.
معاون اداره كل نظارت بر اجراي استاندارد موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، در همين خصوص مي گويد: اسباب بازي هاي وارداتي چه استاندارد و چه غيراستاندارد عمدتا ساخت چين هستند و در ميان اسباب بازي‌هاي وارداتي غيراستاندارد مي توان به مواردي مانند يويوي غيراستاندارد، انواع حيوانات و عروسك ها، هواپيما، ماشين اسباب بازي، تفنگ، اسكوتر برقي و غيربرقي، پوليشي و سپر شمشي اشاره كرد.
محمدمهدي جعفري با بيان اين كه واردات اسباب بازي عمدتا از بنادر جنوبي مانند هرمزگان، بوشهر و خوزستان انجام مي شود، افزود: پيش از اين مشكل اصلي توليدكنندگان چيني اسباب بازي اين بود كه آنها با مشخصات استاندارد ايران آشنا نبودند، اما هم اكنون اين مشخصات روي سايت موسسه و تحقيقات صنعتي ايران قرار گرفته است و واردكنندگان و تجار ايراني مي توانند مطابق با اين استانداردها اقدام به واردات اسباب بازي كنند.
وي توضيح مي دهد: اسباب بازي از دو جنبه مشخصات فيزيكي و مكانيكي و وجود فلزات و عناصر سنگين در آن مانند سرب، جيوه، ارسنيك و كروم بررسي مي شود و اقلامي هم به ويژه در ميان اسبا ب بازي هاي وارداتي بوده اند كه داراي عناصر سرب و كروم بيش از حدمجاز و مشكل زا براي كودكان بوده اند كه به تبع اين اقلام مرجوع شده اند.
معاون اداره كل نظارت بر اجراي استاندارد موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در ادامه اعلام کرد : از انواع اسباب بازي مي توان به سوار شدني، اسباب بازي هايي كه داراي مايع هستند، الكتريكي (باتري دار)، پوليشي مانند خرس هاي عروسكي، پرتابي مانند تفنگ و دارت، باد شونده مانند بادكنك، شناور در آب و خمير بازي اشاره كرد. حتي تخم مرغ شانسي هم كه درون اسباب بازي وجود دارد، مشمول استاندارد اجباري است.
به گفته وي برخي از اسباب بازي ها براي يك رده سني مفيد و براي رده ديگر مضر است. به عنوان مثال پازل براي گروه هاي سني بالاتر آموزنده و مفيد بوده، در حالي كه براي گروه سني پايين مانند زير 3 سال خطرناك بوده و مي تواند به عنوان عامل خفگي محسوب شود.

سم های مهلک در دستان کودکان


یک مشاور تربیتی و مربی کودک در این مورد می گوید: تا آنجا که امکان دارد والدین اسباب بازی خیلی ارزان نخرند،به ویژه اگر قرار است بچه این اسباب بازی ها را به دهان ببرد. دست کم وجود نشان استاندارد را چک کنند یا در نهایت وسایل چینی نخرند. ضمن اینکه بعضی اسباب بازی هایی که از سرب و مواد شیمیایی تهیه می شوند که بوی تند و زننده ای دارند، این وسایل بازی، مشکوک به وجود مواد سمی است. رویا – س که مادر یک کودک سه ساله است می گوید‌: قیمت اسباب بازی های خارجی بسیار بالا است که مثلا قیمت یک تکه ساده آن از 30 هزار تومان تا 50 هزار تومان است با توجه به نیاز کودکم باید اسباب بازی های مناسب سن او را تهیه کنم ولی نمی دانم اسباب بازی های ارزانتر آیا آلوده هستند یا نه ؟ اینکه مطمئن نباشی که کودکت با چه وسایل خطرناکی بازی كرد ترا همیشه با ترس و نگرانی همراه می کند .

سکوت و نبود نظارت منجر به مرگ چند کودک می شود ؟
نمی دانم شاید بتوان در مورد دیگر اجناس قاچاق وارد شده به کشور صبر کرد یا حتی زمانی برای جمع آوری یا جلوگیری از ورود آن تعیین کرد اما برای اسباب بازی هایی که هر لحظه در آغوش و دهان کودکمان
می چرخد هیچ زمانی وجود ندارد .شاید اگر مسئولین که در این مورد سکوت کرده اند و هر کدام توپ را به زمین دیگری می اندازند به این فکر کنند که شاید فرزند یا نوه شان هم اکنون در خانه مشغول بازی با همین وسایل آلوده هستند و هر لحظه مرگ آنها را تهدید می کند ممکن است کمی تجدید نظر کنند

برگرفته از سایت سیاست روز

+ نوشته شده در  شنبه 18 تیر1390ساعت 11:12 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- bahar22.com ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

پیش دبستانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان استان قزوین

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- bahar22.com ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

پیش دبستانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان به عنوان تخصصی ترین مرکز آموزش کودک در استان قزوین با پیشینه پنجاه ساله از سال ۱۳۸۶ حیات خود را آغاز کرد در واقع رسالت اصلی کانون پرورش فکر کودکان است و تاسیس مرکز تخصصی تربیت کودک در دل کانون پرورش فکری گواه این مدعی است که در کانون همه چیز بر پایه تربیت هدفمند کودکان پایه ریزی شده است به همین منظور به همت جناب آقای ملکی پور از سال ۱۳۸۶ چهار دوره ازکودکان استان قزوین در مجتمع و چهار مرکز فعال در سطح استان پیش دبستانی دایر بوده است و ما امروز با افتخار اعلام می کنیم در این چهار سال بیش از ۱۱۰۰ نفر از آینده سازان این مرز و بوم را  تربیت نموده ایم انجام فعالیت های فوق برنامه مانند آشنایی کودکان با علم نجوم  بهرمندی از سایت رایانه در کنار آموزش آن با استفاده از آخرین روشهای آموزش تخصصی موسیقی و سرود کودکان تجهیز کلیه کلاس ها با آخرین فناوری های سمعی و بصری و تجهیز مراکز به اتاق بازی در کنار ۴۲ فعالیت فرهنگی هنری و ادبی بر پایه کتب استاندارد کانون آموزش های پیش دبستانی هدفمند دنبال می شود . مهمترین هدف ما در پیش دبستانی کانون تربیت نسل مهدوی با تاکید بر آموزه های دینی و قرآنی است .

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- bahar22.com ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

+ نوشته شده در  پنجشنبه 2 تیر1390ساعت 12:44 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

هر چی می خوای بگی، بکش

نقاشی

درک و فهم نقاشی های کودک برای والدین و مربیان بسیار لازم است.

بزرگسالان می توانند با برقرار کردن روابط دوستانه با کودک از او بخواهند برایشان درخت، حیوان، خانه، یک شخص، خانواده، خودش و یا هر چه را که مورد علاقه اش هست یا از آن می ترسد یا یک رویا را ترسیم کند. البته بی آنکه چیزی را به او تحمیل کنند. البته برای تعبیر نقاشی های یک کودک باید از تعداد زیادی از نقاشی ها و اطلاعات دقیق زندگی کودک کمک گیرید.

1- شکل آدم

در نقاشی کودکان اگر شکل آدمک در مجموع هماهنگ باشد، احتمال زیادی وجود دارد که کودک کاملا سازگار باشد. اگر برعکس آدمک در اندازه کوچک یا در گوشه ای از کاغذ کشیده شده باشد، به معنای این است که کودک خود را کم ارزش و از دیگران پایین تر می داند. اگر در نقاشی دست و بازو را نکشیده باشد، بیانگر احساس ناامنی است. کودکانی که آدم هایی با اندازه بزرگ رسم می کنند خود را بالاتر از بقیه می دانند و زودرنج و حساس هستند. کودکان پرخاشگر، جزئیات صورت را به حد اغراق آمیزی بزرگ رسم می کنند، در حالی که کودکان خجالتی، جزئیات را از نظر می اندازند و فقط دایره صورت را ترسیم می کنند.کودکان ضعیف و درونگرا اغلب برای آدمک پا نمی گذارند و یا او را به حالت نشسته نقاشی می کنند. بالاتنه اگر لاغر و باریک باشد، مشخص کننده این است که کودک از اندام خود ناراضی است و یا از چاق و بزرگ شدن می ترسد.

کودکان شاد خیابان های عریض و باز می کشند، ولی کودکانی که دارای خانواده ای گسسته و ناهماهنگ هستند، معمولا در نقاشیهای خود کوچه های متعدد که در یک نقطه تلاقی می کنند، ترسیم می کنند.

2- نقاشی کودکان

همسن و سال: در این نوع نقاشی از کودک درخواست می شود که خود را در میان کودکان همسن بکشد. اگر کودک در این نقاشی خود را در میان گروه یا کنار دایره کشیده باشد، معانی مختلفی پیدا می کند. ناسازگارها اغلب در محدوده خارجی گروه و یا تنها می کشند، در حالیکه کودکان سازگار خود را در میان گروه همسن و سال نقاشی می کنند.

 

نقاشی

 

 

 

 

3- خانه

در نقاشی کودکان، خانه بیش از هر چیز دیگری دیده می شود. خانه نماد پناهگاه و هسته اصلی خانواده است که ممکن است مورد علاقه یا تنفر کودک باشد. در سنین 5 تا 8 سالگی کشیدن خانه هایی که در ورودی آن از بقیه خانه جدا مانده و نیز دیوارهای بلند نشانگر خجالتی بودن کودک است. بعد از 8 سالگی نشانگر خود کوچک بینی و تنهایی و در نوجوانی نشانگر شرم و حیای زیاده از حد است. در خانواده هایی که پدر و مادر از هم جدا شده اند، کودک معمولاً خانه را به 2 قسمت تقسیم کرده و دو در ورودی برای آن می گذارد.اگر خانه به شکل قصر باشد در واقع به منزله پناهگاه مطلوب است و یا برعکس اگر به شکل زندان باشد، نماد فشار خانوادگی است.

4- کوچه

 اگر کودک دچار مشکل باشد، کوچه که محلی برای ارتباط با دیگران است را به صورت پیچ و خم دار می کشد. کلا کوچه نماد فرار و گریز است. کودکان شاد خیابان های عریض و باز می کشند، ولی کودکانی که دارای خانواده ای گسسته و ناهماهنگ هستند، معمولا در نقاشیهای خود کوچه های متعدد که در یک نقطه تلاقی می کنند، ترسیم می کنند.

همیشه یک شخصیت اصلی وجود دارد که کودک بیشترین بار احساسی خود را چه به صورت عشق و ستایش، چه به صورت ترس و دلهره، بر روی او مستقر می کند.

4- درخت

 برای تجزیه و تحلیل نقاشی درخت باید سه قسمت آن را مشخص کرد (ریشه، تنه، شاخه ها و برگ ها). ریشه که در زمین فرو رفته نماد فشارهای غریزی است. و پرثبات ترین و مشابه ترین عامل به خود کودک می باشد. بنابراین بیانگر مشخصات دائمی و عمق شخصیت اوست. شاخه ها و برگ ها نشانگر ارتباط کودک با دنیای خارج است. اگر درخت برگ های زیاد و درهم داشته باشد نشان دهنده این است که کودک در خود فرو رفته و آمادگی تغییر و تحول را ندارد. ولی درختی که شاخه های آن هر کدام به سویی کشیده شده اند نمایانگر حساسیت شدید کودکی است که مسائل را به سادگی می فهمد و می تواند با محیط سازگار شود.

نقاشی

6- خورشید

در بیشتر نقاشی های کودکان خورشید وجود دارد و تصویر آن نشان دهنده خوشحالی و گرما و بنا به نظر پژوهشگران نماد پدر مطلوب است. وقتی رابطه بین کودک و پدر خوب باشد، خورشید همیشه به طور کامل در حال درخشیدن است و اگر این طور نباشد، خورشید در پشت کوه یا قوسی در افق دیده می شود. البته گاه کودکان در اثر تقلید از دیگران خورشید را در پشت ابر می کشند که این موضوع نمی تواند نشان از مشکلی باشد .

اگر کودک از پدرش بترسد، خورشید را به رنگ قرمز تند یا سیاه در می آورد.

نقاشی خانواده

1-   فاصله بین اشخاص در نقاشی: اگر کودک، خود را در کنار اعضای خانواده خود بکشد، نشانگر انس و الفت بین اعضای خانواده است.                        

2- برجسته کردن اشخاص: در بیشتر نقاشی هایی که کودکان از خانواده ترسیم می کنند، همیشه یک شخصیت اصلی وجود دارد که کودک بیشترین بار احساسی خود را چه به صورت عشق و ستایش، چه به صورت ترس و دلهره، بر روی او مستقر می کند. این شخصیت اصلی غالبا قبل از دیگران کشیده می شود. این شخص گاه نفر اول از سمت چپ کاغذ است.

 

ماهنامه کودک

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 2 تیر1390ساعت 10:21 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

جلال ذوالفنون درگفتگو با مهر:

موسیقی "شکرستان" با توجه به مسائل تربیتی کودک ساخته شد

آهنگساز "شکرستان" گفت : توجه به مسائل تربیتی کودکان از طریق هنر موسیقی یکی از دغدغه های من بوده است به همین دلیل موسیقی متن مجموعه تلویزیونی "شکرستان" را برمبنای موسیقی ردیف دستگاهی ایران برای کودکان نوشتم .

جلال ذوالفنون نوازنده پیشکسوت سه تار؛ضمن بیان این مطلب به کم و کیف ساخت موسیقی متن مجموعه تلویزیونی "شکرستان" اشاره کرد و گفت : مسعود صفوی تهیه کننده مجموعه تلویزیونی "شکرستان" با من تماس گرفت و خواست که برای این مجموعه تلویزیونی موسیقی بنویسم و با توضیحاتی که داد متوجه شدم که "شکرستان" مجموعه ای از مثل های ایرانی برگرفته از ادبیات کهن است بر همین اساس موسیقی متن این مجموعه را بر مبنای موسیقی ردیف دستگاهی ایران نوشتم تا هم دین خودم را به کودکان ایرانی ادا کرده باشم و هم اثری بر اساس ادبیات کهن ایرانی به یادگار بگذارم.

وی در ادامه افزود: بخشی از موسیقی متن را کارگردان این مجموعه از آثار خودم انتخاب کرده بود که من با تنظیم مجدد و مدلاسیون در سایر دستگاههای موسیقی ایرانی شکل دیگری از این اثر را به تناسب داستان انیمیشن "شکرستان" ارائه دادم.  

این نوازنده سه تار در ادامه صحبت های خود به اجرای تکنوازی های خود در شهرستان اشاره کرد و گفت : تا کنون کنسرت هایی را درشیراز و کرمان اجرا کرده ام و بعد از ماه رمضان در تاریخ 21 و 22 شهریورماه در ادامه اجرای تکنوازی در شهرستان ها به دزفول خواهم رفت و مجموع قطعاتی را بداهه نوازی می کنم و در ادامه هنرمندان جوان دزفولی به روی می آیند و قطعاتی را در قالب گروه نوازی اجرا می کنند.


+ نوشته شده در  پنجشنبه 2 تیر1390ساعت 9:31 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

همزمان با هفته معلم ، دانش آموزان و مربیان مرکز تخصصی آموزش کودک استان قزوین اخرین دستاوردها و محصولات و مصنوعات خود را در معرض بازدید کنندگان قرار دادند . این نمایشگاه که از امروز نوزدهم  تا بیست و چهارم اردیبهشت ماه در محل مجتمع کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان برپاست .

اخبار و تصاویر تکمیلی در روزهای آتی به نظر شما بینندگان محترم خواهد رسید .

+ نوشته شده در  دوشنبه 19 اردیبهشت1390ساعت 10:9 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

خش گیری سی دی با خمیر دندان


CD یا DVD مورد علاقه شما ديگر كار نمی‌كند؟ دستگاه صدای عجيبی از خود می‌دهد و یا مدت زيادی طول می‌كشد تا بتواند محتویات داخل آن را اجرا کند؟ یا ممکن است در سطح زيرين خش‌های زيادی مشاهده شود؟ در این حالت چاره چیست؟ آیا باید از خیر استفاده مجدد از CD یا DVD خود بگذرید یا راه بهتری نیز وجود دارد؟ در این ترفند قصد داریم با استفاده از یک روش جالب ، CD خش دار خود را نجات دهیم و آن را مجددأ قابل استفاده نماییم.

راه حل: برای پوليش کردن تنها به خميردندان و يک دستمال نرم‌ احتياج داريد کمی خميردندان را روی دستمال و يا پارچه پخش کنيد و سپس در حالت دايره‌ای صفحه خش‌دار را با دستمال پوليش کنيد. بايد تنها پس از چند حرکت بتوانيد شاهد اولين نتايج باشيد. هنگامی که خش‌ها از بين رفتند، CD را با آب بشوريد و آنرا با دستمال يا پارچه‌ای که بدون کرک باشد پاک و خشک کنيد.

اگر CD شما دوباره اجرا شد، بهتر است سريعا يک Backup آز آن تهيه کنيد. اگر دارای يک Audio CD‌ و يا فیلم DVD‌ می‌باشيد برای کپی کردن از برنامه مورد نظر خودتان استفاده کنيد. برای سی‌دی و يا دی‌وی‌دی‌های فايلی، به شما نرم‌افزار Tool unstoppable Coper را معرفی می‌کنيم. اين نرم‌افزار را می‌‌توانيد در سايت زير دانلود کنيد:
www.pcwelt.de/doenloads/tools-utilities/sonstiges/407801/index.html
اين نرم‌افزار اين شانس را به شما می‌دهد که حتی در صورتی که مديا به سختی قابل خواند باشد، فايل‌های خود را نجات دهيد.

گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی         

www.niksalehi.com

+ نوشته شده در  یکشنبه 4 اردیبهشت1390ساعت 8:43 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

تاثیرات دوره پیش دبستانی

پژوهشهاي انجام شده در دنيا حاكي از آن است كودكاني كه آموزشهاي پيش دبستاني را مي گذرانند نسبت به كودكاني كه اين آموزشها را نديده اند، مستقل تر و منظم تر هستند و از ثبات عاطفي بيشتر و اضطراب كمتري برخوردارند. روحيه مشاركت و فعاليتهاي گروهي واجتماعي در آنان تقويت شده و داراي ارتباطات قوي تر مي باشند. در اين خصوص علي اصغر خليل زاده امينيان معاونت آموزش و پرورش عمومي سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي اشاره اي به پيشينه دوره پيش دبستاني داشت كه مي خوانيد.
تاريخچه پيش دبستاني در ايران به چه سالي برمي گردد؟

كودكستان و دوره پيش دبستاني با قدمتي 80 ساله در ايران سابقه درخشان ايران در اين عرصه را نشان مي دهد. اولين كودكستان توسط مرحوم باغچه بان در تبريز داير شد و در سال 1310 مجوز تأسيس كودكستان توسط وزارت معارف صادر شد، از اين رو سال 1310 آغاز فصل جديدي در تاريخ آموزش پيش دبستاني كشور به شمار مي رود.

اولين آيين نامه ويژه كودكستانها در مراكز پيش دبستاني در سال 1312 به تصويب شوراي عالي فرهنگ رسيد و كودكستان به شكل امروزي در سال 1334 با دستورالعملي مبني بر تشكيل كودكستانهاي دولتي از طرف آموزش و پرورش راه اندازي شد و در سال 1353، اصلاحاتي در آيين نامه كودكستانها به عمل آمده كه بر طبق آن فقط ثبت نام كودكان 5 ساله در كلاسهاي آمادگي با نظارت آموزش و پرورش مجاز شمرده شد و ثبت نام كودكان 3 تا 5 ساله در كودكستانهاي خصوصي با نظارت سازمان بهزيستي انجام مي گيرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 4 اردیبهشت1390ساعت 8:27 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

آموزش دوره پیش دبستانی دوساله شد

841a0eef75eda9c3f681e446ca5d6ccb آموزش دوره پیش دبستانی ۲ساله شد

 

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش از تصویب اساسنامه تسری آموزش پیش دبستانی از یک سال به دو سال خبر داد.

مهندس نوید ادهم گفت: با توجه به نقش دوره پیش دبستانی در فرآیند رشد شخصیت و شکل گیری شاکله دانش‌آموزان، شورای عالی آموزش و پرورش در یک اقدام، دوره پیش دبستانی را از یک سال به دو سال افزایش داد.

وی افزود: علت این تصمیم مهم شورای عالی آموزش و پرورش این است که کودکان در شرایط فعلی به دلیل حضور در محیط رسانه‌ها و تحولات محیطی از توانایی بالاتری برای یادگیری برخوردار هستند.

نوید ادهم خاطر نشان کرد: امروزه مهارت دیدن، شنیدن و سخن گفتن کودکان نسبت به سال‌ها و دهه‌های گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار شده‌اند، لذا بر اساس این مصوبه، دوره پیش دبستانی و آموزش آن به سنین پایان چهار و پنج سالگی اطلاق می‌شود.

وی با بیان این که دوره پیش دبستانی، دوره‌ای رسمی است، تاکید کرد: این دوره اجباری نیست و خانواده‌ها می‌توانند در صورت تمایل برای افزایش میزان یادگیری در کودکان، آنها را از پایان چهار سالگی در مراکز پیش دبستانی ثبت‌نام کنند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بیان کرد: بر اساس مصوبات آموزش و پرورش، پنج و شش سالگی آغاز دوره آموزش پیش دبستانی و همچنین هفت سالگی سرآغاز دوره ابتدایی است.

وی اضافه کرد: نکته مهم در تدوین اساسنامه ذی ربط ، توجه به اطلاعات سنی کودکان و رشد مهارت‌ها به جای تاکید بر آموزش مستقیم و همچنین استفاده از آموزش‌های غیر مستقیم مورد تاکید قرار گرفته است، به طوری که با تلطیف فضای آموزشی با استفاده از هنر و ادبیات روابط صمیمانه‌ای بین کودک و مربی حاکم می‌شود.

نوید ادهم تصریح کرد: بر اساس این اساسنامه که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، مدیریت دوره پیش دبستانی در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس این مصوبه قانونی تمامی مهدهای کودک و پیش دبستانی‌ها اعم از دولتی و غیردولتی باید برنامه‌های خود را با سیاست‌ها و ضوابط آموزش و پرورش منطبق کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 24 فروردین1390ساعت 10:29 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com
 
در گردهمايي رؤساي آموزش و پرورش كشور تصويب شد

رسمی شدن دوره پیش‌دبستانی به‌عنوان ضرورت ملی

 

رسمی شدن دوره پیش‌دبستانی به‌عنوان ضرورت ملی

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

آموزش > عمومی  - گروه اجتماعی:
در سومین روز از گردهمایی رؤسای آموزش و پرورش کشور، رسمی‌شدن دوره پیش‌دبستانی به‌عنوان یک ضرورت ملی در کارگروه بررسی مسائل آموزش ابتدایی مصوب شد

در بیست‌ و هفتمین گردهمایی رؤسای مناطق آموزش و پرورش کشور، مصوبات کارگروه‌های مختلف اعلام شد. رسمی شدن دوره پیش‌دبستانی به‌عنوان یک ضرورت ملی، تولید محتوا جهت ارتقای صلاحیت‌های حرفه‌ای نیروی انسانی در پیش از دبستان و تولید محتوای مناسب ویژه نوآموزان، مصوبات کارگروه حوزه پیش از دبستان بود.

کارگروه حوزه دبستان و مناطق کمتر توسعه یافته و عشایری نیز مصوباتی شامل شناسایی، جذب و نگهداشت تمامی کودکان لازم‌التعلیم با تأکید بر دسترسی برنامه‌ریزان به آمار دقیق و شناسایی رسمی کودکان بازمانده از تحصیل، تعیین شاخص‌ها و مؤلفه‌های توسعه‌یافتگی و طراحی مدل‌ها در راستای بهبود کیفی آموزش و پرورش در مناطق کمتر توسعه یافته و عشایری، تأمین نیروی آموزشی و پرورشی کارآمد و افزایش انگیزه حضور و ماندگاری در مناطق کمتر توسعه یافته و عشایری با توجه به کمبود و نیاز شدید، داشت.

کارگروه معاونت پرورشی، فعالیت‌های قرآنی و تشکل‌های دانش‌آموزی، مصوبات مختلفی را از جمله محوریت قرآن در تمام برنامه‌ها و پوشش همه دوره‌های تحصیلی با ابعاد خاص و توجه جدی به برگزاری و اقامه نماز جماعت در تمامی دوره‌های تحصیلی و تربیت نیروی انسانی متخصص برای توسعه مدارس قرآنی، هم‌افزایی ظرفیت‌های پرورشی در آموزش و پرورش و گسترش زیرساخت‌های امور پرورشی مدارس شامل فضاها، ‌شبکه‌های مجازی و محصولات فرهنگی داشت.

کارگروه بررسی مسائل حقوقی، قضایی، فرهنگیان و امور مجلس به‌منظور تسریع در پیگیری‌ها و وحدت رویه در اجرای کارها پیشنهاد تشکیل شورای حقوقی در مراکز استان‌ها را مطرح کرد که این شورا باید در خارج از ساعات اداری به‌صورت رایگان به فرهنگیان مشاوره حقوقی ارائه دهد.

کارگروه بررسی سیاست‌های مالی و ساماندهی نیروی انسانی مصوباتی را از جمله توجه به ضرورت برنامه‌ریزی، بودجه‌ریزی استان‌ها براساس برنامه‌ها در قالب تفاهمنامه که همه ساله در فروردین‌ماه از سوی آموزش و پرورش با ادارات کل آموزش و پرورش و نواحی مبادله می‌شود، اعلام داشت.

کارگروه تربیت بدنی و سلامت نیز یکی دیگر از کارگروه‌هایی بود که مصوبات خود را مطرح کرد. ایجاد انگیزه و کیفیت‌بخشی به تربیت بدنی، ارزیابی آمادگی جسمانی، سنجش و ارزیابی دانش معلمان تربیت بدنی و فعال‌سازی کارگروه‌های ورزشی که نقش مهمی را در اجرای برنامه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس دارند از مهم‌ترین مصوبات کارگروه تربیت‌بدنی و سلامت بود.

اعضای کارگروه آموزش نیروی انسانی، آمار، فناوری و تکریم معلم نیز نسبت به نوسازی و توسعه ساماندهی، خدمات الکترونیکی و استقرار نظام برتر اداری و آموزش‌های مجازی تأکید کردند.

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اسفند1389ساعت 12:1 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
 
بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com
آموزش‌ها در دوره پیش دبستانی با رویکرد قرآنی دنبال می‌شود
 

آموزش‌ها در دوره پیش دبستانی با رویکرد قرآنی دنبال می‌شود

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش:
 
قرآن کریم > فعالیت‌ها  - همشهری آنلاین :
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: می‌خواهیم شرعیات و نکات حلال و حرام را از سنین کودکی به نوآموزان آموزش دهیم.

فاطمه قربان در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره مصوبه اخیر آموزش و پرورش درباره تبیین آموزش قرآن در دوره پیش دبستانی گفت: منظور از این مصوبه آموزش مستقیم قرآن به نوآموزان نیست بلکه به دنبال این هستیم که سایر آموزش‌ها در این دوره را با رویکرد قرآنی دنبال کنیم.

پیش از این وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود: با توجه به چارچوب راهنمای تفصیلی برنامه‌ درسی دوره پیش‌دبستانی، رویکرد برنامه قرآن در این دوره، انس کودک با قرآن کریم و علاقه به یادگیری آن بوده که نشات گرفته از مبانی تعلیم و تربیت اسلامی و شکوفایی فطرت الهی انسان است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه نوآموز در دوره پیش دبستانی باید با اخلاق قرآنی تربیت شود، افزود: به طور مثال داستان‌ها، شعرها، موضوع نقاشی و...با رویکرد قرآن و مفاهیم قرآنی به کودکان فرا داده می شود تا آنها با قرآن انس بیشتری پیدا کنند.

قربان ادامه داد: در این دوره آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن نیز مد نظر نیست و یکی از مسائل دیگری که دنبال می کنیم این است که نکات حلال و حرام و شرعیات را در قالب‌های کودکانه به نوآموزان آموزش دهیم.

 

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اسفند1389ساعت 11:51 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

محتوای تمام دروس دوره پیش‌دبستانی قرآنی می‌شود

 

محتوای تمام دروس دوره پیش‌دبستانی قرآنی می‌شود

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

 
آموزش > عمومی  - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه محتوای تمام دروس دوره پیش‌دبستانی قرآنی می‌شود، گفت: می‌خواهیم شرعیات و نکات حلال و حرام را از سنین کودکی به نوآموزان آموزش دهیم.

فاطمه قربان در گفت‌وگو با مهر درباره مصوبه اخیر آموزش و پرورش درباره تبیین آموزش قرآن در دوره پیش‌دبستانی گفت: منظور از این مصوبه آموزش مستقیم قرآن به نوآموزان نیست بلکه به‌دنبال این هستیم که سایر آموزش‌ها در این دوره را با رویکرد قرآنی دنبال کنیم.

پیش از این وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود که با توجه به چارچوب راهنمای تفصیلی برنامه‌ درسی دوره پیش‌دبستانی، رویکرد برنامه قرآن در این دوره، انس کودک با قرآن کریم و علاقه به یادگیری آن بوده که نشات گرفته از مبانی تعلیم و تربیت اسلامی و شکوفایی فطرت الهی انسان است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه نوآموز در دوره پیش‌دبستانی باید با اخلاق قرآنی تربیت شود، افزود: به‌طور مثال داستان‌ها، شعرها، موضوع نقاشی و...با رویکرد قرآن و مفاهیم قرآنی به کودکان آموزش داده می‌شود تا آنها با قرآن انس بیشتری پیدا کنند. قربان ادامه داد: در این دوره آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن نیز مدنظر نیست و یکی از مسائل دیگری که دنبال می‌کنیم این است که نکات حلال و حرام و شرعیات را در قالب‌های کودکانه به نوآموزان آموزش دهیم.

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اسفند1389ساعت 11:35 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

وضعیت پیش‌دبستانی‌ها همچنان در بلاتکلیفی

 

وضعیت پیش‌دبستانی‌ها همچنان در بلاتکلیفی

 

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

 

آموزش > عمومی  - گروه اجتماعی- علی‌اصغر محمدی:
کشمکش تعیین متولی دوره پیش‌دبستانی‌ که از سال گذشته بین آموزش و پرورش و بهزیستی آغاز شده همچنان در پیچ‌ و خم «به‌زودی» حرکت می‌کند و هریک از طرفین نیز خود را محق می‌دانند.

از اوایل امسال موضوع امضای تفاهمنامه واگذاری پیش‌دبستانی‌ها میان آموزش و پرورش و بهزیستی مطرح شد و طرفین ماجرا در اظهارات خود همواره از واژه «به‌زودی» برای امضای این تفاهمنامه استفاده کردند و با وجود گذشت ماه‌ها از این وعده هنوز «به‌زودی» از راه نرسیده‌است.

جالب اینکه باز هم خاکی، مدیر‌کل دفتر دوره پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با وجود اینکه چند ماه از به‌کاربردن واژه «به‌‌زودی» می‌گذرد به مهر اعلام کرد: قرار است این تفاهمنامه تا پیش از پایان سال 1389 به امضای معاون آموزش ابتدایی و مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی برسد.

البته وی پیش از این در گردهمایی معاونان ابتدایی استان‌های سراسر کشور از امضای این تفاهمنامه خبر داده بود؛ تفاهمنامه‌ای با اداره بهزیستی امضا شده تا بهزیستی در مدت 3سال برای کارهای خود در دوره پیش‌دبستانی از آموزش و پرورش مجوز بگیرد.

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

تنظیم تفاهمنامه

مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش چند روز پیش از گردهمایی معاونان ابتدایی به مهر گفته بود که موضوع واگذاری پیش دبستانی‌های وابسته به بهزیستی به آموزش و پرورش هنوز مورد توافق دو طرف قرار نگرفته است. خاکی اظهار کرد: مسئولان معاونت ابتدایی و مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش نشستی با مدیرکل کودکان و نوجوانان بهزیستی داشتند و طی آن تفاهمنامه‌ای تنظیم شد.

البته مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش نوید داد که این تفاهمنامه به زودی به امضا می‌رسد و اکنون از زمان نوید این مسئول 8 ماه می‌گذرد. جالب اینکه وی گفت که بر اساس یکی از بندهای این تفاهمنامه، دفاتر سازمان بهزیستی در استان‌ها باید ظرف یک ماه پس از انعقاد تفاهمنامه، اسامی مؤسسان مهدهای کودک دارای آموزش‌های پیش دبستانی را در اختیار آموزش و پرورش استان قرار دهند و مؤسسان باید در نخستین فرصت با مراجعه به آموزش و پرورش، درخواست خود را برای صدور مجوز راه‌اندازی موقت ارائه دهند و آموزش و پرورش نیز موظف است مجوز راه‌اندازی موقت آموزش‌های پیش دبستانی را صادر کند.

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

 

مشکل تغییرات مدیریتی بهزیستی

دو سه روز پس از سخنان مدیر دفتر پیش‌دبستانی، مقام ما‌فوق وی با بیان اینکه هنوز هیچ تفاهمنامه‌ای میان سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش برای واگذاری پیش‌دبستانی‌ها امضا نشده، تأکید کرد: «امسال باید همه پیش‌دبستانی‌های وابسته به بهزیستی از آموزش و پرورش مجوز فعالیت دریافت کنند.»فاطمه قربان هم تنها به بیان این نکته بسنده کرد که «تفاهمنامه بین آموزش و پرورش و بهزیستی آماده شده و آن را برای امضا به بهزیستی ارسال کرده‌ایم ولی به‌دلیل تغییرات مدیریتی در این سازمان هنوز امضا نشده است.»

در همین حال نوع‌پرست، سرپرست معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: برای ایجاد وحدت‌رویه و هماهنگی در زمینه آموزش‌های پیش از دبستان در مهدهای کودک تحت پوشش بهزیستی، پیش‌نویس تفاهمنامه‌ای تهیه شده و فرایند کار برای بررسی‌ نهایی و امضای تفاهمنامه بین مسئولان دو طرف در جریان است.

آموزش و پرورش با استناد به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 87 که بر اساس آن مراکز پیش‌دبستانی باید زیر مجموعه این دستگاه فعالیت کنند خود را در این ماجرا محق می‌داند و بهزیستی نیز به این موضوع تکیه می‌کند که در این زمینه تجربه 30ساله دارد و طبیعی است که نمی‌خواهد این حوزه را از دست بدهد.

این کشمکش موجب ورود عالی‌ترین مقام دستگاه تعلیم و تربیت به این ماجرا شد و وی صراحتا اعلام کرد: «طبق قانون، کودکان از روزی که متولد می‌شوند تا18 سالگی در اختیار آموزش و پرورش هستند».

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

 

بهزیستی: کدام قانون؟

پس از اظهارات وزیر آموزش و پرورش و قانونی دانستن واگذاری مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها به این وزارتخانه، سرپرست سازمان بهزیستی با پافشاری بر قوانین موجود که اختیار صدور مجوز و نظارت بر مهدهای کودک را به سازمان بهزیستی واگذار کرده، به ایسنا گفت: مشخص نیست وزیر آموزش و پرورش با استناد به کدام قانون می‌گوید آموزش کودکان صفر تا 18 سال بر عهده این وزارتخانه است؟احمد اسفند‌یاری اظهار کرد: در این باره تابع تصمیم دولت هستیم و هر چه باشد، اجرا می‌کنیم.

سرنوشت 700 هزار کودک

بنابراین گزارش، هم‌اکنون بیش از 700 هزار کودک در 14هزار مهد‌ کودک تحت پوشش سازمان بهزیستی از خدمات فرهنگی، تربیتی و آموزشی بهره‌مند هستند و همسو با اجرای مصوبات اصل44 قانون اساسی، 95درصد مهدهای کودک توسط بخش غیردولتی اداره می‌شود.

مشکلات دوره پیش‌دبستانی همچنان به قوت خود باقی‌است؛ این دوره نه‌ تنها متولی ندارد بلکه آموزش و پرورش آمار دقیقی از کودکان تحت پوشش این دوره ندارد. از سوی دیگر، فراموش نکنیم که براساس سند آموزش برای همه، ایران متعهد است تا سال 2015 میلادی 75درصد کودکان زیر 6 سال را تحت پوشش آموزش‌های پیش‌دبستانی قرار دهد.

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com
 
+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اسفند1389ساعت 11:25 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

آموزش پیش دبستانی 2 ساله شد

 

آموزش پیش دبستانی 2 ساله شد

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com 
 
آموزش > عمومی  - دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش از تصویب اساسنامه تسری آموزش پیش دبستانی از یک سال به 2سال خبر داد

نوید ادهم در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با توجه به نقش دوره پیش دبستانی در فرایند رشد شخصیت و شکل‌گیری شاکله دانش‌آموزان، شورای‌عالی آموزش و پرورش در یک اقدام، دوره پیش دبستانی را از یک سال به 2سال افزایش داد.
وی افزود: علت این تصمیم مهم شورای‌عالی آموزش و پرورش این است که کودکان در شرایط فعلی به‌دلیل حضور در محیط رسانه‌ها و تحولات محیطی از توانایی بالاتری برای یادگیری برخوردار هستند.

نوید ادهم خاطر نشان کرد: امروزه مهارت دیدن، شنیدن و سخن گفتن کودکان نسبت به سال‌ها و دهه‌های گذشته از رشد قابل توجهی؛ برخوردار شده‌، لذا بر اساس این مصوبه، دوره پیش دبستانی و آموزش آن به سنین پایان 4 و 5 سالگی اطلاق می‌شود.

وی با بیان اینکه دوره پیش دبستانی، دوره‌ای رسمی است، تأکید کرد: این دوره اجباری نیست و خانواده‌ها می‌توانند درصورت تمایل برای افزایش میزان یادگیری در کودکان، آنها را از پایان 4 سالگی در مراکز پیش دبستانی ثبت‌نام کنند.

دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش بیان کرد: بر اساس مصوبات آموزش و پرورش، 5 و 6سالگی آغاز دوره آموزش پیش‌دبستانی و همچنین 7 سالگی سرآغاز دوره ابتدایی است.وی اضافه کرد: به عنوان یک نکته مهم، در تدوین اساسنامه ذیربط، توجه به اطلاعات سنی کودکان و رشد مهارت‌ها به‌جای تأکید بر آموزش مستقیم و همچنین استفاده از آموزش‌های غیرمستقیم است؛ به‌طوری که با تلطیف فضای آموزشی با استفاده از هنر و ادبیات روابط صمیمانه‌ای بین کودک و مربی حاکم می‌شود.

نوید ادهم تصریح کرد: بر اساس این اساسنامه که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، مدیریت دوره پیش دبستانی در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس این مصوبه قانونی تمامی مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها اعم از دولتی و غیردولتی باید برنامه‌های خود را با سیاست‌ها و ضوابط آموزش و پرورش منطبق کنند.

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com
+ نوشته شده در  سه شنبه 17 اسفند1389ساعت 11:7 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

مایکروفر چگونه کار می‌کند:


حرارت دهی یکی از مهمترین روشهای متداول در فرایند مواد غذایی است. از انرژی مایکروویو برخلاف پرتوهای یونیزه برای حرارت دادن مواد غذایی استفاده می‌شود. در روش پخت متداول، حرارت از منبع حرارتی خارجی به ماده غذایی وارد می‌شود ولی در پخت با مایکروفر حرارت در داخل خود ماده غذایی تولید می‌گردد.

امواج تولید شده توسط مگنترون یک میدان متناوب مغناطیسی ایجاد می‌کند و مولکولهای غذا مخصوصا مولکولهای قطبی مثل آب، پروتئین‌ها و چربی‌ها خودشان را با تغییرات سریع میدان متناوب الکتریکی همسو می‌کنند. آنها حول یک محور نوسان می‌کنند که حدود 245 میلیون بار در ثانیه است. این نوسانات باعث ایجاد اصطکاک قابل توجهی بین مولکولها شده که نتیجه آن تولید انرژی است. پس درون غذا گرم شده در حالی که ظرف غذا خنک است. سهولت استفاده و زمان کم پخت باعث استفاده زیاد این وسیله در خانه‌ها و رستورانها شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 29 دی1389ساعت 8:23 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

بهاربيست          www.bahar22.com

کاربرد درمانی بازی

الف : حل مشکلات رفتاری :

کودک از هر جهت نا توان است ؛قدرت بحث و سخن گفتن ندارد ؛زور و نیرو ندارد ؛مقابله نمی کند و برای رفع نیاز های خود به دیگران وابسته است ؛این نا توانی ها و وابستگی ها سبب می شود که در معرض فشار قرار گیرد و استرس های مختلفی از طریق پدر ؛مادر ؛هم شاگردی و هم بازی به وی وارد گردد و تنها وسیله ای که به او فرصت می دهد تا خود را از این ناراحتی ها راحت کند بازی است . بازی درمانی به کودک کمک می کند تا مشکلات رفتاری خود را از طریق آن حل نماید و به شخصیت واقعی خود پی ببرد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 19 دی1389ساعت 2:13 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar22.com

تاثیر بازی بر کودکان

اهميت بازي
با آنکه ميل به بازي در سنين بالا کم‌کم کاهش پيدا مي‌کند و کارهاي مهمي جاي آن را مي‌گيرد ولي به اعتقاد روان‌شناسان تا سالهاي پاياني عمر نيز تمايل به بازي در انسان وجود دارد هر چند شکل و ظاهر و هدف بازي عوض شده باشد. شايد کودک دليل بازي کردن خود را نداند و يا آنکه نتواند براي آن علتي بيان کند ولي با اين همه نتواند از بازي کردن دست بکشد. امروزه ثابت شده است که کودکاني که به اندازه کافي و به درستي بازي نمي‌کنند از رشد ذهني مناسب ، رشد اجتماعي درست بي‌بهره هستند. ويليام استون مي‌نويسد: بازي غريزه‌اي براي رشد و نمو استعدادها و يا تمرين مقدماتي براي اعمال آتي است.
  

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 19 دی1389ساعت 1:38 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

بهاربيست          www.bahar22.com

تاریخچه شطرنج

بهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.com

برخی معتقدند شطرنج ابداع ایرانیان است و برخی نیز آن را ابداع هندی‌ها می‌دانند. تاریخچه شطرنج به درستی معلوم نیست و اختراع آن را به یونانیان، رومیان، بابلی‌ها، سکاها، مصریان، یهودیان، ایرانیان، چینی‌ها و اعراب نسبت داده‌اند. آنچه که امروز مقبول است این که شطرنج در اصل هندی بوده و از آنجا به ایران آمده و از ایران به اعراب منتقل شده و از آنجا به اروپا رفته‌است.

در بارهٔ پیدایش شطرنج(چترنگ) چندین روایت موجود است که تنها تعداد کمی از آن‌ها معقول و باور کردنی هستند. در ادامه این روایت‌های مختلف را با هم بررسی می‌کنیم تا به روایت واحدی دست پیدا کنیم.

بهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.comبهاربيست          www.bahar22.com


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 15 دی1389ساعت 12:15 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

عكس و تصاویر زیبا برای زیباسازی وبلاگ شما -------------- بهاربیست دات كام ------------- bahar22.com ------------ عكس تصاویر زیباسازی وبلاگ فارسی

تاریخچه موسیقی :


پس از سپری شدن هزاران یا حتی میلیون‌ها سال آنطور که انجیل می‌گوید :
« هنوز بر از بحر جدا نگشته بود »
اما با این وجود در آن عهد نیز که هنوز جنبنده‌ای روی زمین نمی‌زیست جهان ماوای خاموشان نبود. امواج کوه پیکر با صخره‌های عظیم برخورد می‌کرد .باد در شاخسارها می‌پیچید و از تماس آب ا سنگها و سنگریزه‌ها آوای دلنشینی بر می‌خاست .بعدها جانوران در روی زمین پدیدار شدند و با اصوات به سخن گفتن با یکدیگر آغاز کردند و پرندگان به هنگام دمیدن صبح صادق به نغمه پردازی پرداختند .
اما به این اصوات نمی‌توان موسیقی اطلاق کرد . موسیقی فقط وفقط ازآن انسان هاست . زیرا فقط انسان به زیور دانائی آراسته شده‌است به کمک موسیقی است که انسانها هیجانات درونی خود را بیان می‌دارند . :موسیقی چیزی برتر از اصوات و سر وصدا هاست . موسیقی یکی از طریق بیان و اظهار آگاهانه انسان هاست.
چه سبب شد که انسان موسیقی را اختراع کند ؟ بشر چگونه کشف کرد که بازی اصوات می‌تواند مبین و ترجمات روح و احساسات او باشد ؟ از هزاران سال پیش یعنی تقریبا از زمان پدید آمدن موسیقی تا به حال بشر به تحقیق و تدبیر در این باره مشغول است حتی انسان‌های اولیه نیز می‌کوشیدند برای این سوال پاسخی بیابند . آنان ماهیت سحر آسای موسیقی را جز اینکه بگویند عطیه خداست به طریق دیگری نمی‌توانستند توجیه کنند.

خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.comخدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.comخدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.comخدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.comخدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.comخدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.comخدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.comخدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.comخدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.comخدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar22.com

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 15 دی1389ساعت 11:45 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
 

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.comبهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

  

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com
چگونه به کودکان بیاموزیم دهیم خود را سرگرم کنند
بچه‌ها مدتها قبل از پاگذاشتن به دوران بزرگسالي فشار رواني را تجربه مي‏كنند. برخي کودکان مجبورند با مشکلاتي چون کشمکش‌هاي خانوادگي، طلاق، تغييرات دائمي مدرسه، همسايه‌ها، توافقات مراقبت از کودک، فشار گروههاي هم‌سال و بعضي وقت‌ها حتي با خشونت در خانواده يا جامعه‌شان دست و پنجه نرم کنند. بيشتر والدين كودكان نوپا آرزو مي كنند كه كودكشان بتواند تنهايي خودش را سرگرم كند. اين خواسته والدين منطقي است، چون كودك نوپا مي تواند اسباب بازي ها را بر دارد، با آن ها بازي كند، دنبال توپ بدود و كتاب ورق بزند. نوپاها آموخته اند كه مي توانند خودشان كارهايي انجام دهند و اتفاقاً اغلب هم در انجام كارها توسط خودشان پافشاري و سماجت به خرج مي دهند.

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.comبا اين همه يك بچه يك ساله همچنان دوست دارد دور و بر والدينش بچرخد، ما مي توانيم به او كمك كنيم كه بياموزد چگونه خود را سرگرم كند. جين فوي، متخصص كودكان در كاروليناي شمالي مي گويد: "كودكان نوپا اصولاً نمي توانند براي مدت طولاني به تنهايي بازي كنند". طولاني ترين زماني كه مي توانيد از يك بچه يك ساله انتظار داشته باشيد به تنهايي بازي كند چيزي حدود پانزده دقيقه است، دادن چنين فرصتي به كودك كاري است كه به انجام دادنش مي ارزد، اين كار تنها به اين دليل نيست كه شما فرصت داشته باشيد شام را آماده كنيد يا اتاق را جارو و گردگيري كنيد. دكتر اسكالار متخصص رشد در مركز مطالعات رشد و يادگيري دانشگاه كاروليناي شمالي در اين باره مي گويد:"تنها بازي كردن، تقويت كننده استقلال، اعتماد به نفس، خلاقيت، و مهارت هاي زباني است. اغلب مي بينيم كه يك كودك پانزده ماهه موقعي كه تنها بازي مي كند با خود چيزهايي زمزمه مي كند، چنين بازي هايي پايه و اساس رشد مهارت هاي زباني هستند.


بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.comادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 4 دی1389ساعت 2:1 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
                                            

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

 
 
                                                 انضباط

بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

نويسنده:طناز زارعی طوسی
منبع:روزنامه قدس

انضباط چيست؟

نظم و انضباط به كودكان مي آموزد كه چطور بر رفتار خود كنترل داشته باشند و با ايجاد محدوديت، رفتار غلط خود را اصلاح كنند. همچنين با تشويق و راهنمايي به آنها كمك مي كند تا احساس بهتري نسبت به خود داشته و بيشتر در مورد خودشان فكر كنند.
* آيا تنبيه بدني روشي مناسب براي برقراري نظم و انضباط است؟
به هيچ وجه. انضباط بايد به بچه ها آموزش دهد كه چگونه رفتار خود را كنترل كنند. تنبيه بدني خود به طور مستقيم رفتار كودك را كنترل مي كند و هيچ راه كاري در رابطه با كنترل رفتار با آنان نشان نمي دهد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 4 دی1389ساعت 1:42 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
 

از مهمترین عواملی که در اداره ، کنترل و رهبری کلاس درس به معلمان می تواند کمک کند و به عنوان عوامل موثر مطرح باشد می توان به:الف – شخصیت معلم ب – دانش معلم – ج – مهارتهای تدریس نام برد.

از مهمترین عواملی که در اداره ، کنترل و رهبری کلاس درس به معلمان می تواند کمک کند و به عنوان عوامل موثر مطرح باشد می توان به:الف – شخصیت معلم ب – دانش معلم – ج – مهارتهای تدریس نام برد.
مجموعه ای از ویژگیهای رفتاری هر فرد نماینده شخصیت آن فرد است . معلم باید فردی صبور ، خونگرم ،مهربان و اجتماعی باشد. و سعی کند با رفتار های خوب و مناسب خود اثر مثبت بر رفتار دانش آموزان بگذارد. معلمی در اداره ،هدایت و رهبری کلاس درس خودموفق است که توانایی حل هوشمندانه تعارضها و تضاد های موجود در مباحث کلاسی را دارا باشد. یعنی در هنگام بحث و گفتگو دانش آموزان با توجه به روشهای معقول سعی کند آن تضادها و اختلافات را در بین دانش آموزان حل کند. و اگر در این راه توفیقی بدست نیاورد ممکن است چنین دانش آموزانی را به کلاس دیگر انتقال دهد. و یا ممکن است ابتدا در حل تضاد بکوشد و اگر موفق نشد آنان را از یکدیگر جدا کند و می توان از مربی پرورشی و مشاورین مدرسه هم کمک گرفت. ولی بهتر است معلم از عقل سلیم خود بهره بگیرد. اگر می خواهید یک معلم خوب و موفق در اداره و کنترل کلاس باشید باید از خودتان شروع کنید. و باید آنقدر به موضوع درس مسلط باشید که با بیان خوب و رسا چنان درس بدهید که دانش آموزان را مجذوب خود نمایید. و در این زمینه معلمان تازه کار بخصوص می توانند به مطالعه کتابهای مربوط به روان شناسی تدریس – یادگیری بپردازند. و همیشه با توجه به پیشرفت علوم و تکنولوژی در دنیا ایجاب می کند معلم از تازه های علم آگاه و باخبر باشد و در زمینه فنی و اجتماعی و چگونه برقراری ارتباط با دانش آموزان همیشه آماده باشد .
  

  تصاوير زيباسازی ، كد موسيقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نويسان ، تصاوير ياهو ، بلاگر www.Bloger.Rozblog.Com         


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1 دی1389ساعت 9:9 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
تصاوير زيباسازی ، كد موسيقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نويسان ، تصاوير ياهو ، بلاگر www.Bloger.Rozblog.Com


یک مهد کودک استاندارد در آلمان 

مهدکودک جاییست که عشق به دانستن را در کودکان به وجود بیاورد، دانش عمومی آنها را زیاد کند و قابلیت آنها برای کنار آمدن با بقیه را افزایش دهد و علاقه آنها را به جهان و طبیعت برانگیزد. مهم است که در آن کودکان هنوز کودک باشند. آماده شدن برای مدرسه به این معنی نیست که به جای بازی بچه ها را مجبور به یادگیری کنند یا اینکه بچه ها مجبور به یادگیری مهارتهای مربوط به دبستان باشند و یا به تستهای استاندارد برای بررسی موفقیت دانش آموزان تکیه کنند.

برنامه آموزشی مهدکودک در واقع باید اینطور مسائل را به عنوان یک زنگ تفریح در کنار فعالیتهای گروهی و فردی که به آن چه ما آموزش سنتی می گوییم بپردازد. ( متوجه شدید؟ در کنار بازیها و فعالیتهای فردی وقتی که برای یادگیری مهارتهای مدرسه صرف می شود در حد یک زنگ تفریح خواهد بود) کلاسهای یک مهدکودک مناسب ، رشد ارزشمندی در کودکان ، هویت فرهنگی آنها را، استقلال و نیروهای فردی آنها را تشویق می کند.

تصاوير زيباسازی ، كد موسيقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نويسان ، تصاوير ياهو ، بلاگر www.Bloger.Rozblog.Com


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1 دی1389ساعت 8:59 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

دکوراسیون شب یلدا

از شب یلدا به عنوان طولانی‌ترین شب سال یاد می‌کنند. یلدا یک واژه سریانی به معنای ولادت است و در حقیقت مردم با دور هم جمع شدن زایش نور را جشن می‌گیرند.
 برگزاری مراسم یلدا، آیینی ملی و خانوادگی ا‌ست؛ آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، انواع میوه به‌ویژه هندوانه و انار و شیرینی‌های محلی است که همه جنبه نمادین دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.
 سایر کارهایی که در این شب انجام می‌شود تفال به کتاب حافظ و شاهنامه‌خوانی است. دکوراسیون شب یلدا باید به گونه‌ای باشد که در فضا شادی و نشاط ایجاد کند.
 اگر می‌خواهید یک شب به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز را خلق کنید، با چیدمان یلدای منزل همراه شوید.

چیدمان میز


هنگام چیدن میز باید پیش از هر چیز به شکل ظاهری آن توجه داشته باشید تا بتوانید بر اساس آن رومیزی مناسب انتخاب کنید. برای یلدا رنگ‌های قوی مانند قرمز گوجه‌ای و سبز جنگلی در کنار طلایی و نقره‌ای تیره مناسب هستند و چهره شیک و زیبایی به میز می‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم برای شب یلدا پیش‌زمینه سبز یا سفید را در نظر بگیرید تا آرامشی همراه با صمیمت در محیط منتشر شود. به همین سبب  برای میز یک رومیزی به رنگ سبز و سفید انتخاب کنید. سپس نوبت به انتخاب و چیدن میوه‌ها می‌رسد.  یک طرف میز را با هندوانه، انار و سیب قرمز تزئین کنید. در سمت دیگر، یک آناناس بزرگ را در وسط قرار داده و اطراف آن را با پرتقال، لیمو، گریپ فروت، موز، کیوی و ازگیل تزئین کنید.

آجیل را نیز با میوه‌های خشک مخلوط کنید و در یک ظرف شیشه‌ای بریزید. برای این کار می‌توانید کف ظرف را با انجیر خشک پر کنید، روی آن را با یک ردیف برگه هلو و زردآلو بپوشانید، بعد بادام و گردو را بریزید، روی آن را با یک ردیف سیب و آناناس خشک شده بپوشانید و بعد فندق و پسته بریزید. در نهایت میز شما با چند عدد شمع تزیین می یابد.

منبع: خبرگزاری دکوراسیون  

+ نوشته شده در  سه شنبه 30 آذر1389ساعت 12:19 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 


ماه محرم

محرم نخستین ماه از ماه‌های دوازده گانه قمری و یکی از ماه‌های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام، جنگ در آن تحریم شده بود.
شب و روز اول محرم به عنوان اول سال قمری دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب شریف
مفاتیح الجنان بیان شده است.

محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در شهادت
حضرت امام حسین علیه السلام است.
حوادث و وقایع فراوانی در ماه محرم رخ داده است که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شویم:

غزوه ذات الرقاع، فتح خیبر، ازدواج حضرت زهرا، ورود امیر مؤمنان علی علیه السلام، حادثه خونین کربلا - تاسوعا و عاشورا و شهادت امام حسین علیه السلام و اسارت خاندان امام به کوفه و شام.

همچنین نقل است که به خلافت رسیدن
عثمان، قتل محمد امین برادر مأمون عباسی، قتل جعفر برمکی و انقراض آل برمک و دولت برامکه، واقعه هولاکو و مستعصم و انقراض دولت بنی عباس در این ماه بوده است.

عروج
حضرت ادریس به آسمان، استجابت دعای حضرت زکریا علیه السلام، عبور حضرت موسی علیه السلام از دریا و غرق شدن فرعونیان در نیل و عذاب اصحاب فیل نیز در ماه محرم رخ داده است.

 

   

  محرم و عاشورا

* محرم ماهي است كه عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قيام كرده ، و به اثبات رسانده است كه در طول تاريخ ، هميشه حق بر باطل پيروز شده است.


* محرم ماهي است كه به وسيله سيد مجاهدان و مظلومان اسلام زنده شده ،  و از توطئه عناصر فاسد و رژيم بني اميه،  كه اسلام را تا  لب پرتگاه برده بودند ، رهايي بخشيد. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 27 آذر1389ساعت 10:34 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

آموزش موسيقي و توانايي تصويرسازي ذهني


آندره آلمان ، مارک آر نيوونستاين، کن بي اي بوکر،ادوارد اچ اف دوهان


آزمايشگاه روانشناسي،دپارتمان روانشناسي،دانشگاه اوتراخت هلند


مطالعات عصب نگاري حاکي از آن است که قشر شنوايي در هنگام پردازش موسيقي به اندازه پردازش اطلاعات شنوايي- ديداري در گير مي شود.اين فرضيه مطرح مي شود که آموزش موسيقي شايد با رشد توانايي هاي شنيداري- ديداري ارتباط داشته باشد.در اين مطالعه عملکردهاي افرادي که تحت آموزش موسيقي قرار گرفته بودند وکساني کهاز موسيقي بي اطلاع بودند در زمينه هاي زير مقايسه شدند.


الف. يک تکليف تصوير سازي ذهني - موسيقايي  که در آن سوژه مي بايست زير و بمي نت هاي مربوط به ترانه هاي گرفته شده از ترانه هاي خانوادگي را به طور ذهني مقايسه کند.


ب. يک تکليف تصوير سازي شنوايي بدون موسيقي که در آن سوژه مي بايست ويژگي
هاي صوتي صداهاي روزمره ذا باهم مقايسه کنند.


ج. يک اندازه گيري قابل مقايسه از تصويرسازي بصري که در آن سوژه مي بايست فرم ديداري اشياء را به طور ذهني مقايسه کنند .گروهي که آموزش موسيقي ديده بودند نه تنها در تکاليف تصويرسازي موسيقايي بهتر عل کردند بلکه از افراد بي اطلاع از موسيقي در زمينه تکاليف ديداري - شنيداري بدون موسيقي نيز پيشي گرفتند.در مقابل ، هر دو گروه در تکاليف ديداري تفاوتي با هم نداشتند. اين يافته ها در ارتباط با طرح هاي تئوريک درباره پردازش موسيقي و فعاليت مغز مورد بحث قرار مي گيرد

+ نوشته شده در  شنبه 13 شهریور1389ساعت 1:56 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

اثر آموزش موسیقی بر تواناییهای هوشی خردسالان


   دکتر هیلدا میربها،
 دکتر حسین کاویانی 
مهرانگیز پورناصح

هدف: در این مطالعه، تأثیر آموزش موسیقی در افزایش تواناییهای شناختی کودکان بررسی شده است. روش: 30 کودک پنج و شش ساله که در ترم اول کلاسهای موسیقی کودک در آموزشگاههای موسیقی درجه یک و دو شهر تهران شرکت میکردند، با 30 کودک گروه گواه (از مهد کودک) مقایسه شدند. گروه گواه از نظر سن، جنس، میزان تحصیلات مادر و سطح درآمد خانواده با گروه آزمایشی همسانسازی شد. در ابتدا، همه کودکان تحت آزمون هوش استنفورد - بینه قرار گرفتند و سپس کودکان گروه آزمایشی به مدت سه ماه و هر هفته یک بار در کلاسهای موسیقی کودکان شرکت داده شدند. پس از سه ماه از همۀ کودکان پس آزمون گرفته شد.

یافتها: تحلیل نتایج نشان داد که گروه آزمایشی از نظر میزان افزایش توانایی استدلال عمومی (که با معیار ضریب هوشی و با نمرۀ کل آزمون هوش استنفورد-بینه سنجیده شد) با گروه گواه تفاوت معنیداری دارد. در ارزیابی خرده آزمونها نیز مشاهده شد که آموزش موسیقی سبب افزایش توانایی استدلال کلامی و تقویت حافظۀ کوتاه مدت کودکان گردیده است، ولی درمورد توانایی استدلال دیداری/ انتزاعی، با وجود افزایش میانگین نمرههای خام هر دو گروه در پس آزمون (نسبت به پیش آزمون)، در میزان تغییرات دو گروه تفاوت معنیداری دیده نشد.
نتیجه گیری: از این مطالعه میتوان نتیجه گرفت که آموزش موسیقی ممکن است در رشد برخی تواناییهای شناختی کودکان مؤثر باشد.


+ نوشته شده در  شنبه 13 شهریور1389ساعت 1:49 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

موسیقی هوش شما را بیشتر میکند


 

فرانسیس اچ راچر
دانشکده روانشناسی دانشگاه وسیکانسین
ترجمه سودابه سالم

موسيقي از اولين نغمة لالايي مادر، در رشد ذهني كودكان نقش بازي ميكند. موسيقي از تجربيات در خانواده، از رسانههاي مختلف و بخشي از عبادات مذهبي و به عنوان يك موضوع درسي و در بازيهاي كودكانه وارد زندگي كودك ميشود. تحقيقات اخير نشان ميدهد كه موسيقي علاوه بر ارزش وسيع اجتماعي، نقش مهمي در رشد ذهني كودك دارد: چنانچه كودكان از سنين خردسالي با موسيقي سر و كار داشته باشند، اين امر در سازماندهي دستگاه مركزي اعصاب آنها اثر ميگذارد و بنابراين، ميتواند به عنوان وسيلة موثري براي تربيت دوران كودكي مورد استفاده قرار گيرد.

يادگيري بسيار زود شروع ميشود ـ حتي قبل از تولد


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 13 شهریور1389ساعت 1:45 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

موسیقی در شعر کودک


نقش بارز موسيقي درشعر کودک بخصوص طي سالهاي آغازين او تداعي کننده رابطه نزديک گفتار و موسيقي در زبانهاي کهن و بدوي مي باشد
ژان ژاک روسو مي پنداشت که در آغاز تاريخ گفتار مجزا از آواز نبوده است. و زبانهاي نخستين سروده مي شدند و آهنگين و شاعرانه بودند.از اين رو محققين زبانشناس و موسيقي شناسان ،دور از ذهن نمي دانند که گفتار و موسيقي از يک مبدأ واحد در زباني بدوي نازل شده اند که نه گفتار و نه آواز بلکه چيزي از هر دو بوده است. که بعدها اين زبان بدوي به دو شاخه متفاوت تقسيم ميشوند. موسيقي که همراه با زير و بمي اصوات (گامها)و زمانها(ريتم) بيان ميشود و زبان که عمدتا بر پايه رنگ اصوات(صامتهاومصوتها) بنا شده است.«شعر اوليه بيش از هر چيز به صورت آواز بوده است.» 
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 13 شهریور1389ساعت 1:37 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

 

دوستان عزيز

تصور كنيد در گذشته هاي دور زندگي مي كنيد؛ زماني كه طبيعت هنوز دست نخورده است، بشر پيشرفتي نداشته و به دانش و اطلاعات امروزي هم دست نيافته است. شما در چنين زماني هستيد و به آسمان و زمين نگاه مي كنيد، فكر مي كنيد آنها چه شكلي اند؟

اگر در كنار دريا باشيد و به افق نگاه كنيد، زمين به نظرتان مسطح مي آيِد و جايي را كه آسمان و دريا به هم وصل مي شوند به صورت خطي افقي و صاف مي بينيد اگر در محلي هم باشيد كه خانه ها، درخت ها، كوه ها و يا تپه ها مقابل افق را نگرفته باشد، به نظرتان زمين مي تواند از هر سو تا بي نهايت امتداد پيدا كند. مردم در زمان هاي گذشته زمين را توده اي بي انتها و بسيار بزرگ و پهناور و تشكيل شده از آب و خشكي مي دانستند . .
درباره طلوع خورشيد از مشرق و غروب آن در مغرب هم معتقد بودند كه هر روز خورشيد تازه اي ساخته مي شود كه از شرق طلوع مي كند و بعد در هنگام غروب، در غرب نابود مي شود . بعضي ها كه كنار دريا زندگي مي كردند معتقد بودند كه خورشيد، پس از غروب به دريا مي افتد و بعد با قايقي، پاروزنان خود را به شرق مي رساند تا در روز ديگر دوباره از مشرق طلوع كند !


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 8 شهریور1389ساعت 1:55 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

با شب های زیبا چه می کنید ؟

شب هایی هست که خوابتان نمی برد. شب هایی که خسته نیستید و دلتون می خواهد همپای بزرگتر ها بیدار باشید . شب هایی که حس میکنید دوست داریدبرای کسی حرف بزنید.شب هایی که خواب پلک هایتان راسنگین نمی کند . شب هایی که دردل سیاه خود سکوت دارند ، راز دارند و خیلی چیزهای دیگر دارند که در فکرتون می گذرد .

نمی دانم دراین جور شب ها چه کار می کنید . به کدام رویای سبزسفر می کنید. از چه می ترسید و یا این که به چه دل می بندید . به کتاب قصه ؟ به خوابیدن در کنار عروسک ها واسباب باز یها ؟ به فکر کردن درباره کارهای روزی که گذشت ؟ یا به فردا که چه می خواهید بکنید .

درهمین شب ها که بی خوابی به کله تان می زند ، آدم های زیادی بیدار هستند و در عمق زیبایی شب به آسمان نگاه می کنند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 8 شهریور1389ساعت 1:38 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

اگر ميخواهيد خانه اي شاد داشته باشيد بايد خانه، تميز و مرتب باشد. اگر خانه اي آرام، مرتب و بانظم داشته باشيد قاعدتاً وقتي به درون آن قدم مي گذاريد احساس خوبي خواهيد داشت و مي توانيد بهتر مسائل و مشكلات خود را حل كنيد. متوجه شده ايد گاهي وقتي وارد خانه اي مي شويم احساس بدي به ما دست مي دهد و حس مي كنيم چقدر آن خانه سرد و بي روح است. اين به دليل چيدمان بد آن خانه است. برعكس در بعضي خانه ها احساس خوبي به ما دست مي دهد و ناخودآگاه در آنها احساس شادي مي كنيم. حال از خود مي پرسيد: خوب چطور به اين فرايند برسيم؟ نكات زير را بخوانيد:

 

  خانه را مرتب كنيد تا پر از شادي شود.

   از يك اتاق شروع كنيد و هرچه لوازم غيرضروري داريد را جمع كنيد و بفروشيد، هديه بدهيد يا ...  ماهي يكبار و در يك روز معين اينكار را انجام دهيد.

   به سراغ كمد لباس هايتان برويد و لباس هايي كه قابل استفاده نيست (غير از لباس هاي مخصوص مراسم و مناسبت هاي خاص) را جدا كرده و همه را به افراد نيازمند ببخشيد. به اين ترتيب جا براي لباس هاي نو باز مي شود. شش ماه يكبار اين كار را انجام دهيد.

  ديوارها، پنجره ها و درها را از گردوغبار و تار عنكبوت پاك كنيد. در صورت امكان ديوارها را رنگ كنيد و سپس دكوراسيون را تغيير دهيد. مبلمان، تابلوها و ديگر وسايل را گاهي جابجا كنيد. اين كار باعث پراكنده شدن شادي در خانه مي شود.

  طوري وسايل خانه را بچينيد كه فضا بزرگتر و روشن تر به نظر برسد. مبلمان را طوري بچينيد كه جلوي نور را نگيرد. وسايل را در كمدها و كابينت ها قرار دهيد تا محيط به هم ريخته نباشد و از چند چراغ تزئيني زيبا روي كابينت براي زيباتر شدن فضا استفاده كنيد.

  دكوراسيون چوبي منزل مثل مبلمان و تخت و كفپوش و ... را مي توانيد با اسپري هاي مخصوص برق بيندازيد. اين اسپري ها را مي توانيد از سوپرماركت ها با قيمت مناسب تهيه كنيد.

  قسمتهاي سراميكي منزل را مي توانيد با اسپري هاي مخصوص سراميك برق بيندازيد.

 

۱) استفاده از تابلوهای نقاشی به هماهنگی و زیبایی خانه بسیار کمک می‌کند ولی به هنگام نصب این تابلوها باید در نظر داشته ‌باشید که بالاتر و یا پایین‌تر از حد تعریف‌ شده آنها را آویزان نکنید. حد تعریف‌شده نصب تابلوها میانگین قد طبیعی افراد است، یعنی مابین ۱۵۸ سانتی‌متر تا ۱۷۰ سانتی‌متر از کف زمین می‌توانید تابلوها را آویزان کنید، این اندازه با قد نسبی اعضای خانواده متغیر است. باید در نظر داشته‌باشید که بیش از حد این تابلو‌ها بالای دید معمولی قرار نگیرند چرا که هدف از نصب تابلوها لذت بردن از دیدن آنهاست. اگر در نظر دارید که مجموعه ای از تابلوها را به روی دیوار به نمایش گذارید، می‌توانید مجموعه را از اندازه ۱۳۰ تا ۱۸۵ گسترش دهید.

۲) از نصب تابلوهای کوچک بر دیوارهای بزرگ اجتناب کنید زیرا هم از ارزش کار هنری کم می‌شود و هم دیوار کوچک به نظر می‌رسد. معمولا تابلوهای هنری، باید ۳/۲ پهنای دیوار را پوشش دهند تا یک عنصر دکوراتیو به شمار آیند. این تابلوها بهتر است روی دیوار مقابل مبلمان نصب شوند. اگر تابلویی با پهنای کافی پیدا نکردید، می‌توانید از مجموعه‌ای از تابلوها استفاده کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 8 شهریور1389ساعت 11:6 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

طرز ساخت گل ستاره ای و برگ های پاپیتال از فوم

 

 

مواد لازم برای برگ پاپیتال:

- فوم شیری رنگ

– رنگ روغنی سبز تیره

- قالب كوچك برگ با رگبرگ های برجسته

– ریسه و پشت برگ آماده ی گل

مواد لازم برای گل ستاره ای:

-  تكه های فوم سفید یا شیری

–رنگ روغنی صورتی یا هر رنگ دلخواه دیگر

–ساقه پلاستیك

–پرچم و كاسبرگ آماده

– یك تكه اسفنج

- مایع اسكاتیف

– اتوی گلسازی (سمبه ی كوچك).

طرز تهیه گل:

الگوهای گل را از تكه های فوم ببرید. رنگ را با كمی مایع اسكاتیف رقیق كنید و با یك تكه اسفنج، رنگ را از مركز گلها به سمت لبه های آن بكشید تا حالت سایه روشن پیدا كند.

گلبرگ ها را چند لحظه روی كف اتوی داغ قرار دهید و بردارید، سپس به وسیله سمبه وسط آنها را گود كنید.

با ایجاد سوراخی در وسط گل، پرچم و كاسبرگ را به گل وصل كنید و ساقه را در انتهای گل فرو كنید.

اندازه حقیقی گلبرگها را از روی تصویر پرینت بگیرید.

چند شاخه آویز را به این ترتیب گل بزنید.

 

 

طرز تهیه پاپیتال

اندازه حقیقی الگو را پرینت بگیرید  و از فوم ببرید. رنگ روغنی را با كمی مایع اسكاتیف مخلوط كنید و به وسیله یك تكه اسفنج از وسط پایین برگ به سمت لبه های آن به حالت سایه روشن بكشید. بهتر است لبه های برگ به رنگ اصلی فوم باقی بماند.

برگ را كف اتوی داغ قرار دهید و فوراً روی قالب برگ بگذارید و فشار دهید و با فشار قالب برگ شیارهایی روی برگ ایجاد كنید. اگر قالب در دسترس نداشتید به وسیله یك خودكار سبز شیارهایی به حالت طبیعی روی برگ ایجاد نمایید.

پشت برگ را به وسیله چسب حرارتی به پشت برگ ها بچسبانید و سپس برگ ها را روی ساقه ی اصلی یا ریسه قرار دهید.

ریسه های پاپیتال و گل ستاره ای را در یك گلدان دیواری تزیین كنید و به دیوار بیاویزید.

منبع : زن روز

+ نوشته شده در  دوشنبه 8 شهریور1389ساعت 10:30 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

قصه و درس های کودکانه

 

کودک

شمار روزافزونی از روان درمانگران از قصه و داستان برای کمک به حل مشکلات مردم استفاده می‌کنند. کارل یونگ در کتاب انسان و سمبل‌هایش می‌نویسد که ما اگر چه ممکن است پس زمینه‌های فرهنگی و مذهبی متفاوتی داشته باشیم اما همه در ضمیر خودآگاه مشترکی سهیم هستیم. او معتقد بود که انسان‌ها از سمبل‌های یکسان یا مشابهی استفاده می‌کنند که نماینده هر دو جنبه والا و پست حیات روانی هستند. برونوبتلهایم، مشهورترین روانشناس در این زمینه است که از داستان به عنوان روش درمانی کودکان استفاده می‌کرد. او مربی و درمانگر کودکان روان پریش بود. به عقیده بتلهایم، مشکل‌ترین کار در آموزش کودکان مساعدت به آنان در درک معنای زندگی است تا به بلوغ روانی دست یابند. او در کتاب «برجسته‌اش کاربردهای افسونگری» می‌نویسد: صرف نظر از نقش حیاتی و مهم سرپرستان کودکان، میراث فرهنگی که به شکل افسانه‌ها است به زندگی آنها معنا می‌بخشد. وی معتقد است که وقتی بچه‌ها را در برابر ادبیات قرار می‌دهیم، قصه‌ها بیشترین جاذبه را برای آنها دارند.

او چنین توضیح می‌دهد: موضوع این نیست که فضیلت در پایان پیروز و اخلاقیات ترویج می‌شوند بلکه این است که قهرمان قصه، جذاب‌ترین مسئله برای کودک است و او در تمام مبارزات قهرمان خود را در نقش قهرمان قصه می‌بیند. به خاطر این هم ذات پنداری، کودک تصور می‌کند که به همراه قهرمان داستان از آزمون‌ها و بلایا به زحمت می‌افتد و با او به پیروزی دست می‌یابد.

داستان‌ها به کودکان می‌آموزند که مبارزه علیه مشکلات شدید در زندگی اجتناب‌ناپذیر و بخشی طبیعی در حیات بشری است

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 7 شهریور1389ساعت 1:49 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
 • بازی هایی که جدی می شود

   

  بازی کودک

  شما با دیدن واكنش ها و رفتارهای کودکتان ذوق زده میشوید، او را تشویق میکنید تا بیشتر پیشرفت کند، هیجان زده میشوید؛ اما بعضی وقتها، از تأخیر او در ارتباط برقرار کردن، احساس نگرانی میکنید. نگران رشد او هستید، چون فکر میکنید او هنوز نسبت به اسباب بازی هایش واكنش نشان نمیدهد یا روز و شب را تشخیص نمیدهد. در این مورد، نگران نباشید. ]چون هر نوزادی، روند مخصوص رشد خودش را دارد و پیشرفت و رشد دو کودک در یک سن، کاملا متفاوت است.

   هر نوزادی، روند مخصوص رشد خودش را دارد و پیشرفت و رشد دو کودک در یک سن، کاملا متفاوت است.

   


 • ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 7 شهریور1389ساعت 1:43 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  آموزش چپ و راست از طریق بازی

   

  عروسک خیمه شب بازی

  عروسک خیمه شب بازی حرف بزن

  روش اجرا

  یک عروسک خیمه شب بازی انتخاب کنید (نوعی که به شما اجازه ی استفاده از انگشت شست، اشاره و میانی را می دهد، نوع بسیار خوبی است).

  به کودک سه ساله ی خود همه ی چیزهایی را که عروسک خیمه شب بازی با دست هایش می تواند انجام دهد نشان دهید: دست زدن، تکان دادن و نوازش کردن، هم چنین چیزهایی که عروسک خیمه شب بازی می تواند با سرش انجام دهد: تکان دادن سر، با سر بله گفتن و با سر نه گفتن را به کودکتان نشان دهید.

  شعر  زیرا را بخوانید. وقتی که هر بخشی از شعر را می خوانید صدایتان را بلند یا آهسته کنید:

  عروسک خوبم، میتونی دست هاتو به هم بزنی، دست هاتو به هم بزن، دست هاتو به هم بزنی

  (با صدای عروسک) بله، من میتونم دست هامو به هم بزنم

  دست ها رو به هم بزن، دست ها رو به هم بزن(دست های عروسک را به هم بزنید)

  با این بازی مهارتهای حرکتی ظریف تقویت می شود.

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 7 شهریور1389ساعت 1:37 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  بازی با دنیای رنگ ها

  کودک و بازی

  با ما همراه باشید تا چند بازی جذاب را برای سنین سه تا چهار سال فرزندانتان به شما معرفی کنیم.

  خاصیت آهن ربایی

  وسایل مورد نیاز: یک یا چند آهن ربا ، کارت راهنما با یک تکه مقوا، درب بطری، گیره ی کاغذ، پاک کن، دکمه، پیچ یا مهره، تراشه ی چوب، کبریت سوخته و غیره، یک تکه نمد مربع مستطیل قرمز رنگ به ابعاد تقریبی 20×15 سانتی متر

  یک تکه نمد مربع مستطیل سبز رنگ به ابعاد تقریبی 20×15سانتی متر،

  روش اجرا

  هر یک از اشیا را برای کشش (جاذبه) آزمایش کنید. آن هایی را که توسط آهن ربا جذب می شوند بر روی نمد سبز رنگ و آن هایی را که جذب نمی شوند بر روی نمد قرمز رنگ بگذارید. کودکان را تشویق کنید تا اشیایی را پیدا کنند و به این مجموعه اضافه نمایید. اگر بیش تر از یک آهن ربا در اختیار دارید می توانید از آن ها برای نشان دادن قطب های مثبت و منفی آهن ربا استفاده کنید. اشیایی را بر روی یک صفحه ی مقوایی بگذارید و یک آهن ربا را در زیر آن صفحه قرار دهید تا اگر نیروی مغناطیسی بتواند اشیا را جذب کند، آن را مشاهده کنید. اطمینان حاصل کنید که ظرف نگه دارنده به اندازه ی کافی بزرگ است که اشیا روی آن قرار گیرند.

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 7 شهریور1389ساعت 1:32 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  بازی با ماکارونی

  کودک

   شکل های دایره ای

  شکل یک دایره بر روی یک مقوا (ترجیحاً سفید رنگ) ترسیم کنید و سپس آن را ببرید.

  این دایره ی بریده شده را به کودکتان نشان دهید و به او بگویید که قصد دارید به دنبال شکل های گرد بگردید. برای مثال وقتی می خواهید سوار اتومبیل شوید به شکل های دایره مانند تایرهای اتومبیل و فرمان اتومبیل اشاره کنید.

  از کودکتان بخواهید زمانی که یک شی دایره ای شکل را دید آن را به شما نشان دهد.

  هر زمان احساس کردید که کودک، شکل دایره را یاد گرفته است این بازی را با شکل مربع انجام دهید.

  پس از یادگیری شکل مربع، این بازی را با یادگیری شکل های دیگر انجام دهید.

  کودک شما با انجام این بازی به تدریج شکل های مختلف را خواهد شناخت.

  درک شباهت ها و تفاوت ها یکی از مولفه های هوش محسوب می شود . با این بازی شما به رشد هوشی کودکتان کمک می کنید .


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 7 شهریور1389ساعت 1:21 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  آموزش مهارتی به نام بازی 

  کاربران عزیز در مقالات متعدد بازی هایی را فراخور سن کودکان شما معرفی کرده و به تشریح آنها پرداخته ایم . در این مطلب نیز قصد داریم بازی هایی را برای کودکان سه تا چهار سال برای شما ارائه دهیم تا اوقاتی خوب و آموزنده ای را برای فرزندان شما به وجود آوریم .

  بازی ارتعاش

  وسایل مورد نیاز: لیوان های کاغذی، میخ کوچک، گیره های کاغذ، بند، آب .

  1- با استفاده از یک میخ کوچک یک سوراخ به اندازه ی قطر بند در ته یک لیوان کاغذی ایجاد کنید.

  2- یک بند به طول 30-20 سانتی متر به درون سوراخ لیوان وارد کنید.

  3- یک گیره بردارید و سربند را به آن گره بزنید و بند را بکشید به طوری که گیره در ته لیوان به صورت افقی قرار گیرد.

  4- در داخل لیوان مقدار کمی آب بریزید تا بند خیس شود.

  5- لیوان را در یک دست بگیرید و انگشتان دست دیگرتان را درست زیر ته لیوان قرار داده و بند را محکم بگیرید.

  6- حالا انگشتان خود را به طرف پایین بند بکشید. چه اتفاقی می افتد؟ اگر خوب کار نکند، شما به آب بیش تر یا تمرین زیادتر نیاز دارید، و اگر خوب کار کند، صدایی شبیه به صدای یک گله فیل را خواهید شنید.

  از لیوان هایی با اندازه هایی متفاوت استفاده کنید و به مقایسه صداهای ایجاد شده بپردازید. هم چنین این آزمایش می تواند با استفاده از بندهایی با اندازه ها و نوع های مختلف، انجام گیرد. آیا همه ی صداهایی که با این آزمایش ایجاد می شوند، یکسان خواهند بود؟

  چند مجله ی رنگی انتخاب کنید و آن ها را به ترتیب به کودکتان بدهید تا در آن ها تصویرهایی که دارای رنگ مشابه با آن رنگی هستند که کودک تازه آموخته است، به شما نشان دهد.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 7 شهریور1389ساعت 12:23 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  بازی های فراموش شده ی کودکانه

  معرفی بازی های فراموش شده برای کودکان

  نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که بازی و اسباب بازی برای کودکان بسیار مهم تلقی می شود به طوری که آنها بیشترین ساعات بیداری خود را به بازی و فعالیت می پردازند. از طرفی کودکان زمان بازی را بسیار دوست دارند و این زمان را بر هر چیز دیگری مقدم می دانند. البته انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش دبستانی، اسباب بازی های آموزشی است چرا که این گروه از اسباب بازی ها موجب پرورش تفکر، تخیل، سرگرمی، لذت و مهمتر از همه یادگیری در کودک می شود و او را با مفاهیم و دنیای پیرامون آشنا می کند.

  اما در این مقاله قصد داریم در مورد نوع دیگری از اسباب بازی ها یعنی اسباب بازی های بیرونی صحبت کنیم. منظور از اسباب بازی های بیرونی، ابزارهای بازی است که در هوای آزاد مورد استفاده قرار گرفته و در پارکها، حیاطهای مهدکودک و حتی برخی از خانه ها وجود دارند. این اسباب بازی ها، بخاطر ویژگی های منحصر به فردی که دارند در مکانهای بسته و اتاق قابل استفاده نبوده و حتماً نیازمند فضای باز هستند. تاب، سرسره، الاکلنگ، موتورها و ماشینهای شارژی یا حتی بنزینی، ... همه جز این دسته از بازی ها هستند.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 7 شهریور1389ساعت 12:14 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
   

  نقاشي از طبيعت در زمستان

  حسن بلندی کرویق

   

  اصول طراحی چهره نیم رخ از اکسیس تا ...

   

   
   حسن بلندی کرویق
   
   

   
   
   حسن بلندی کرویق
   

  طبيعت بيجان

   
   
   
   

   
   حسن بلندی کرویق
   
   
   
   

  این نقاشى و مجسمه ها، چگونگى زندگى افراد را در زمینه هاى گونه گون حفظ کرده است. سزاوار است که ما آن را دیوان شکل زندگى و حالات بشر بدانیم؛ چرا که انسان و حیوان را در چگونگی هاى گوناگون خوشحالى، خوشنودى، آرامش و… به تصویر مى کشند.

  اینک، پس از بررسى روایات، به آیات مى نگریم، تا ببینیم آیا در قرآن کریم، دلیل و یا شبه دلیل بر حرام بودن نقاشى و مجسمه وجود دارد، یا خیر؟
  1 . برخى کلمه (الانصاب) را در قول خداوند متعال که مى فرماید:
  (انّما الخمر و المیسر والانصاب و الازلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه.)( 21)
  همانا شراب و قمار و بتها و گروبندى با تیرها، پلیدى و کار شیطان است، از آن اجتناب کنید. به (اوثان) تفسیر کرده اند. با این که این تفسیر، روشن ترین دیدگاه در تفسیر (الانصاب) نیست، بلکه روشن ترین تفسیر آن است که (انصاب) سنگهایى بوده که نصب مى کرده اند و بر آنها قربانى مى کرده اند.
  هیچ کس مخالفت نکرده که بت گرفتن مجسمه و ساختن بت، ترویج شرک است و حرام بودن آن مورد اتفاق، لکن صحیح نیست که حکم به تحریم را بگسترانیم و همه گونه مجسمه را در زیر پوشش آن قرار دهیم، حتى آن مواردى که قصد ترویج بت پرستى نیست و این معنى از آن فهمیده نمى شود

  این نقاشى و مجسمه ها، چگونگى زندگى افراد را در زمینه هاى گونه گون حفظ کرده است. سزاوار است که ما آن را دیوان شکل زندگى و حالات بشر بدانیم؛ چرا که انسان و حیوان را در چگونگی هاى گوناگون خوشحالى، خوشنودى، آرامش و… به تصویر مى کشند.

   

  اینک، پس از بررسى روایات، به آیات مى نگریم، تا ببینیم آیا در قرآن کریم، دلیل و یا شبه دلیل بر حرام بودن نقاشى و مجسمه وجود دارد، یا خیر؟


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  پنجشنبه 4 شهریور1389ساعت 10:58 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  آغاز مرحله دوم

   

  ثبت نام

   

  پیش دبستانی

   

  کانون استان قزوین

  با عنایت به ایجاد ظرفیت های جدید در مرکز تخصصی آموزش کودکان استان قزوین این مرکز مفتخر است

   از روز ششم شهریور ماه به صورت محدود از بین کودکان استان ثبت نام به عمل آورد .

  برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت نه صبح تا چهارده بعداز ظهر به واحد پیش

   دبستانی کانون استان مراجعه فرمایید .

  + نوشته شده در  پنجشنبه 4 شهریور1389ساعت 10:5 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
   

  تاثیر موسیقی بر مغز انسان

   

  نویسنده: علي ابراهيمي

  موسیقی روح را به حرکت وامی دارد و قادر است تاثیرات قوی و متفاوتی بر جای بگذارد، می تواند انسان را آرام و یا هیجان زده کند. به راستی موسیقی چگونه ما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ موسیقی می تواند به روش های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد، در علم پزشکی به عنوان یک منبع تحقیقاتی و نیز برای درمان امراضی چون حملات ناگهانی، فشار خون پایین، بیماری های روانی، افسردگی، بی خوابی و به طور کلی می توان گفت به عنوان عامل موثر در بهبود سریع تر بیماری ها، به کار می رود.

  طبق تحقیقات موسیقی شناسان، گوش دادن به موسیقی – بسته به نوع موسیقی – می تواند بر متابولیسم (تحولات و دگرگونی ها حیاتی) بدن تاثیر بگذارد، فشار خون را بالا یا پایین ببرد، توازن انرژی برقرار کرده و به هضم غذا کمک کند.

  تحقیقات نشان داده که موسیقی های آرام (مانند موسیقی کلاسیک با تمپوی پایین)، آرامش بخش هستند، احساسی که از سی دقیقه گوش دادن به چنین موسیقی بوجود می آید معادل آرامشی است که از خوردن یک قرص والیوم حاصل می شود.

  از آنجا که در این نوع موسیقی، شعری وجود ندارد، ملودی، تن، آهنگ و ریتم است که تاثیر گذار است و هر دو نیمکره مغز را درگیر جریان خود می کند.

  بر طبق تحقیقات مشابه، موسیقی ممکن است تاثیر منفی نیز داشته باشد. بر حسب اینکه موسیقی خوب یا بد گوش بدهیم، می تواند مانند زهر در بدن عمل کند.

  مطالعاتی که در زمینه تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان انجام شده، نشان داده که برای مثال، موسیقی راک، رشد گیاه را متوقف می کند و برعکس، موسیقی کلاسیک، باعث تسریع رشد گیاه می شود.

  قدرت موسیقی به حدی است که می تواند مانند مصرف دارو اعتیاد آور شود. می توان گفت موسیقی ابزار قدرتمندی است که می تواند تاثیرات مثبت روحی و جسمی بسیاری بر اشخاص داشته باشد، البته اگر درست به کار گرفته شود، در غیر اینصورت، ممکن است تاثیرات منفی به همراه داشته باشد.

   

  + نوشته شده در  چهارشنبه 3 شهریور1389ساعت 12:17 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  اتاق كودك خود را چگونه تزئین  کنیم

   

   

   
   

  در مبحث‌ مناسب‌سازی‌ خانه‌ - چه‌ بزرگ‌ و چه‌ كوچك‌ - باید توجه‌ داشت‌ كه‌ خانه‌ فقط‌ و فقط‌ یك‌ سرپناه‌ نیست‌ بلكه‌ لازم‌ است‌ نیازهای‌ رفتاری ، روانی‌ و اجتماعی‌ ساكنان‌ خود را نیز پاسخگو باشد. به‌ این‌ ترتیب‌ فضاهای‌ اختصاصی‌ هر یك‌ از افراد خانواده‌ باید متناسب‌ با سن‌ و سال ، چگونگی‌ فعالیت ها و روحیه‌ افراد آراسته‌ شود تا علاوه‌ بر كارآمد بودن، نیاز فطری‌ شخص‌ به‌ آرامش‌ و زیبایی‌ را نیز برآورده‌ سازد.

   

   

   
   

  اتاق‌ كودكان ‌ برخلاف‌ اتاق‌ پدر و مادر فقط‌ اتاق‌ خواب‌ و استراحت‌ نیست‌ بلكه‌ محل‌ بازی، انجام‌ تكالیف‌ درسی‌ و به‌ طور خلاصه‌ اتاق‌ زندگی‌ است. این‌ اتاق‌ معمولاً مساحت‌ كمتری‌ نسبت‌ به‌ اتاق‌ پدر و مادر یا سایر بزرگترهای‌ خانواده‌ دارد. كوچك‌ بودن‌ اتاق‌ همراه‌ با خرده‌ ریزهای‌ فراوان‌ كودكان‌ و نیز تمایل‌ فطری‌ بچه‌ها به‌ شادی، تمهیدات‌ ویژه‌ای‌ را برای‌ ساماندهی‌ فضای‌ اتاق‌ آنها می‌ طلبد.

  بنابراین‌ برای‌ مناسب ‌سازی‌ اتاق‌ كودكان‌ باید علایق‌ و نكات‌ مورد توجه‌ آنها را شناخت‌ و به‌ آن‌ (حداقل‌ در اتاق‌ خودشان) احترام‌ گذاشت‌ و از نظرات‌ آنها استفاده‌ كرد.

  صرف ‌نظر از سلیقه‌ های‌ شخصی، برخی‌ از ویژگی ها میان‌ كودكان‌ مشترك‌ است‌ كه‌ از آنها نیز می ‌توان‌ بهره‌ برد:

  - از میان‌ شكل ، جنس‌ و رنگ‌ اشیاء ، كودكان‌ بیش‌ از همه‌ به‌ رنگ‌  توجه‌ دارند و فضاهای‌ رنگی‌ برای‌ آنها جذاب‌ است.

  - در طرح های‌ رنگارنگ، طرح هایی‌ با لكه ‌های‌ بزرگ‌ رنگی‌ یا زمینه‌ های‌ رنگی‌ قوی‌ بیش‌ از طرح های‌ ریز نقش‌ و نامفهوم‌ نظر كودكان‌ را جلب‌ می ‌كند.

   

   

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  سه شنبه 2 شهریور1389ساعت 10:39 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

   

  اقتصاد مطبوعات کودک و نوجوان ضعيف است

  خبرگزاري موج

  زينب راز دشت

  با توجه به پيشينه انتشار و توليد مطبوعات کودک و نوجوان در ايران، ضعف هايي دراقتصاد مطبوعات کودک و نوجوان وجود دارد که در جهت رفع اين مشکلات اقدامات جدي صورت نگرفته است. عدم تمايل کودکان و نوجوانان به نشريات، تيراژ پايين مطبوعات کودک و نوجوان و اقتصاد ضعيف آن از جمله مشکلاتي است که مطبوعات کودک و نوجوان ما با آن روبرو هستند. در اين خصوص با چند تن از اهالي مطبوعات کودک و نوجوان به گفتگو نشستيم و آنچه از نظر مي گذرانيد حاصل نظرات اين کارشناسان است.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  سه شنبه 2 شهریور1389ساعت 10:6 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  Image

  مفهوم عشق در سینمای کودک و نوجوان ایران

  سايت خبري سيما فيلم/منوچهر اكبرلو: روان شناسان بر مفهوم «دلبستگی» تاکید فراوان دارند. از جمله «بالبی» معتقد است که نیاز دلبستگی یکی از نیازهای نخستین کودک (مانند تغذیه) است. این نیاز از نظر او نقشی اساسی در تحول شخصیت فرد دارد. کودک به تدریج در دوران رشد، رفتارهایی را نشان می دهد که نشانگر این نیاز هستند. رفتارهایی همچون لبخند زدن، خواستن، سعی در ایجاد تماس، جابه جا شدن و... که هدف همه آنها تجسس نزدیک شدن با چهره ای است که کودک به آن دلبسته است. بدیهی است که در دوره های مختلف، این رفتار تنوع می یابد. از سوی دیگر، کودکان با مفاهیم نه به صورت تجریدی، که به صورت عینی وملموس روبه رو می شوند.
  درک تجریدی از حدود 12 سالگی به بعد است که اتفاق می افتد. یعنی زمانی که دوره هوش انتزاعی یا عملیات منطق صوری است. بنابراین او مفاهیم را با آدم ها، موجودات و رویدادهای اطراف ارتباط می دهد تا قادر شود آن ها را درک کند.( برای مطالعه بیشتر این بحث، نک: روان شناسی ژنتیک، دکتر محمود منصور، نشر ترمه.)
  هدف این نوشتار ارایه تعریف پیشنهادی برای مفهوم عشق نیست. این نوشتار مفهوم «دلبستگی» را با توضیحی که پیش از این آمد در نظر می گیرد و با توجه به نکته درک عینی کودکان از این مفهوم، به مرور آن در سینمای کودک و نوجوان ایران می پردازد.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  سه شنبه 2 شهریور1389ساعت 9:41 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
  خداحافظی برنامه کودک از شبکه یک سیما
  اما با تصميم اخير مديران سيما مبني بر تعطيلي تمامي برنامه‌هاي كودك شبكه اول سيما، برنامه «عمو پوررنگ» نيز چاره‌اي جز رفتن به شبكه دو سيما ندارد. اين در حالي است كه به نظر مي‌رسد سازندگان برنامه «عموپورنگ» همانند گذشته به رفتن به شبكه‌ي دو سيما تمايلي ندارند و احتمال مي‌رود، اين تصميم مديران سيما به تعطيلي برنامه و حتي لغو ويژه برنامه نورزي «عمو پوررنگ» بيانجامد.
  شبكه اول سيما از سال آينده برنامه‌ي كودك پخش نمي‌كند؛ اين شبكه در حال حاضر روزي يك ساعت برنامه‌هاي مختص به كودكان و نوجوانان را به روي آنتن مي‌برد.

  به گزارش ايسنا، معاونت سيما در حالي بر تعطيلي تمامي برنامه‌هاي كودك و نوجوان شبكه اول سيما تصميم گرفته كه پخش ويژه برنامه‌هاي نوروزي كودك و نوجوان اين شبكه هم‌چنان به قوت خود باقي است و اجرايي كردن اين تصميم به بعد از تعطيلات نوروز و از پانزدهم فرودين ماه به بعد موكول مي‌شود.

  با اختصاص تعريف شبكه كودك به شبكه دو سيما كه از تابستان سال گذشته صورت گرفت، گروه كودك شبكه اول سيما منحل شد و از تعداد برنامه‌هاي كودك و نوجوان اين شبكه نيز كاسته شد.

  بر اين اساس بسياري از برنامه‌هاي كودك شبكه اول از همان ابتدا به شبكه دو سيما رفتند.

  مديريت گروه كودك و نوجوان شبكه اول را در آن زمان محمد ميركياني بر عهده داشت، اما با رفتن گروه كودك و نوجوان شبكه يك به شبكه دو، ميركياني هم به اين شبكه رفت، اما پس از چندي، جاي خود را به بهمن مشکيني داد.

  همزمان با رفتن برنامه‌هاي شبكه اول به شبكه دو كه از آن جمله مي‌توان به «خاله شادونه» اشاره كرد، برخي از برنامه‌هاي كودك و نوجوان شبكه اول هم‌چنان در اين شبكه باقي ماندند كه از آن جمله مي‌توان به برنامه «عمو پوررنگ» اشاره كرد.

  اما با تصميم اخير مديران سيما مبني بر تعطيلي تمامي برنامه‌هاي كودك شبكه اول سيما، برنامه «عمو پوررنگ» نيز چاره‌اي جز رفتن به شبكه دو سيما ندارد. اين در حالي است كه به نظر مي‌رسد سازندگان برنامه «عموپورنگ» همانند گذشته به رفتن به شبكه‌ي دو سيما تمايلي ندارند و احتمال مي‌رود، اين تصميم مديران سيما به تعطيلي برنامه و حتي لغو ويژه برنامه نورزي «عمو پوررنگ» بيانجامد.

  به گزارش ايسنا، در حال حاضر برنامه «عموپورنگ» به صورت يك روز در ميان از شبكه اول پخش مي‌شود. اين برنامه سال‌هاست كه در نظرسنجي‌هاي مركز تحقيقات، مطالعات و سنجش برنامه‌اي صداوسيما، در زمره پرمخاطب‌ترين برنامه‌هاي كودك قرار مي‌گيرد.

  + نوشته شده در  سه شنبه 2 شهریور1389ساعت 9:22 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

  اصول و روش‏هاى آموزش مفاهيم دينى به كودكان

  على مقدّسى‏پور

  مقدّمه

  در رابطه با چگونگى آموزش مفاهيم دينى به كودكان اختلاف‏نظرهايى وجود دارد. گروهى معتقدند پيش از بلوغ نبايد به كودك آموزش دينى داد و گروهى عكس اين نظر را معتقدند. از نظر اسلام، به ويژه براساس سيره و رهنمودهاى معصومان عليهم‏السلام ، آموزش مفاهيم دينى از هنگام تولد شروع مى‏شود و آموزش در دوره كودكى پايه و اساس در دوره‏هاى ديگر است.(2) از طرفى، آموزش صحيح و مؤثر بدون در نظر گرفتن توانايى ذهنى كودك مطلوب نيست و ممكن است كودك را نسبت به يادگيرى دلسرد و يا در يادگيرى او اختلال ايجاد نمايد. از اين‏رو، آموزش مفاهيم دينى به كودكان گرچه امرى بسيار مقدس و والا است، اما موفقيت درآن، در گرو آگاهى و شناخت اصول و روش‏هاى آموزشى متناسب با آن است. به فرموده امام اميرالمؤمنين عليه‏السلام هيچ حركتى نيست مگر اين‏كه انسان در به انجام رساندن آن نياز به شناخت و آگاهى دارد: «ما مِن حَرَكة اِلاَّ وَ اَنتَ مُحتاجٌ فيها الى مَعرِفَه.»(3)


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  دوشنبه 1 شهریور1389ساعت 1:54 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  اصول و روش‏هاى آموزش مفاهيم دينى به كودكان

  على مقدّسى‏پور

  مقدّمه

  در رابطه با چگونگى آموزش مفاهيم دينى به كودكان اختلاف‏نظرهايى وجود دارد. گروهى معتقدند پيش از بلوغ نبايد به كودك آموزش دينى داد و گروهى عكس اين نظر را معتقدند. از نظر اسلام، به ويژه براساس سيره و رهنمودهاى معصومان عليهم‏السلام ، آموزش مفاهيم دينى از هنگام تولد شروع مى‏شود و آموزش در دوره كودكى پايه و اساس در دوره‏هاى ديگر است.(2) از طرفى، آموزش صحيح و مؤثر بدون در نظر گرفتن توانايى ذهنى كودك مطلوب نيست و ممكن است كودك را نسبت به يادگيرى دلسرد و يا در يادگيرى او اختلال ايجاد نمايد. از اين‏رو، آموزش مفاهيم دينى به كودكان گرچه امرى بسيار مقدس و والا است، اما موفقيت درآن، در گرو آگاهى و شناخت اصول و روش‏هاى آموزشى متناسب با آن است. به فرموده امام اميرالمؤمنين عليه‏السلام هيچ حركتى نيست مگر اين‏كه انسان در به انجام رساندن آن نياز به شناخت و آگاهى دارد: «ما مِن حَرَكة اِلاَّ وَ اَنتَ مُحتاجٌ فيها الى مَعرِفَه.»(3)


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  دوشنبه 1 شهریور1389ساعت 1:53 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
   
  اسباب بازی های مناسب برای کودکان پیش دبستانی
   

  بازی و اسباب بازی برای کودکان بسیار مهم می باشد. به طوری که آنها بیشترین ساعات بیداری خود را به بازی و فعالیت می پردازند. کودکان زمان بازی را بسیار دوست داشته و این زمان را بر هر چیز دیگری مقدم می دارند. انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در هر سنی بسیار حائز اهمیت است. به طوری که بهترین و مناسب ترین اسباب بازی برای کودکان به ویژه در سنین پیش دبستانی، اسباب بازی های آموزشی است. چرا که این گروه از اسباب بازی ها موجب پرورش تفکر، تخیل، سرگرمی، لذت و مهمتر از همه یادگیری در کودک می گردد و او را با مفاهیم و دنیای پیرامون آشنا می سازد. علاوه بر اینها، اسباب بازی باید از ایمنی و کیفیت لازم برخوردار باشد. به اعتقاد انجمن جهانی تعلیم و تربیت دوران کودکی ( ACEI ) اگر اسباب بازی های کودکان به دقت انتخاب شوند، موجب ارتقای کیفیت بازی و رشد کودک می گردند. اسباب بازی های آموزشی، نقش بسزایی در رشد کودکان پیش دبستانی ایفا می نمایند. آنها موجب بالا رفتن هوش، مهارتهای اجتماعی و همچنین رفتارهای احساسی کودکان می گردند. اینگونه اسباب بازی ها طراحی شده اند تا دید وسیع تری در گروه های سنی مختلف ایجاد نمایند.

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 31 مرداد1389ساعت 11:24 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  انتخاب يك مهد خوب‌

  براي شما اتفاق افتاده است كه در انتخاب مهد كودك خوب براي فرزندتان بر سر دوراهي قرار گرفته باشيد؟ به هر مهدكودك كه مراجعه مي‌كنيد به يك گونه در انتخاب دچار مشكل مي‌شويد، نمي‌دانيد كه اين مهد براي فرزند شما مناسب است يا نه؟

  وقتي ديگران به شما ايراد مي‌گيرند كه چقدر وسواس به خرج مي‌دهيد پيش خود مي‌گوييد مگر مي‌شود فرزند و جگر گوشه خود را براحتي به مكاني و به دست مربياني سپرد كه نسبت به نحوه كار آنها آشنا نيستيد و چطور مي‌توان براي 8 ساعت نسبت به وضعيت فرزند خود كه نمي‌دانيد چگونه مراقبت مي‌شود بي‌تفاوت ماند. وقتي به مهد كودك‌هاي مختلف مراجعه مي‌كنيد در هر كدام از آنها شرايط و ويژگي‌هاي متفاوتي را مي‌بينيد. در برخي از آنها فضاي تاريك و دلگير داخل ساختمان و امكانات ابتدايي براي بازي كودكان شما را از انتخاب آن منصرف مي‌كند در برخي ديگر نحوه برخورد مربيان شما را مردد مي‌سازد. آنهايي كه هم ساختمان مناسب دارند و هم مربيان خوب، داراي شهريه‌هاي سنگين هستند كه پرداخت آن در توان تمامي خانواده‌ها خصوصا كارمندان نيست. بنابراين اين پرسش پيش مي‌آيد كه بالاخره يك مهد كودك خوب بايد داراي چه ويژگي‌هايي باشد. قبل از پرداختن به اين موضوع بد نيست اين بحث را مورد بررسي قرار دهيم كه آيا فرستادن كودك به مهد ضروري است يا نه؟


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 31 مرداد1389ساعت 10:55 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

   شناسی و تاثیرات روانی رنگ

  نقاشی در کودکان و روانشناسی رنگها

   

       غالبا هر رنگی از نظر روانی، معنی خاصی دارد. رنگ همیشه معرف و وسیله ای برای بیان و ارتباط احساسات و عقاید بوده و هست، به طوری که می توان با زبان رنگها صحبت کرد. یک رنگ در یک نظام اجتماعی مشخص، ممکن است دارای مفهومی باشد که در نظام دیگر معنی متضاد آن را بدهد. به طور مثال: در بعضی قبایل موزامبیک رنگ سیاه، رنگ خوشی و شادی است. رنگ قرمز تقریبا در همه جا معنای قدرت را القا می کند زیرا با خون که نماد زندگی است، همرنگ است.

   

       درباره رنگها موضوعی که بیشتر مورد توجه است محتوای روانی آنهاست. همه مردم تمایز بین رنگهای گرم (قرمز، زرد، نارنجی) و رنگهای سرد (آبی، سبز، بنفش) را می شناسند. رنگهای گرم تحریک کننده و سبب فعالیت و جنب و جوش و مولد حرکت و شادی هستند. در حالی که رنگهای سرد، برعکس موجب حالتهای انفعالی، سکون، بی حرکتی و تلقین کننده غم و اندوه هستند.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 31 مرداد1389ساعت 10:24 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
   
  کاربردهای شعر برای کودکان

  نهضت قریشی نژاد

  "بهره مند کردن کودک از عشق به شعر، به این می ماند که چشمه ای یا جویباری درونی و همیشگی از شادابی و تازگی در درونش روان کنیم.
  آن هم نه شادابی تنها چرا که دوست داشتن و درک شعر، گونه ای دریافت و حس ششم برای فرد به ارمغان می آورد که در روبه رو شدن با زندگی و جهان پیرامون از او انسانی چالاک می سازد. چالاک به مفهوم بسیار بسیار زنده!"
    رومر گودن ۱۹۹۸ شعر زبان شادی ها،غم ها، آرزوها، آمال و نفرت هاست. شعر وسیله ی تفریح و سرگرمی و به شادی گذراندن اوقات فراغت است.  زبان همدردی، هم زبانی و هم آهنگی است. همه ی کودکان به طور فطری شعر را دوست دارند و از آن لذت می برند. پس پدران و مادران و مربیان وظیفه دارند در سنین کودکی شنیدن و خواندن شعر را در کودکان تقویت کنند و این کار را تا سنین نوجوانی نیز ادامه دهند تا علاقه به شعر در آن ها ذاتی شود. توجه به تاثیرات شعر برای پرورش عواطف،احساسات و درک کودکان- که در زیر می آید- دلایلی است که وارد کردن کودکان به دنیای شعر را ضروری می کند.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  شنبه 30 مرداد1389ساعت 9:35 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

   همه چيز در مورد رنگ نارنجي

  نوشته شده توسط مَيسا

  رنگ نارنجي نمايانگر شادي، نشاط و خوش خلقي است و در گرمابخشي بينظير است. استفاده از رنگ نارنجي در محيط همچون تنفس اكسيژن پاك، زندگيبخش است. به گفته فرانك سيناترا نارنجي از شادترين رنگهاست.

  نارنجي شور و نشاط را به زندگي تزريق مي‌كند. اين رنگ‌ هم مي‌تواند تند و جسور باشد و هم ملايم و آرام. اين رنگ همانند ديگر رنگ‌ها داراي طيف‌هاي متعددي از جمله: آجري، پرتقالي و ... مي‌باشد.

  فصل پاييز و آتش از عناصري هستند كه شديداً تداعي كننده اين رنگ زيبا مي‌باشند. نارنجي از نيرو و قدرت خاصي برخوردار است كه مي‌تواند حس پويايي و تكاپو را در افراد بيدار نمايد.

  نارنجي مثل بنفش يك رنگ تركيبي شامل زرد و قرمز است. اثر قرمز انرژي زايي است و اثر زرد نشاط ‌آفريني؛ و اين دو رنگ زماني كه با‌هم تركيب مي‌شوند رنگي نشاط‌ آور و انرژي‌زا را به نام «نارنجي» را بوجود مي آورند.

  هر جا نارنجي باشد گرماي خوشايندي نيز پديد مي آيد و فرد حس راحتي و امنيت پيدا مي‌كند. روانشناسان رنگ معتقدند كه نارنجي رنگي است كه احساسات و عواطف را در وجود انسان بيدار مي‌كند و حتي تا حدودي اعتماد به نفس را نيز ارتقا مي بخشد. چنانچه شما در بروز احساسات خود ناتوان هستيد به شما توصيه مي‌كنيم بيشتر از رنگ نارنجي استفاده كنيد زيرا اين رنگ عبور از موانع موجود بر سر راهتان را تسهيل مي بخشد. نارنجي هم اگر مثل صورتي بصورت ملايم و روشن بكار برده شود، مي تواند استرس و تنش را از ميان برداشته و آرامش ايجاد كند. اگر بخواهيم نارنجي را در يك جمله خلاصه كنيم مي‌توانيم بگوييم : "نارنجي شما را شاد و پر از انرژي مي‌كند"

  اگر شما از طرفداران رنگ نارنجي هستيد پس حتماً فرد شاد و خوش صحبتي هم هستيد. متأسفانه اين رنگ كمتر در دكوراسيون‌هاي داخلي ديده مي‌شود و كمتر مورد توجه قرار مي گيرد. از لحاظ انرژي درماني، رنگ نارنجي تجسم خلاقيت و نوآوريست و رنگي است كه هم از لحاظ روحي و هم جسمي قدرت بالايي را منتقل مي‌كند.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  چهارشنبه 27 مرداد1389ساعت 11:26 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

   

  چگونه فرزندان خود را با نماز آشنا کنيم

   

  نوشته شده توسط خاوري   

   

  تربيت ديني فرزندان يکي از دغدغه هاي اصلي خانواده هاي ايراني است. در کشوري که مردم آن به مذهب تشيع معتقدند و سيره امامان بزرگوار را سرمشق زندگي خود قرار مي دهند، طبيعي است که تربيت ديني يکي از پايه هاي اساسي فرزندپروري است. تلاش براي ساختن جامعه برتر و رسيدن به کمال بدون در نظر گرفتن اين پايه اساسي در تربيت کودکان غيرممکن است. بنابراين زدودن افکار غلط و برداشت هاي نادرست از ذهن والدين و در پيش گرفتن راهکارهاي مناسب براي پرورش و تربيت ديني مي تواند به والدين کمک کند فردي متعهد و آگاه به مسائل ديني تحويل جامعه دهند.از آن جا که تربيت ديني از همان دوران کودکي آغاز مي شود بديهي است که والدين براي تربيت ديني زود دست به کار شوند.ام البنين صفري، فوق ليسانس روان شناسي تربيتي درباره تربيت ديني کودکان به خراسان مي گويد: کودکان به طور ذاتي گرايش به انجام تکاليف مذهبي دارند و گرايش آن ها به دين فطري است. اما آن چه باعث مي شود به انجام تکاليف مذهبي متمايل شوند و احساس رضايت خاطر کنند و رفتارهاي مذهبي را درست انجام دهند يا پي گيري کنند به رفتارهاي بزرگسالان و محيطي که در آن رشد پيدا مي کنند، بستگي دارد. واقعيت اين است که تربيت ديني کودکان حوزه اي بسيار ظريف و حساس و در عين حال ساده است. فقط بايد دانست چگونه در برخورد با کودکان احساس خوشايندي ايجاد کنيم، چگونه تعاليم ديني را آموزش دهيم و مهم تر از همه، خودمان به عنوان والدين چگونه رفتار کنيم.

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  چهارشنبه 27 مرداد1389ساعت 9:37 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 


  شعرخوانی«برای» کودکان و نوجوانان

  شعر فارسی مربی ارجمندی است که ارزشهای دینی،‌ اخلاقی، اجتماعی و انسانی را در خود نهفته دارد و به اقتضای نیاز خواننده، وی را سیراب می‌نماید. شعر ناب فارسی خواننده را به سوی تخیل،‌ عاطفه،‌ زبان و اندیشة‌ فرهیخته هدایت می‌کند، هم از این رو پدربزرگهای ما شعرخوانی را به عنوان سنت پسندیده‌ای ارج می‌نهادند و شاهنامه و مثنوی و بوستان و گلستان و غزلهای حافظ بهترین اوقاتشان را پ‍ُر می‌کرد. شعرخوانی چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی ظرفیتهای خاصی دارد.
  بلند خواندن شعر، جمع‌خوانی، شعرخوانی در جمع باعث می‌شود درک خواننده از شعر عمیق‌تر صورت بگیرد، زیبایی‌شناسی را غنا می‌بخشد و تسلط بر خواندن شعر را برخواننده پس از چند بار خوانش شعر آسان می‌کند.
  هنگامی که شعر با صدای بلند و در جمع خوانده می‌شود لذت شعرخوانی دوچندان خواهد شد، امکان گفت‌و‌گو بر سر مفاهیم و مضامین و درون‌مایة شعر در جمع امکان کشف و درک و دریافت معانی شعر را برای خوانندگان افزایش می‌دهد. وقتی تک‌تک افراد حاضر در گروه شعر را شنیده و به آن اندیشیده‌اند می‌توانند از منظر خود درباره شعر سخن بگویند و به معنا و مفهوم مورد نظر شاعر نزدیک‌تر شوند. دنبال کردن داستان در شعرهای روایی همچون مثنوی، شاهنامه،‌ حکایات سعدی و… نیز برای خوانندگان لذت‌بخش است، توجه به هندسة‌ دقیق کلمات در شعر، انرژی موسیقایی و عاطفی موجود در واژه‌ها و تناسب در انتخاب واژه‌ها و چیدن آنها در کنار یکدیگر توسط شاعر و هماهنگی بین فرم و محتوا در شعر از عواملی است که خواننده را دچار التذاذ از بلندخوانی شعر می‌نماید و گاه خواننده را به مرز حیرت و شگفت‌زدگی می‌رساند.

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  سه شنبه 26 مرداد1389ساعت 12:28 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  روش های شعر  خوانی برای کودکان

   

  1) روخوانی شعر : از روی کتاب خوانده می شود برای التذاذ .

  2) شعر خوانی : از حفظ یا بهره گیری از حافظه در این نوع ارتباط بهتر و صمیمی تر است چون بدون واسطه

    است .

  3) روش استفاده از نوار : با نوار و موسیقی ، متن از نوار کاست خوانده می شود .

  4)روش خواندن جمعی : گروهی از دانش آموزان ، یا گروهی از دانش آموزان همراه با معلم یا همه  دانش آموزان همراه با معلم می خوانند .

  5) خواندن شعر همراه با دکلمه معلم : دانش آموز ، پدر و مادر و..............با بهره گیری از حرکات سرود راعرضه می کنند .

  6) اجرای شعر به شیوه ی نمایش : این شیوه به ویژه برای قصه های منظوم مناسب تر است

  7)خواندن شعر به شیوه ی سرود و ترانه : شعر با صدای خوش بدون موسیقی یا همراه با موسیقی خوانده می شود ، می توان از چند روش توامان بهره گیری کرد مثلا شعر را با نوار کاست برای کودک عرضه کرد ، در همان موقع باخط خوش ومناسب شعر را در معرض دید او قرار داد سپس دسته جمعی به خواندن مجدد آن پرداخت . هر چه کودک در جریان شعر خوانی  حضور بیش تر داسته باشد بهتر و سریع تر و عمیق تر  شعر را درک ، دریافت و حفظ می کنند .

   

   

  + نوشته شده در  سه شنبه 26 مرداد1389ساعت 11:32 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

   قصه های کودکان چگونه باید باشد

   

  1)     همخوان با احساسات و علاقه آنها باشد .نه مبتنی بر دنیای بزرگسالان .

  2)     دارای ساخت داستانی مناسب کودکان باشد . انگیزه تعقیب را در کودکان ایجاد کند .

  3)     طولانی و ملال آور نباشد ، کوتاه  باشد .

  4)     پیچیده و دارای شخصیت های متعدد نباشد .

  5)     هم خوانی فرهنگی در قصه ها رعایت شود .

  6)     قصه ها نباید بلافاصله لو برود و کودک تا آخر آن حدس بزند .

  7)     قصه هایی که تاثیر مثبت داشته باشدند انتخاب شود ، مثل شجاعت ، دوستی به جای دشمنی  .

  8)     حاوی واژگان فراوان نباشد همچنین جذاب باشد .

  9)     کتاب قصه را کودک بپسندد( طراحی ، نقاشی ،زیبایی ظاهری )

   

  از قصه مهمتر کسی که قصه را می گوید می باشد . تمرین ، تسلط ، دوست داشتن قصه و قصه گویی و شناخت دنیای کودک از ضرورت های کار قصه گویی است

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  سه شنبه 26 مرداد1389ساعت 11:25 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  اصول آموزش مفاهيم دينى به كودكان

  همان‏گونه كه در بخش مفهوم‏شناسى گذشت، اصول عبارت است از قواعد و دستورالعمل‏هاى كلى مبتنى بر تعاليم دينى، پژوهش‏هاى روان‏شناسى و نظريات دانشمندان تعليم و تربيت، كه به منزله راهنماى عمل، در آموزش مفاهيم دينى به كودكان مورد استفاده قرار مى‏گيرند. بنابراين، در اين پژوهش، به بررسى اين اصول مى‏پردازيم.

  اصل سهولت

  منظور از اصل سهولت اين است كه در آموزش مفاهيم دينى به كودكان، بايد توان شناختى، عاطفى و انگيزشى كودكان را در نظر گرفت و از زياده‏روى، خشونت و سخت‏گيرى در روند آموزشى پرهيز نمود؛ زيرا هدف از آموزش مفاهيم دينى، برانگيختن شوق و رغبت كودكان به يادگيرى آموزه‏هاى دينى است و نه صرفا انتقال آگاهى‏هاى دينى. از اين‏رو، پيامبر اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله همواره اين سخن را تكرار نموده‏اند كه «آموزش دهيد و آسان بگيريد و سخت‏گيرى نكنيد»؛(20) چرا كه «خداوند مرا سخت‏گير و سرسخت مبعوث نفرمود، بلكه مرا آموزگارى آسان‏گير مبعوث نموده است.»(21) شهيد مطهرى نيز نقل مى‏كند: «پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله آن‏گاه كه معاذ بن جبل را براى تبليغ دين به يمن فرستاد، به او چنين فرمود: «يا مَعاذُ بَشّروَ لاتُنَفِّرْ وَ يَسّرْوَ لاتُعَسِّرْ»؛ مى‏روى براى تبليغ اسلام، اساس كارت تبشير و مژده و ترغيب باشد، كارى بكن كه مردم مزاياى اسلام را درك بكنند و از روى ميل و رغبت به اسلام گرايش پيدا كنند. نكته‏اى كه پيغمبر اشاره كرد اين بود كه «بَشَّر وَ لا تُنَفِّرْ»؛ كارى نكن كه مردم را از اسلام فرار بدهى و متنفر بكنى. مطالب را طورى تقرير نكن كه عكس‏العمل روحى مردم فرار از اسلام باشد.(22)

  حال با توجه به اصل آسان‏گيرى در آموزش‏هاى اسلامى، رعايت اين اصل در آموزش مفاهيم دينى به كودكان از اهميت بيش‏ترى برخوردار است؛ زيرا بنابر آنچه در بررسى ويژگى‏هاى كودكان بيان شد، مفاهيم دينى امورى هستند كه با فطرت كودك سازگارند و نيازى به تحميل و سخت‏گيرى ندارند، سخت‏گيرى زمانى است كه آموزه‏هايى خلاف خواست فطرى كودك به گونه‏اى براى او ترسيم و تكرار شود كه آن را بدون فكر و انديشه بپذيرد. علاوه بر اين، مفاهيم و آموزه‏هاى دينى سهل و آسان، زمينه‏هاى درونى و انگيزشى لازم را براى كودك فراهم نموده، او را به يادگيرى مفاهيم و حقايق دينى علاقه‏مند مى‏سازد. چنان‏كه خشونت و سخت‏گيرى در امر آموزش مفاهيم دينى، كودك را نسبت به اصل دين و تعاليم حيات‏بخش آن بدبين نموده، آثار و پى‏آمدهاى ناگوارى در روحيه لطيف او باقى خواهد گذاشت. بنابراين، رعايت اين اصل در آموزش مفاهيم دينى كودك چنان مهم است كه ائمه معصومين عليهم‏السلام در سخنان نورانى خويش والدين را بدان سفارش نموده‏اند. بنابر مضمون روايتى از امام صادق عليه‏السلام به نقل از رسول مكرّم اسلام صلى‏الله‏عليه‏و‏آله ، «والدين كارى را كه انجام آن براى كودك آسان و ساده است بپذيرند و آنچه را كه انجامش بر وى سنگين و غير قابل تحمّل است از او انتظار نداشته باشند.»(23)


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 24 مرداد1389ساعت 1:54 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
   
   
   

   

   چگونه به کودک بیاموزیم خود را سرگرم کند

   

  بچه‌ها مدتها قبل از پاگذاشتن به دوران بزرگسالي فشار رواني را تجربه مي‏كنند. برخي کودکان مجبورند با مشکلاتي چون کشمکش‌هاي خانوادگي، طلاق، تغييرات دائمي مدرسه، همسايه‌ها، توافقات مراقبت از کودک، فشار گروههاي هم‌سال و بعضي وقت‌ها حتي با خشونت در خانواده يا جامعه‌شان دست و پنجه نرم کنند. بيشتر والدين كودكان نوپا آرزو مي كنند كه كودكشان بتواند تنهايي خودش را سرگرم كند. اين خواسته والدين منطقي است، چون كودك نوپا مي تواند اسباب بازي ها را بر دارد، با آن ها بازي كند، دنبال توپ بدود و كتاب ورق بزند. نوپاها آموخته اند كه مي توانند خودشان كارهايي انجام دهند و اتفاقاً اغلب هم در انجام كارها توسط خودشان پافشاري و سماجت به خرج مي دهند.

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  شنبه 23 مرداد1389ساعت 8:57 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  بررسی بیماریهای تیروئید در نوزادان و کودکان


  غده تیروئید

   

   


  تیروئید، غده کوچکی است که جلوی گردن قرار گرفته و هورمونهای تیرویید را تولید و ترشح می‌کند. این غده به شکل پروانه‌ای است که بالهای آن در طرفین نای گسترش یافته است.

  اگر این غده دچار اختلال شود نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.
  بیماری کم کاری تیرویید یعنی زمانی که غده تیرویید قادر به تولید هورمون کافی نیست و در بیماری پرکاری تیرویید این غده بسیار فعال است و بیش از حد هورمون ترشح می‌کند.
  آگاهی معلمان، والدین، مربیان بهداشت از اختلالات غده تیرویید بسیار اهمیت دارد.
  خصوصاً والدینی که دارای سابقه خانوادگی مشکلات تیرویید هستند، باید نسبت به این مسائل هوشیارتر باشند زیرا برخی از این اختلالات ارثی هستند.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  پنجشنبه 21 مرداد1389ساعت 8:20 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

  از شیر گرفتن کودک

   

  این هم از آن مراحلی است که مادران عزیز از آن گذر می کنند، گاهی آسان ولی گاهی سخت. سخت و دشوار هم برای کودک و هم برای مادر. باطبع همه دوست داریم که از شیر گرفته شدن کودک دلبندمان خوب و راحت انجام بگیرد.

  کودکان واز شیر گرفتن آنها

  از شیر گرفتن برای كودك از لحاظ عاطفی دشوار است، زیرا مادر برای او منبع شادی، نشاط و غذا بوده است. هنگام گرسنگی در آغوش گرم مادر آرام گرفته و شیر نوشیده، كه این عمل علاوه بر آن كه او را سیر كرده، لذت بخش نیز بوده است. به همین دلیل هم ترك آن برایش كاری دشوار و نگران كننده محسوب می شود. پس اگر می خواهید كودك خود را از شیر بگیرید این عمل نباید سریع و ناگهانی و یا با اعمال خشونت همراه باشد. بلكه باید از شش ماهگی به تدریج، با جانشین كردن غذاهای مناسب و كم كردن تعداد دفعات شیردهی، زمینه را برای این كار فراهم كرد.

  بهتر است به این نكته هم توجه داشت كه از شیر گرفتن كودك برایش چنین تصوری به وجود نیاورد كه دیگر از عشق و محبت مادرانه محروم شده است. بنابراین در مراحل از شیرگیری به كودك توجه بیشتری نشان دهید.

   

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  سه شنبه 19 مرداد1389ساعت 9:52 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  موسیقی کودک

   

  در معرض موسیقی قرار گرفتن و شرکت فعال در خلق آن می‌تواند زندگی یک کودک را هم آنی، هم در بلندمدت غنا بخشد و در او خلاقیت و شکوفایی برانگیزد. ارزش‌های فرهنگی را به وی منتقل کند و به رشد جسمانی، فکری و اجتماعی او کمک کند. بعد از سال‌ها کاهش بودجه‌های مربوطه، مسئولان حوزه‌های آموزشی در آمریکا در ش‍ُرف بازگرداندن برنامه‌های موسیقی و سایر هنرها به مدارس هستند. در سال ۱۹۸۰ تنها در دو ایالت آموزش هنر برای فارغ ‌التحصیلی اجباری بود؛ اکنون در ۲۸ ایالت چنین است. سسسبه نقل از سایت سوره تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی، اثرات مثبت کوتاه‌مدت و بلند‌مدت بر قدرت استدلال انتزاعی۱ دارد. معروف‌ترین این مطالعات به نام «اثر موتزارت»۲ است. در این بررسی دانشجویانی که به یک سونات پیانوی موتزارت گوش داده بودند، هشت نمره بالاتر از گروه کنترل در تست هوش کسب کردند. در مطالعات دیگر، مهارت‌های ذهنی کودکان پیش دبستانی و دبستانی، ‌پس از آموختن موسیقی‌، پیشرفت‌های محسوسی نشان داده است.
  توجه دوباره به افزودن موسیقی به برنامه درسی مدارس همچنین متأثر از کار روان‌شناس معروف «هاوارد گاردنر»۳ است. این روان‌شناس در مطالعه مهم خود به نام «چارچوب‌های ذهنی»۴ محدودیت‌های مفاهیم سنتی هوش را به چالش کشیده است و توانایی‌های موسیقی را یکی از هفت مبانی هوش شناخته که باید پرورانده و تقویت شود.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  دوشنبه 18 مرداد1389ساعت 12:47 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

  تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا

  1- كوديد مونته سوري

  2- اميل ژاك دالكروز

  3- زولتان كوداي

  4- شي-ني-چي سوزوكي

  5- مانهاتان ويل

  6- ادگار ويلمز و مارتي و

  بطور کلی چندین روش بعنوان روشهای آموزش موسیقی کودک در دنیا وجود دارد که در حقیقت تدوین این روشها از ابتدای قرن بیستم بنا به ضرورت و نیاز به روشهای موثر و مفید آموزشی و وجود آشفتگی و سردرگمی فراوان در امر آموزش موسیقی کودک بوجود آمده است.


  اولین کسی که به تدوین روشهای صحیح و کامل موسیقی پرداخت یک پزشک ایتالیایی بنام "کلودید مونته سوری" (Claudio Montessory) می باشد، که حرفه اصلی او موسیقی نبود و اطلاعات زیادی در این مورد نداشته است.

  بعد ها افراد دیگری که بیشتر آنها از اهالی سوئیس بودند با بکارگیری شیوه های علمی تر دامنه وسیعتری را در این زمینه بوجود آورند. مانند: "امیل ژاک دالکروز" (Emile Jaqucs Dalcroze 1865 -1950)، "کارل ارف" (Karl Orff 1895-1982)، "زلتان کدای" (Zoltan Kodaly ) که سیستم مجارستانی را ابداع نمود. البته باید متذکر شویم که همگی آنها در یک محدوده جغرافیایی زندگی می کردند. بعد از دو یا سه نسل، "ادگار ویلمز" (Edgar Willcms) و "مارتینو" (Martinoe) سیستمهای جدیدی را بنیانگذاری نمودند، و تحول چشمگیری در عرضه آموزش موسیقی کودک بوجود آوردند. خاتمه جنگ جهانی دوم، مصادف بود با پیدایش دو سیستم متفاوت در دو منطقه دنیا، یکی سیستم "سوزوکی" (Suzuki Shinchi 1898-1998) در ژاپن و دیگری سیستم "مانهاتان" (Manhatan Vill) در ایالات متحده آمریکا.

   

   

   

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  دوشنبه 18 مرداد1389ساعت 12:33 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  مقدمه ای بر آموزش خلاقیت نمایش برای كودكان

   

   

  هنر كودكان – روش های آموزش هنر    برخورد فكری یعنی انتقال هدف های آموزش از ذهن معلم به ذهن یادگیرنده ، به این شكل كه باید برای كودكهدف هایی را مشخص كرد و چارچوب هدفمندی را ترسیم نمود تا او با امید به آن سمت حركت كند. درواقع این اولین قدم در راه این انتقال است . هنر و درك آن ( حتی در مورد كودكان ) بایستی به كاربرد آن و مسائل مربوط به نیازهای فردی و اجتماعی توجه كرد.در دومین گام از آموزش هنر به كودكان ، باید در نظر گرفت كه فرایند صحیح آموزش هنر ، بدون توجه درست و عمیق به تاریخ هنر و روند طی شده ی آن در طول ادوار گذشته ممكن نیست و لزوم آشنایی كودكان در حد درك آنان و با توجه به مقاطع سنی مختلف دوره ی كودكی حتمی است و این كه می توان با پردازش تاریخ هنر به صورت داستانی و طرح سئوال ، انگیزه ی لازم را در كودك بوجود آورد تا آمادگی لازم را برای مراحل بعدی پیدا كند.

  خلاقیت

  خلاقیت مفهومی آشنا اما بطور غریبی گنگ و مبهم است. همه اغلب فكر می كنند كه خلاقیت را در دیگران و شاید در خود تشخیص می دهند. كار خلاق همیشه با لذت كشف همراه است و سبب به بار نشستن استعداد و قدرت خلاقیت كودكان می شود. در حالیكه محدودیت های بازدارنده لذت كشف كردن را از كودكان می گیرد.پس باید اجازه داد كار هنری با لذت كشف همراه باشد . در ابتدا بسیاری از دانش آموزان از این قدرت بی بهره اند . این بی بهرگی به دلیل برخوردهای غلطی است كه سبب شده آنان اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و جرأت كشیدن چیزهای جدید مخصوصاً هنرهای نمایشی را نداشته باشند. تقویت جرأت و شهامت شروع كار به عهده ی مربی هنری اوست. در برخی مراحل باید به بچه ها آزادی كامل داد تا اعتماد به نفس پیدا كنند.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 17 مرداد1389ساعت 1:51 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

  بازی در کودکان

   

  مقدمه

  بازی یکی از نیازهای اساسی کودکان به شمار می‌رود. مهم‌ترین و اساسی‌ترین فعالیت کودک به شمار می‌رود که در عین سرگرم کردن کودک کارکردهای مهم دیگری را داراست که هر یک از این کارکردها به جنبه‌ای از زندگی کودک مربوط می‌شوند که او را برای ورود به زندگی بزرگسالی آماده می‌سازند. از این لحاظ شرایط بازی ، آزادی کودک در بازی ، اسباب بازیهای مورد استفاده کودک و مدت زمانی که به بازی با کودک اختصاص داده می‌شود اهمیت شایان توجهی دارد.

  خیلی از آموزشهای تربیتی را می‌توان در خلال بازیها به کودک نشان داد و به راحتی کودک را در مسیر درست تربیت نمود. همانطور که از خلال بازیهای کودک نیز می‌توان به شرایط عاطفی کودک ، احساسات و افکار کودک می‌توان پی برد. بنابراین بسیار لازم است که مربیان به اهمیت بازی در زندگی کودک توجه داشته و شرایط مناسب را برای بازیهای مناسب فراهم سازند.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  شنبه 16 مرداد1389ساعت 9:32 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

   تکنیک‌ها و سبک‌ها

  نقاشی با مداد رنگی

  در تکنیک‌های نقاشی با مداد رنگی می‌توان تنها از سه رنگ اولیه استفاده کرد، یا تعداد رنگ‌های بیشتری را به کار برد. حتی عده‌ای از جعبه مدادهای ۷۲ رنگی استفاده می‌کنند.

  سبک‌های مختلفی برای کار با مداد رنگی وجود دارد، از جمله سبک‌های زیر که دو سبک نخست در میان نقاشان رایج‌تر هستند

  ·         شیوه خطی: در این شیوه اثر با استفاده از خط‌هایی در جهت‌های مختلف شکل می‌گیرد. این خط‌ها می‌توانند کنارهم، روی هم، متقاطع و … باشند. هنرمند با تنظیم این خط‌ها سایه-روشن، درجات تیرگی-روشنایی و کنتراست‌ها را خلق می‌کند.

  ·         شیوه سایه‌پردازی: در این شیوه خط‌هایی که با مدادرنگی رسم می‌شوند کاملا برهم‌نهاده و محو می‌شوند تا رنگ آمیزی اثر پیوسته شود. به این ترتیب سایه-روشن، درجات تیرگی-روشنایی و حجم‌ها شکل می‌گیرند.

  ·         شیوه خراش

  ·         شیوه شیاراندازی

  ·         شیوه سفید کردن


  در نقاشی می‌توان مدادرنگی را با دیگر وسایل نقاشی مانند آبرنگ، ایربراش و «ماژیک محو کن» ترکیب کرد. مداد آبرنگی نیز ابزار دیگری برای این کار است.

  مداد آبرنگی

  مداد آبرنگی نوعی از مداد رنگی است که می‌توان با قلم‌موی نقاشی مرطوب رنگ آن را مانند آبرنگ روی کاغذ پخش کرد.

  ویژگی نقاشی با مداد آبرنگی این است که اثر هم حالت آبرنگ را دارد، و هم ردّ مداد رنگی دیده می‌شود. 


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  پنجشنبه 14 مرداد1389ساعت 1:10 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
  نقاشی با مداد رنگی و نقش آن درخلاقیت کودک

  بازیهای خلاقه وسیله غیر کلامی برای بیان احساسات و علاقه کودکان می باشند. کشیدن یک نقاشی یا تصویر آدمک می تواند آرامش و لذت را برای کودکان

  فراهم آورد و آنها را از فشارها رهایی بخشد.

  نقاشی باعث تقویت قدرت خلاقه و نیروی ابتکار کودک می شود. کودک در سن 1 ـ 2 سالگی با مداد و یا خودکار شروع به خط خطی کردن می کند. کودک مداد و یا خودکار را در مشتش محکم گره کرده و با فشار و با شتاب و بدون هدف فقط خط خطی می کند.

  کودک از اینکه می بیند با حرکت دست او و فشار مداد بر روی کاغذ اثری روی آن باقی می گذارد خیلی خوشحال شده و به لحاظ درونی احساس لذت واقعی و درونی به او دست می دهد. یک کارشناس در این باره می نویسد:

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  پنجشنبه 14 مرداد1389ساعت 12:49 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  بازی، حیات كودك

  بازی و رشد

  محركی چون بازی بر رشدِ شناختی، عاطفی، اجتماعی و فیزیكی كودك تأثیر بسزایی دارد. تحقیقی نشان داده است، محیطی كه كودك در آن شانس بازی ندارد، چه تأثیراتی بر او می گذارد؟  تعدادی از این كودكان در محیط هایی كاملاً ایزوله زندگی كردند حتی تختهایشان طوری قرار داشت كه بچه های هم اتاقی شان را نمی دیدند. یعنی نه تنها نمی توانستند433 با یكدیگر بازی كنند بلكه حتی از داشتن ساده ترین اسباب بازی هم محروم بودند. بچه های دو ساله مانند بچه های ده ماهه رفتار می كردند، قادر به راه رفتن و حرف زدن نبودند و حتی مانند آنها تغذیه نمی شدند، هیچ یك در مورد دستشویی رفتن هم آموزشی ندیده بودند. آنها وقتی بزرگترها نزدیكشان می رفتند گریه می كردند و نیز مستعد انواع بیماری های كودكان بودند. برای همه بچه های هشت ساله فقط یك مراقب وجود داشت، اوبه قدری گرفتار بود كه نمی توانست، توجه لازم را به هریك داشته باشد.

  برعكس، بچه های مهد كودك به اسباب بازی علاقه نشان می دادند و با آنها بازی می كردند، با بزرگترها ارتباط نزدیك داشتند؛ از بودن در كنار كسانی كه در مجاورتشان بودند لذت می بردند. مادرانشان هر روز با كودكان خود بازی می كردند، آنها را در آغوش می گرفتند، غذا می دادند، حمام می كردند، تعجبی ندارد كه این كودكان در سن دو سالگی می توانستند راه بروند، صحبت كنند و به تنهایی غذا بخورند. بچه هایی كه در مهد كودك نگهداری می شدند، در همه زمینه ها با بچه هایی كه در خانواده رشد كرده اند، برابری داشتند. در این پژوهش اهمیت بازی به همراه پرستار مهربان آشكار شد، چه او مادر باشد یا مربی مهد كودك. هیچ زمانی جز سالهای اولیه زندگی، بازی تأثیر خود را نشان نمی دهد. پس توجه به سالهای كودكی و تأثیر بازی، ضرورت بسیاری دارد.

  كودك هنگام بازی می تواند كشف كند چه كسی است و چه توانایی هایی دارد، دنیا چیست و چگونه خود را باید با محیط هماهنگ كند. به راستی بازی می تواند به كودك اعتماد به نفس دهد، بازی كردن بچه ها راهی است به سوی شكل گیــری شخصیتـی سالم و مفید. در نتیجه برای این كه كودك در آینــده، زندگی خوب و بالنده ای  داشته باشد، فرایند بازی بسیار ضروری است.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  چهارشنبه 13 مرداد1389ساعت 11:4 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

  کودک و نقاشی 

  اولین وسیله اموزش

  یکی از راهها و وسایل پرورش کودکان که معمولا کمتر مورد توجه قرارمی گیرد ولی قبل ازهروسیله وپیش ازهر چیزدیگرمی تواند به اموزش کمک کند نقاشی است.رنگ وتصویربیش ازهرچیزدیگرذهن بچه را متوجه خود می کندودرعین حال وسیله ای است که بچه قبل ازهرچیزمی تواند به خلق ان بپردازد.برای درک رنگ وتصویرکافی است که چشم بببیند وبرای خلق ان کافی است که بچه دست در رنگ کند وان رابر درودیوار یا روی هر چه که دم دستش باشد حتی به سروصورت ولباس خود بمالد.اگر نقاشی عمیق ترین وسیله اموزش کودک نباشد میتوان گفت یکی ازمهمترین واولین وسیله اموزش اوست.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  چهارشنبه 13 مرداد1389ساعت 9:19 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
   
   
   

  کودکان خرد سال با آزمودن ابزار و تصورشان،به طور خود انگیخته،کار می کنند.

  شکل هایی که می سازند گرچه برای بزرگسالان قابل تشخیص نیست،اما برای خود آنها مفهومی دارد.کودک معمولادر این سن توجه نمی کند که چه چیزی را به عنوان نقاشی یا مجسمه ساخته است.او موقعی که نقاشی می کند یا مجسمه می سازد با یک رشته تجربیات زندگی می کند و آنچه که در آخر خلق می کند مثل آخرین کادری است که از یک فیلم میبینیم.کار تمام شده از تنوع و غنای تجربی کمتر آنچه کودک در مرحله کار کسب نموده،برخوردار است.غالباً اثر عمیقی که بر کودک گذاشته می شود و احتماً احساسات خود را در مورد آن بیان می کند و یا نمی کند.

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  چهارشنبه 13 مرداد1389ساعت 8:24 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

  تغذيه کودک

  تغذيه کودک در شش ماه اول زندگي

   

  - شير مادرغذاي  منحصربه فرد وايده آل براي کودک در شش ماه اول زندگي

  از لحظه تولد تا پايان 6 ماهگي شير مادر به تنهايي تمام نيازهاي غذايي شير خوار را تا مين  مي کند  واز 15 روزگي به بعد بايد علاوه بر شير مادر روزانه قطره مولتي ويتامين (25 قطره) يا ويتامين A+D (20 قطره ) به کودک داد . در اين مدت کودک به آب ،آب قند و هيچ چيز ديگري بجز شير مادر احتياج ندارد . آغوز ( شيري که چند روز اول بعد از زايمان ترشح مي شود) با وجود اينکه حجم کمي دارد براي تامين نيازهاي کودک کافي است همچنين داراي موادي است که کودک را در مقابل بيماريها وعفونتها مقاوم مي کند . از مزاياي ديگر شير مادر آن است که براحتي قابل هضم مي باشد و ايجاد حساسيت وآلرژي نمي کتد ، پاک وتميز است وکودکاني که شير مادر مي خورند کمتر به بيماريهاي عفوني واسهال مبتلا مي شوند . شير مادر ضريب هوشي کودک را افزايش مي دهد واز لحاظ اقتصادي نيز به صرفه است . در اين مدت هر زمان وهر چند بار که کودک تقاضا کند بايد شير مادر در اختيارش قرار گيرد .


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  دوشنبه 11 مرداد1389ساعت 11:52 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  ورزش و كودكان

   

  ورزش برای کودکان، فوق العاده ضروری و لازم است. کودکان به طور طبیعی و فطری به ورزش، بازی و تحرّک علاقه نشان می دهند و این بازی و تحرک برای رشد و نموّ نسوج بدنشان لازم بوده و شرط زنده ماندنشان می باشد. نیاز به تحرک و بازی- که چیزی جز ورزش نیست- اختصاصی به بچه انسان ها نداشته، بلکه در سایر حیوانات نیز محسوس است.

   شهید دکتر پاک نژاد در کتاب اولین دانشگاه و آخرین پیامبر به همین نکته اشاره کرده و می نویسد:

  " بچه گربه، بازی می کند، بزغاله، جست و خیز دارد، بچه شیر به سروکول مادرش می پرد، کره الاغ به مادرش لگد می زند و ... و اخیراً کشف شده، نشخوار کردن نشخوار کنندگان و خواب دیدن حیوانات مغزدار، مخصوصاً در گوشت خواران، از گربه گرفته تا جنین انسان، همه برای تکامل مغزشان بوده و لازم است."

  حال که ورزش، بازی و تحرّک برای کودکان لازم و ضروری است، وظیفه والدین و مربیان این است که سعی کنند کودکان را به سوی ورزش ها و بازی هایی هدایت کنند که فکر، روح، جسم و شخصیت آن ها را ساخته و آن ها را برای زندگی اجتماعی سالم و مفید آماده سازد.

   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  دوشنبه 11 مرداد1389ساعت 8:57 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

                                             

  ساختار آموزشی

  آموزش پیش دبستانی جریان قانونمند و هدف‌داری از آموزش است كه كودكان گروه های سنی 0 تا 72 ماهگی را براساس خصوصیات و سطح پیشرفتشان با فراهم نمودن محیطی سرشار از انگیزه پوشش می‌‌دهد. در این جریان پیشرفت فیزیكی، عقلانی، روحی و اجتماعی كودكان به بهترین وجه در مسیر ارزش‌‌های فرهنگی جامعه هدایت می‌‌شود.مقطع پیش دبستانی، مرحله ای است كه پیشرفت كودك بسیار سریع است. آموزش فراهم شده در این دوران بر روند پیشرفت كودك در سال‌‌های آتی تأثیر بسیار دارد.

  تحقیقات درازمدت نشان میدهد كه قسمت اعظم نگرش‌‌های مكسوبه دوران كودكی، شخصیت،دیدگاه‌‌ها، عادات، اعتقادات و سیستم ارزشی شخصی را در سال‌‌های بزرگ‌سالی وی شكل می‌‌دهد.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه 10 مرداد1389ساعت 2:18 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
   
  مسواک بزن ، مسواک

   

  صبح به خير، دختر قشنگ! ديشب خوب خوابيدي؟ داري مي‌روي دست‌شويي؟ خب، دست‌شويي تمام شد؟ حالا وقت صبحانه است! بگو ببينم، قبل از اينکه صبحانه‌ات را شروع کني، مسواک زدي يا نه؟ چي؟ مسواک نزدي؟ خيلي بد شد‍! ما بايد قبل از خوردن صبحانه. هر روز صبح مسواک بزنيم. آخر مي‌داني، شب تا صبح، ميکروب‌ها روي دندان‌هاي ما جمع مي‌شوند و اگر ما مسواک نزده، صبحانه بخوريم، يک عالمه خوراکي که همان صبحانه است را تحويل ميکروب‌ها مي‌دهيم. ميکروب‌ها هم خوراکي‌ها را مي‌خورند و قوي مي‌شوند و دندان‌هاي ما را خراب مي‌کنند. پس زود برگرد به دست‌شويي، دندان‌هايت را مسواک بزن و ميکروب‌ها را از روي دندان‌هايت بردار و دندان‌هايت را تميز کن. خيلي خوب شد. آفرين به تو. حالا وقت خوردن صبحانه است.آخ که مامان چه غذاهاي خوش‌مزه‌اي مي‌پزد! مي‌بينم از مدرسه برگشته‌اي و ناهار خوش‌مزه مامان را هم خورده‌اي. دستت درد نکند، مامان جون! خيلي ناهار خوش‌مزه‌اي بود. راستي بهتر است بعد از ناهار هم مسواک بزني تا خرده‌هاي غذا از روي دندان‌هايت تميز شوند و دندان‌هايت خراب نشوند، به‌به! مي‌بينم که خواهر کوچولويت هم آمده توي دست‌شويي کنار تو تا دندان‌هايش را مسواک بزند. خواهر کوچولويت خيلي کار خوبي مي‌کند که دندان‌هايش را مسواک مي‌زند اما او و همه بچه‌هايي که هنوز هفت سال‌شان نشده بايد بدانند که مسواک زدن آنها يعني مسواکي که بچه‌هاي کوچولو براي خودشان مي‌زنند کافي نيست و حتما بايد يک بزرگ‌تر مثلا مامان، بابا يا خواهر بزرگ مهربان براي کوچولوترها مسواک بزنند. واي، عجب خميازه‌اي! معلوم است که خيلي خوابت گرفته و مي‌خواهي زودتر بروي توي رخت‌خواب و بخوابي. داري مسواک مي‌زني؟ اما ببينم. چرا مسواک زدنت اين قدر زود تمام شد؟ مسواک زدن بچه‌ها بايد لااقل دو دقيقه، يعني به اندازه‌اي که دو بار آرام از يک تا شصت بشمريد، طول بکشد. حالا بيا تا من درست مسواک زدن را برايت توضيح بدهم:

  به اندازه يک عدس روي مسواکت، خميردندان بگذار و مسواکت را کمي خيس کن. حالا از دندان‌هاي فک پايين شروع کن. اول سطح بيروني دندان‌ها، يعني آن قسمت از دندان‌ها که کنار لُپت است را خوب و کامل مسواک بزن، بعد نوبت سطح جونده يعني آن قسمتي است که با آن غذا را مي‌جويم. حالا نوبت سطح داخلي دندان‌ها رسيده است، يعني همان قسمتي از دندان‌ها که کنار زبان است. اين قسمت را هم مسواک بزن، بعد سراغ دندا‌ن‌هاي فک بالا برو و همه جاي آن را هم مثل دندان‌هاي پايين، کامل مسواک بزن. حالا دهان و دندان‌هاي شما خوش‌بو و تميز و پاک شده. شب به‌خير!
   

   

  + نوشته شده در  شنبه 9 مرداد1389ساعت 12:56 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

  اعتماد به نفس کدام کودک پایین تر است

  عزت نفس کودک به خودی خود کم ویا زیاد نیست و شبیه ابر لایه لایه ای است که روزانه تغییر شکل و شدت می دهد و با خلق و خوی هر کودک و میزان آگاهی وی نسبت به محیط زندگی اش و نیز طرز فکر مردم اطراف او فرق می کند.

  زندگی های روزمره کودکان پر از موفقیت و شکست است .زمانی که در امتحان دیکته موفق می شوند بی نظیرند،اما اگر فراموش کردند تکلیف علوم خود را بنویسند ،سرزنش می شوند و صدها نمونه دیگر چون کودکان به ندرت بین مسائل جزئی و مهم به ندرت می توانند فرق قائل شوند و موفقیت های بزرگتر نمی توانند شکسته ای کم اهمیتشان را جبران کنند.

  عزت نفس شامل احساسات ،باورهای و ارزوهای پیچیده کودک براساس مهارت های در حال تغییر وی در تاثیر متقابل و نفوذ به دنیای اطرافش است.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  شنبه 9 مرداد1389ساعت 12:22 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  سینمای کودک ایران چه شد؟


  سایت خبری سیمافیلم/سید حسام فروزان : "شهر موش ها"، "گلنار"، "پاتال و آرزوهای کوچک" ، "دزد عروسک ها"، "سفر جادویی" و "مدرسه پیرمردها" و بالاخره "کلاه قرمزی و پسرخاله". اینها فیلم هایی است که ذهن را به دوران طلایی سینمای کودک ایران می برد ؛ سال های میان 1366 تا 1375. در این دوره ده ساله است که سینمای کودک ایران یکی از پرافتخارترین گونه های این سینماست و جوایز بسیاری کسب می کند و باعث معرفی سینمای ایران در جهان می شود. جالب اینجاست که این فیلم ها در اکران عمومی هم موفق بودند و معمولاً جزو پرفروش‌ترین فیلم های سال می شدند. اما از اواخر دهه 70 این سینما دچار افول شد و کم کم به جایی رسیدیم که باید با چراغ به دنبال سینمای کودک ایران بگردیم. چرا و چگونه به اینجا رسیدیم؟سینمای کودک از همان ابتدا ی شکل گیری سینمای بعد از انقلاب  ، مورد توجه قرار گرفت.  پس از انقلاب و در دوره تکوین سینمای جدید ایران که  فخرالدین انوار و سید محمد بهشتی مدیریت آن را بر عهده داشتند، سینمای کودک نیز یکی از گونه هایی بود که در سینمای نوین ایران جایی برایش باز شد. با حذف فیلمفارسی ها و مضامین مغایر با فضای انقلابی، سینمای کودک بستر مناسبی برای رشد سینمای نوین ایران شد. اگرچه سینمای کنترل شده آن سال ها مورد پسند بسیاری از فیلمسازان نبود و اصطلاح «سینمای گلخانه‌ای» را به وجود آورد ، اما با اين حال در آن دوران ، به خاطر ممنوع شدن بسياري از مولفه هاي سينماي عامه پسند و تجاري ، سينماي ايران از لحاظ كيفي در بسياري از ژانرها به اوج شكوفايي خود رسيد. يكي از اين گونه ها سينماي كودك و نوجوان بود. كافي است براي اثبات اين مدعا به فهرست توليد فيلم ها در آن سال ها و نيز جدول فروش آثار سينماي ايران نگاهي بيندازيم.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  شنبه 9 مرداد1389ساعت 10:52 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

  آن چه بايد از رويش دندان هاي كودك بدانيم

  دندان درآوردن يك مرحله طبيعي از زندگي كودك است و در بيشتر موارد درد و ناراحتي به همراه ندارد.يك دندان پزشك در اين خصوص به خبرنگار ما گفت: در حدود 6 ماهگي، اولين دنداني كه در دهان نوزاد ظاهر مي شود معمولا دندان پيشين فك پايين است كه علايمي مانند قرمزي و التهاب لثه، برجستگي لثه و خارش، خارج شدن آب از دهان، ناراحتي و گريه زياد، بي خوابي و سر زدن دندان از لاي لثه را به همراه دارد.دكتر محمدرضا غفراني افزود: هنگام رويش دندان ها معمولا احساس خارش، سبب مي شود كودك، هر چيزي را به طرف دهان خود ببرد كه ممكن است از اين طريق به علت آلودگي، دچار تب، دل درد يا اسهال شود كه در اين صورت بايد به پزشك مراجعه شود.وي ادامه داد: بهترين كار براي كمك به رويش دندان ها، تميز نگه داشتن لثه توسط پارچه يا گاز استريل شده مرطوب و دادن دندانك نرم و سرد براي گاز گرفتن به نوزاد مي باشد.وي با اشاره به مسواك انگشتي كه وسيله اي است براي كمك به رعايت بهداشت دهان و دندان نوزادان تصريح كرد: در صورت دسترسي به مسواك انگشتي مي توان از آن براي ماساژ لثه (ناحيه اي كه دندان در حال رويش است) يا حركات ملايم چرخشي استفاده كرد زيرا اين كار از درد و ناراحتي كودك مي كاهد.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  شنبه 9 مرداد1389ساعت 10:31 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

  `پيش دبستاني در كشورهاي ديگر

  ساختار آموزشي

  حضور در دوره‌هاي آموزش پيش دبستاني در كشور فرانسه   اختياري و رايگان بوده وبه منظور آموزش كودكان رده هاي سني 5-2 سال در نظر گرفته شده است. شايان ذكر است آندسته از   كودكاني كه تا روز اول سال تحصيلي مدارس به سن 2 سالگي رسيده باشند، مورد پذيرش واقع مي‌گردند اقداماتي نيز در خصوص اولويت احداث   مدارس مذكور در نواحي محروم اجتماعي كشور صورت گرفته است.كودكان رده سني 2سال(حدود 40% ) منحصرا در چارچوب مدارس و ظرفيت كلاسهاي آموزشي موجود و كليه كودكان رده سني3‌سال مورد پذيرش قرار مي‌گيرند و اين در حاليست كه در سال1960 ميلادي تنها 36% از كودكان   فرانسوي   مورد پذيرش مراكز آموزش پيش دبستاني قرار گرفتند. هدف غائي وزارت آموزش و پرورش، پژوهش و فن‌آوري فرانسه از ارائه دوره‌هاي آموزش پيش دبستاني، ارتقاء توانمنديهاي كودكان، در جهت شكل دهي به   شخصيت اجتماعي آنان ميباشد. از سال 1995 ميلادي، طرح   آموزش واقعي پيش دبستاني با اهداف دقيق و كارآموزان متبحر به‌اجرا گذارده   شد. درتمام مدت 26 ساعت آموزش در هفته، آموزش زبان از امتياز ويژه اي   برخوردار بوده و   تسلط شفاهي و آشنايي با نوشتار،تقويت قدرت احساس، تخيل و قدرت   خلاقيت دانش آموزان از طريق پرداختن به   آموزش هنري توسعه مي‌يابد.گفتني است كه بالغ بر20هزار مركز آموزش پيش دبستاني به ثبت نام از بيش از2ميليون كودك فرانسوي مبادرت مي‌نمايند. در صورت عدم وجود كلاس‌هاي پيش دبستاني،كودكان رده سني 5 سال به كلاس‌هاي آمادگي و مدارس ابتدايي پيوسته و به چرخه آموزش   ابتدايي ومقدماتي وارد مي‌گردند. 


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  سه شنبه 29 تیر1389ساعت 2:25 بعد از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

  نقش رنگ در دنیای كودكان


  رابطه رنگ با خواب كودكان در شب


  رنگ ها بر روان سلامتی كودكان تأثیر بسزایی دارند. در انتخاب رنگ ملافه و روبالشتی كودك این نكته را حتماً درنظر داشته باشید، اصولاً در این مورد نباید از رنگ های محرك و تند استفاده كرد. رنگ های بسیار تیره، قهوه ای، مشكی، آبی تیره بیشتر تأثیر ترسناك و وحشت انگیز دارند و در كودك ایجاد خوف می كنند. بچه های كوچك از ملافه ها و روبالشتی هایی كه طرح های گل و اسباب بازی یا حیوانات روی آن ها حك شده باشد، بسیار خوششان می آید. بچه های پیش دبستانی هم نسبت به رنگ های قهوه ای روشن، قرمز سیر، سبز ملایم و آبی روشن احساس خوبی دارند. بنابراین تا می توانید فضای اطراف محل خواب كودك را از وجود اشیای با رنگ های تند و براق و درخشان خلوت كنید. یك محیط ساده و عاری از تنوع زیاد، همراه با آرامش، می تواند بهترین موفقیت برای خواب كودك باشد.اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگ های ملایم و پاستلی در بیاوریم، اتاق خواب كودكان خردسال و نوجوانان را نیز می توانیم با رنگ های شاد و پرانرژی تر زینت كنیم. استفاده از تركیب رنگ های هارمونیك كه در چرخه رنگ د ركنار یكدیگر قرار گرفته اند نیز می تواند بسیار موفق آمیز باشد. به عنوان مثال: استفاده از تنالیته های مختلف رنگ بنفش و سبز در كنار یك رنگ روشن متضاد مانند كرم فضایی زیبا می آفریند. آنچه باید در طراحی رنگی یك اتاق خواب همواره درنظر داشته باشیم این است كه نه تنها انتخاب مجموعه ای از رنگ ها بلكه میزان به كارگیری آن ها و سطوحی كه اشغال می كنند در مقایسه با هم نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  پنجشنبه 17 تیر1389ساعت 11:22 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 

   

   

   از روانشناسی رنگها چه میدانید؟

   

  تعریف رنگ


  در سال 1666، اسحاق نیوتن، دانشمند نامدار انگلیسی، کشف کرد که چنانچه نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود، به رنگ‌های قابل رؤیت تجزیه می‌شود. نیوتن همچنین کشف کرد که هر رنگ از یک طول موج منحصر به فرد تشکیل شده و قابل تجزیه به رنگ‌های دیگر نیست.
  آزمایش‌های بعدی نشان داد که با ترکیب نورها می‌توان رنگ‌های مختلف را ایجاد کرد. برای مثال، نور قرمز در ترکیب با نور زرد، رنگ نارنجی را به وجود می‌آورد. رنگی که بر اثر ترکیب دو رنگ دیگر به وجود آید را ترکیبی می‌گویند. بعضی از رنگ‌ها، مثل زرد و ارغوانی، در صورت ترکیب شدن، همدیگر را خنثی می‌کنند و نور سفید می‌سازند. این رنگ‌ها را نیز رنگ‌های مکمّل می‌نامند.


   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  پنجشنبه 17 تیر1389ساعت 9:56 قبل از ظهر  توسط عظیمی یکتا | 
   
  صفحه نخست
  پست الکترونیک
  آرشیو
  عناوین مطالب وبلاگ
  درباره وبلاگ
  بسمه تعالی
  مرکز آمادگی و پیش دبستانی دارا و سارا
  مزایا
  آموزش زبان / آموزش رایانه ( مجهز به سایت ) آموزش نجوم / آموزش نقاشی / آموزش سفال / آموزش قرآن / آموزش تئاتر / استفاده از اتاق بازی / آموزش کاردستی / امکان استفاده از سینما
  آدرس ستاد مرکزی کانون استان قزوین
  شهرک کوثر - میدان انقلاب اسلامی ( فلکه دوم ) بلوار شهید محلاتی نبش خیابان سمیه
  تلفن :4 - 3771992
  ثبت نام همه روزه از ساعت 8 صبح الی 14 انجام می شود
  با ظرفیت محدود
  شماره پیامک کانون استان قزوین : 09361388821

  پیوندهای روزانه
  مهد کودک و پیش دبستانی آشیانه کودک
  ترجمه

  www.koodakan.org/group/math/index.htm - Cached - Similar
  آموزش ریاضی برای کودکان
  کودکانه
  سازمان پدآفند غیرعامل
  جدول پخش برنامه های کودک و نوجوان در صدا و سیما
  تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  شبکه آموزش سیما
  تخصصی ترین مقالات روانشاسی کودک
  گالری تخصصی نقاشی کودکان ایران
  عمو پورنگ
  برنامه تلوزیونی فیتیله
  شبکه دو // شبکه کودک
  تبیان
  کتابخانه قصه کودک
  دانشنامه رشد
  کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان استان قزوین
  کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان
  سازمان اموزش و پرورش استان قزوین
  شورای عالی اموزش و پرورش
  وزارت آموزش و پرورش
  آرشیو پیوندهای روزانه
  نوشته های پیشین
  هفته دوم دی 1393
  هفته اوّل اسفند 1392
  هفته سوم بهمن 1392
  هفته دوم آذر 1392
  هفته چهارم تیر 1392
  هفته سوم فروردین 1392
  هفته دوم فروردین 1392
  هفته اوّل اسفند 1391
  هفته اوّل مرداد 1391
  هفته چهارم فروردین 1391
  هفته اوّل اسفند 1390
  هفته چهارم بهمن 1390
  هفته دوم بهمن 1390
  هفته اوّل بهمن 1390
  هفته اوّل دی 1390
  هفته چهارم آذر 1390
  هفته سوم آذر 1390
  هفته سوم آبان 1390
  هفته چهارم مهر 1390
  هفته سوم مهر 1390
  هفته چهارم مرداد 1390
  هفته سوم مرداد 1390
  هفته دوم مرداد 1390
  هفته اوّل مرداد 1390
  هفته چهارم تیر 1390
  هفته سوم تیر 1390
  هفته دوم تیر 1390
  هفته اوّل تیر 1390
  هفته چهارم خرداد 1390
  هفته سوم خرداد 1390
  هفته اوّل خرداد 1390
  هفته چهارم اردیبهشت 1390
  هفته سوم اردیبهشت 1390
  هفته اوّل اردیبهشت 1390
  هفته چهارم فروردین 1390
  هفته سوم فروردین 1390
  آرشيو
  آرشیو موضوعی
  کودک و پدآفندغیرعامل
  روانشانسی کودک
  موسیقی و کودک
  شعرکودکانه
  بازار کتاب کودک
  بازی
  کاردستی
  مقالات
  اخبار
  سینمای کودک
  کودک و رسانه
  قصه های مادر بزرگ
  کودک و معضلات اجتماعی
  اتاق فکر کودک
  گنجینه صوتی
  گالری
  شیوه های خلاقیت
  اتاق کودک
  پرورش حس دینی
  نقاشی کودک
  تغذیه کودک
  پزشکی
  کودک و تلوزیون
  آموزش نجوم
  معرفی مرکز و شرایط ثبت نام
  مرکز سعدی
  کودک و رنگ
  نقاشی
  انيمنشن
  کامپیوتر
  نمایش خلاق
  پیوندها
  كتابخانه قصه كودك
  شبکه مهدهای الکترنیک
  لذت كاردستي
  کودک سیتی
   

   RSS

  POWERED BY
  BLOGFA.COM